Kredi Kartı Güvenliği

Kredi Kart Güvenliği HTTPS Hakkında

Rapid SSL Güvenlik Sertifikası, Compliance ve 3D Secure servisleri sayesinde güvenliğinizi riske atmadan sitemizde özgürce ödeme yapabilirsiniz.
Sitemizden yapacak olduğunuz alışverişlerde azami güvenlik standartları geçerlidir.

HTTPS (İngilizce, Secure Hypertext Transfer Protocol; Türkçe, güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) hiper metin aktarım iletişim kuralının (HTTP) güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş olanıdır. Klasik HTTP protokolüne SSL protokolünün eklenmesi ile elde edilir. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin "başkaları tarafından" okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yürütülen bankacılık işlemleri için banka siteleriyle bağlantı kurulduğunda ya da kredi kartıyla ödeme yapılan sistemlerde kredi kartı bilgileriniz doğrulanırken, tarayıcınızdaki adres çubuğunun başında "http" yerine "https" yazdığını görürsünüz. Başında "https" yazılan adreslerle bağlantı kurduğunuzda, bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir. HTTP ile yapılan bilgi alışverişinde ise bir şifreleme yoktur, başka kişiler de sizin aldığınız ve verdiğiniz bilgilere ulaşabilir. HTTPS, bilgi güvenliği gereken zamanlarda uygulanan bir güvenli iletişim protokolüdür.

Sitemizin SSL Sertifikasını Görüntüleme

https://www.ihaledunyasi.net/ olarak sitemizi görüntülediğinizde adres çubuğunun sol tarafında koyu renkli buton şeklinde bir alan çıkmaktadır. Bu alana tıkladığınızda SSL sertifikasının onay belgesini görüntüleyebilirsiniz.

Ödeme Güvenliği

Kredi Kartı Güvenliği

ihaledunyasi.net kredi kartıyla yapacağınız alışverişlerde güvenliğiniz için her zaman en son teknolojileri ve en iyi servis sağlayıcıları kullanır. Kişisel bilgilerinizi girdiğiniz her sayfada tarayıcınızın altında bir kilit vardır. Bu kilit, tarayıcınızla gönderdiğiniz hiçbir bilginin üçüncü şahıslarca görünmeden bankanıza iletileceğinin işaretidir.

Kartımdan isteğim dışında tahsilat yapılabilir mi?

Kart bilgileri, sitemizde saklanmamaktadır. Bu nedenle, kartınız bilginiz dışında kullanılamaz. Satın alınan bir ürünün bedelinin tekrar tahsil edilmesi, ihaledunyasi.net ve bankaların teknik alt yapısı tarafından engellenmektedir. İhaledunyasi.net kişisel bilgilerinizi, kart numarası ve şifrelerinizi kayıt etmez, saklamaz.

Rapid SSL Güvenlik Sertifikası

İhaledunyasi.net alışveriş sitesi, SSL güvenlik sertifikalarının yüksek standardı olan Rapid SSL 256bit sertifikasına sahip bir alışveriş sitesidir. Bu sertifikaya sahip olmak isteyen tüm firmalar gibi, Web sitemiz çok sıkı bir güvenlik prosedürlerinden geçerek Rapid SSL ile bilgi güvenliğinizi sağlamıştır.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL kelimesinin açılımı (Secure Sockets Layer) dır. SSL sitenin güvenliğini değil siteyi ziyaret eden kullanıcıların bilgilerinin güvenliğini sağlamaktadır. Kullanıcı, siteyi ziyaret ettiğinde kendi kontrolünde olmayan bir bağlantı tipi kullanıyorsa ve https protokolünü kullanmıyorsa kullanıcı bilgileri, kredi kartı bilgileri vb unsurlarının ikinci bir kişinin eline geçmesine olanak sağlamış olur.

SSL Sertifikası Çalışma Prensibi

SSL Public Key/Private Key adı verilen anahtarların kullanımına dayalı bir şifreleme yöntemidir. SSL şifrelemesinde 2 adet anahtar kullanılır. Bu anahtarlar, dijital olarak kodlanmış yazılımlardır ve bir anahtarın kilitlediği veriyi, sadece diğeri açabilir. Anahtarlarınızı yarattıktan sonra (bu işlem tamamen otomatiktir), anahtarlardan biri (private key) sitenizde kalır. Diğer anahtar (public key) ise, siteye bağlantı kurmak isteyen kişilere gönderilir. Siteye bağlantı kurmak isteyen kişi, public key ile göndermek istediği mesajı güvence altına alır ve sitenize gönderir. Bu bilgi, sitenize ulaşırken yolda ikinci bir kişinin eline geçse bile, şifrenin çözülebilmesi için sizde kalan private key gerekmektedir. Kullanılan SSL yönteminin karmaşıklığına göre (40 bit, 128 bit) şifre ikinci bir kişinin eline geçse bile, bu bilginin çözülmesi çok ileri tekniklerle dahi çok uzun zaman alacaktır.

3D Güvenlik Sistemi

İnternet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir.

Visa ve MasterCard'ın geliştirdiği bu "güvenli sanal alışveriş" çözümleri ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır. Verified by Visa ve MasterCard SecureCode logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan online alışverişler Visa ve güvencesi altındadır

3D Güvenlik Neden Güvenlidir?

3D Güvenlik sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanması engellenmektedir.

Kredi Kartı Ödeme Problemleri

Kredi kartınızla ödeme yapmaya çalışıyor ancak başarılı olamıyorsanız; Öncelikle bankanızdan kredi kartınızın internet kullanımına açık olup olmadığını öğrenin. Eğer kartınız kullanıma açıksa bankanız günlük işlem sınırlaması (günde maksimum 3 defa gibi) uyguluyor olabilir. Bu bilgiyi de göz önünde bulundurun. Kredi kartı limitinizin, yapmak istediğiniz alışveriş için yeterli olup olmadığından emin olun. Kredi kartı bilgilerinizi, eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizi kontrol edin. Ödeme yapmaya çalıştığınız kredi kartının son kullanma tarihi geçmiş olabilir. Not: Zaman zaman bankalar arası iletişimde bazı aksaklıklar meydana gelir. Dolayısıyla, kartınızda sorun olmasa da, bankanızdan cevap alınamadığı için hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Yukarıda belirtilenler gibi bir sorun olmadığını düşünüyorsanız ve talimatlara uyduğunuz halde ödemeniz başarılı olamıyorsa, kısa bir süre bekleyerek işlemi tekrarlayın. ihaledunyasi.net sitemizden online yapacağınız alışverişlerinizde bankanızın 3D Güvenlik Sistemi’ne üye olmalısınız