İHALE DÜNYASI
DAYCOLD-HOT SAŞE 500/10/15/100 mg
NEUTEC İLAÇ
KULLANMA TALİMATI
Ağızdan alınır.
Etkin maddeler: Her bir saşede 500 mg parasetamol, 10 mg fenilefrin HCl, 15 mg dekstrometorfan HBr, 100 mg askorbik asit bulunmaktadır.
Yardımcı maddeler: Pudra şekeri, kristal şeker, sitrik asit anhidr, maltodekstrin, povidon (PVPK-30), bergamot aroması, limon aroması bulunmaktadır.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
DAYCOLD-HOT'ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altındaki oda sıcaklığında ve kuru yerde saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra DAYCOLD-HOT'ı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz DAYCOLD-HOT'ı kullanmayınız.
### Form Saşe ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 Ay ### Saklama Koşulları Nemden Korunması Gereken İlaçHer bir DAYCOLD-HOT saşe 500 mg parasetamol, 10 mg fenilefrin HCl, 15 mg dekstrometorfan HBr, 100 mg askorbik asit içerir.
Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etki göstermektedir. Fenilefrin hidroklorür mukozanın şişkinliğini azaltarak tıkanıklıkları gideren bir dekonjestandır. Dekstrometorfan öksürük baskılayıcıdır. Askorbik asit veya C vitamini, limon Citrus türleri (limon, portakal gibi) ve yeşil biber gibi meyve ve sebzelerde bulunan suda çözünür bir vitamindir..
DAYCOLD-HOT 6, 10, 20 saşe PE/Alüminyum/PET (strip) ve karton kutu ambalaj içerisinde sunulmaktadır.
DAYCOLD-HOT baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yüz kemiklerinin içindeki hava boşlukları iltihaplanması ve iltihaplanmaya bağlı ağrıların dahil olduğu grip, ateş, titreme ve ateşli soğuk algınlığı belirtilerinde, akut (hızlı başlayan, kısa süreli) nezlede ve öksürükte kullanılmaktadır.
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Uygulama yolu ve metodu
DAYCOLD-HOT saşe içeriği bir bardağa boşaltılır ve bardağın yarısına kadar sıcak su eklenir, iyice karıştırıldıktan sonra gerek duyulduğunda soğuk su veya şeker ilavesi ile içilir.
Değişik yaş grupları
Yaşlılarda kullanımı
Yaşlılar için önerilen doz kullanılmaktadır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
Böbrek/karaciğer fonksiyon yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
Eğer DAYCOLD-HOT'ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla DAYCOLD-HOT kullandıysanız
Bulantı ve kusma, solgunluk, anoreksi, karın ağrısı, ishal, merkezi sinir sistemi depresyonu, sersemlik, dizartri (konuşma bozukluğu), nistagmus, somnolans (uyuklama), uyarma, zihinsel karışıklık, psikotik bozukluk (psikoz) ve solunum depresyonunu, karın ağrısı, halüsinasyonlar, tansiyon düşüklüğü ve denge bozukluğu olabilir..
DAYCOLD-HOT'tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
DAYCOLD-HOT'ı kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
DAYCOLD-HOT ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
Veri bulunmamaktadır.
Tüm ilaçlar gibi, DAYCOLD-HOT'ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
DAYCOLD-HOT 'ın kullanılması sonucunda aşağıda belirtilen yan etkiler ortaya çıkabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, DAYCOLD-HOT'ı kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz
Bunlar DAYCOLD-HOT'ın hafif yan etkileridir..
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
DAYCOLD-HOT'ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
DAYCOLD-HOT'ı, aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
DAYCOLD-HOT'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
DAYCOLD-HOT, yemeklerden önce veya sonrasında alınabilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Doktor tarafından belirli bir şekilde kullanılması önerilmediği takdirde hamilelikte kullanılmamalıdır.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
Emziriyorsanız, DAYCOLD-HOT kullanmayınız.
Araç ve makine kullanımı
Eğer hastalar baş dönmesinden etkilenirlerse, araba sürmemeleri ve makine kullanmamaları tavsiye edilir.
DAYCOLD-HOT'ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Şeker uyarısı
DAYCOLD-HOT her dozda 14032,5 mg sukroz içerir. Bu durum, şeker hastalığı (diyabet) olanlarda göz önünde bulundurulmalıdır.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
DAYCOLD-HOT'ın içeriğindeki parasetamol
Parasetamolün emilimi mide bulantısı için kullanılan ilaçlarla (metoklopramid, ve domperidon) artabilmekte, kolestramin gibi kolestrol düşürücü ilaçlarla azalabilmektedir.
Uzun süre düzenli parasetamol kullanımı ile damarlarda oluşan pıhtıyı çözmek için kullanılan ilaçlar birlikte kullanıldığında (Ör: varfarin, kumarin) kanama riskinde artış olabilir; nadiren kullanıldığında anlamlı etki göstermemektedir.
Depresyon ilaçlarıyla (monoamin oksidaz inhibitörleri) birlikte kullanıldığında tansiyonu artırabilir.
Mide boşalmasında gecikme yaratan ilaçlar (Örn: Propantel vb.), Çocuk ve erişkinlerde görülen HIV enfeksiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç (zidovudin), bulantı ve kusmanın önlenmesi için kullanılan ilaçlar (Ör: tropisetron ve granisetron), depresyon tedavisinde kullanılan bitkisel bir ilaç (sarı kantaron-St.John Wort), kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz.
DAYCOLD-HOT'ın içeriğindeki fenilefrin
Kalp ve astım hastalığı için kullanılan (sempatomimetikler) ve antidepresanlar ile birlikte kullanıldığında kalp ve damar hastalığı riskini artırabilir. DAYCOLD-HOT'ın içeriğindeki fenilefrin kalp ritim bozukluğu ve tansiyon için kullanılan ilaçların (beta-blokerler, debrisokin, guanetidin, rezerpin, metildopa) de etkisini azaltabilir. Hipertansiyon (tansiyonun yükselmesi) riskini artırır.
Migren tedavisinde kullanılan ergot alkoloidleri zehirlenme riski artırabilir.
Kalp rahatsızlıklarında kullanılan digoksin ve kardiyak glikozidler ile birlikte kullanıldığında düzensiz kalp atışı ve kalp krizi riskini artırır..
DAYCOLD-HOT'ın içeriğindeki dekstrometorfan
Antidepresanlar (haloperidol, selektif serotonin geri dönüşüm inhibitörleri), kalp ve damar hastalığında kullanılan bir ilaç olan propanafen ve şizofreni ve bipolar bozuklukta kullanılan tiyorizadin adlı ilaçla kullanıldığında karaciğer enzimleriyle etkileşebilir.
Alkol, merkezi sinir sistemini baskılayan ilaçlar alerji ilaçları (antihistaminler) ve hastalarda duyuları engellemek için kullanılan psikotrop ilaçlarla birlikte kullanıldığında sinir sistemini etkiyebilir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
DAYCOLD-HOT, yemeklerden önce veya sonrasında alınabilir.