İHALE DÜNYASI
ADVIL LIQUI-GELS(R) KAPSÜL 200 mg
(CATALENT-FRANSA)
HALEON
KULLANMA TALİMATI
Ağız yoluyla alınır.
Etkin madde: Her kapsül 200 mg ibuprofen içerir.
Yardımcı maddeler: Macrogol 600, %50'lik potasyum hidroksit çözeltisi, sorbitol likit (E420), jelatin, saf su, kinolin sarısı (E104), patent mavi V (E131), Opacode NSP-78-18022
Ürün, sığır kaynaklı jelatin hammaddesi içermektedir.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatliceokuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
ADVIL LIQUI-GELS'i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra ADVIL LIQUI-GELS'i kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Kapsül, Yumuşak ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 36 AyADVIL LIQUI-GELS 200 mg kapsül, üzerinde beyaz "Advil" logosu bulunan, oval, yeşil, sıvı dolu kapsüller şeklindedir. Her kutuda 20 kapsül vardır.
ADVIL LIQUI-GELS, Non-Steroid Antiinflamatuvar İlaçlar (NSAİİ'lar-steroid yapıda olmayan iltihaba karşı ilaçlar) olarak bilinen bir ilaç grubuna dahildir..
ADVIL LIQUI-GELS,
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar
İhtiyaca göre her 6 ila 8 saatte bir 1 veya 2 kapsül alınır. İki doz arasında en az 4 saat bırakılmalıdır. 24 saat içinde 6 kapsülü (1200 mg) aşmayınız.
12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
Yetişkinlerde
Belirtiler artar ya da 10 günden fazla sürerse veya yeni belirtiler ortaya çıkarsa bir doktora veya eczacıya danışın.
12 ila 18 yaş arasındaki çocuk ve gençlerde
Belirtiler artar ya da 3 günden fazla sürerse veya yeni belirtiler ortaya çıkarsa bir doktora veya eczacıya danışın.
Uygulama yolu ve metodu
ADVIL LIQUI-GELS ağız yoluyla alınır. Kapsüller bir bardak su ile alınmalıdır..
Değisik yaş grupları
Çocuklarda kullanım
12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz. 12 yaşından küçük çocuklar icin aynı etkin maddeyi içeren sıvı formların (şurup, süspansiyon gibi) kullanılması tavsiye edilir.
Yaşlılarda kullanım
Yaşlılarda dikkatli kullanılmalıdır. Yaşlılarda sindirim sistemi üzerine olabilecek istenmeyen etki sıklığı artmaktadır. Bu nedenle eğer yaşlı hastalarda kullanılması gerekiyorsa mümkün olabilecek en küçük etkin doz ve en kısa tedavi süresi tercih edilmelidir.
Özel kullanım durumları
Böbrek/karaciğer yetmezliği
Böbrek veya karaciğer yetmezliğiniz varsa kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Bu hastalarda doz mümkün olan en düşük düzeyde tutulmalı ve böbrek ve karaciğer fonksiyonları izlenmelidir.
Eğer ADVIL LIQUI-GELS'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla ADVIL LIQUI-GELS kullandıysanız
Eğer kullanmanız gerekenden daha fazla ADVIL LIQUI-GELS kullanmışsanız ya da çocuklar bu ilacı kazara kullandıysa, alınacak önlem hakkında tavsiye ve risk ile ilgili görüş almak üzere her zaman bir doktora veya en yakın hastaneye başvurun.
Belirtiler; mide bulantısı, karın ağrısı, kusma (kanlı çizgiler olabilir), baş ağrısı, kulak çınlaması, bilinç bulanıklığı ve titrek göz hareketlerini içerebilir. Yüksek dozlarda, uyusukluk, göğüs ağrısı, çarpıntı, bilinç kaybı, kasılmalar (özellikle çocuklarda), güçsüzlük ve baş dönmesi, idrarda kan, üşüme hissi, solunum problemleri bildirilmiştir.
ADVIL LIQUI-GELS'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
Geriye kalan kapsülleri sizinle beraber doktorunuza veya eczacınıza getirin.
ADVIL LIQUI-GELS'i kullanmayı unutursanız
Bir dozu unutursanız, bunu hatırlar hatırlamaz ilacı alınız. Ancak, bir sonraki dozun zamanı gelmişse, unuttuğunuz dozu almayınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız..
ADVIL LIQUI-GELS ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
Herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
Tüm ilaçlar gibi ADVIL LIQUI-GELS'in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, ADVIL LIQUI-GELS'i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bu yan etkiler çok seyrek (10.000 kişiden birinden az) görülür.
Diğer yan etkiler
Görülebilecek diğer yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde tanımlanmıştır:
Yaygın olmayan
Seyrek
Çok seyrek
Bilinmiyor
ADVIL LIQUI-GELS benzeri ilaçlar, kalp krizi ve inme riskinde küçük bir artış ile ilişkili bulunmuştur.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız..
ADVIL LIQUI-GELS'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Kalp damar sistemi ile ilgili riskler
Sindirim sistemi ile ilgili riskler
Eğer;
ADVIL LIQUI-GELS'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
İbuprofen gibi ilaçların kullanımı, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ya da inme riskinde küçük bir artış ve sindirim sisteminde kanama, yara oluşması, mide veya bağırsak delinmesi ile ilişkili bulunmuştur. Bu risk yüksek doz ve uzun süreli kullanımda daha fazladır. Belirtilen günlük dozu veya tedavi süresini (10 gün) aşmayınız.
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
ADVIL LIQUI-GELS'in yiyecek ve içecek ile kullanılması
ADVIL LIQUI-GELS bir bardak su ile beraber aç veya tok karnına alınabilir. Yine de, çok az kişi ADVIL LIQUI-GELS ile hafif hazımsızlık yaşayabilir. Eğer böyle bir durum gelişirse tabletlerin bir miktar yiyecek veya süt ile alınması yardımcı olacaktır.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Gebelik döneminde mümkünse ADVIL LIQUI-GELS kullanımından kaçınılmalıdır. Mutlaka gerekliyse kullanmadan önce doktorunuza danışınız.. Gebeliğin son 3 ayında kullanmayınız..
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
ADVIL LIQUI-GELS emziren anneler tarafından kullanılması önerilmemektedir.
Araç ve makine kullanımı
Önerilen dozlarda ve tedavi süresinde kullanılması halinde ADVIL LIQUI-GELS araç ve makine kullanımı üzerine belirgin bir etki yapması beklenmez. İbuprofen tedavisini takiben belirli hastaların tepki verme süresi etkilenebilir. Bu durum araç ve makine kullanımı gibi yüksek dikkat gerektiren durumlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek dozda kullanımı yorgunluk ve baş dönmesi gibi santral sinir sistemi yan etkilerine yol açabilir. Bu etki eş zamanlı alkol alımı ile artabilir.
ADVIL LIQUI-GELS'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu ürün sorbitol içermektedir. Daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuz ile temasa geçiniz.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Eğer diğer NSAİİ ağrı kesicileri ya da aspirin kullanıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
ADVIL LIQUI-GELS diğer ilaçları etkiliyebilir veya bu ilaçlardan etkilenebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
ADVIL LIQUI-GELS bir bardak su ile beraber aç veya tok karnına alınabilir. Yine de, çok az kişi ADVIL LIQUI-GELS ile hafif hazımsızlık yaşayabilir. Eğer böyle bir durum gelişirse tabletlerin bir miktar yiyecek veya süt ile alınması yardımcı olacaktır.