İHALE DÜNYASI
NUROFEN PLUS FİLM KAPLI TABLET 200 mg/12.8 mg
(RECKITT BENCKISER-İNGİLTERE)
RECKITT BENCKISER
KULLANMA TALİMATI
Ağızdan alınır.
Etkin Madde: Her film kaplı tablet 200 mg ibuprofen ve 12,8 mg kodein fosfat hemihidrat içerir.
Yardımcı Madde(ler): Mikrokristalin selüloz, Sodyum nişasta glikolat, Hipromelloz, Prejelatinize nişasta, Opaspray beyaz M-1-7-111B [Hipromelloz, Titanyum dioksit (E171)], Talk
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
NUROFEN PLUS'ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C altındaki oda sıcaklığında ve kuru bir yerde saklayınız. Orijinal ambalajında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra NUROFEN PLUS'ı kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Tablet ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 36 Ay ### Saklama Koşulları Nemden Korunması Gereken İlaçNUROFEN PLUS, bir yüzünde kabartmayla N+ logosu basılı, beyaz renkte film kaplı, kapsül biçiminde bikonveks tablet şeklinde bir ilaçtır.
NUROFEN PLUS, etkin madde olarak ibuprofen ve kodein fosfat hemihidrat içeren 12 tabletlik blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır.
NUROFEN PLUS'ın etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip bir ilaçtır ve nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) olarak bilinen bir ilaç grubuna dahildir. NSAİİ'ler vücudun ağrı, şişme ve yüksek ateşe olan yanıtını değiştirerek rahatlama sağlar. NUROFEN PLUS'ın diğer etkin maddesi olan kodein ise; ağrıyı giderme etkisi olan narkotik analjezikler (ağrı kesiciler) adı verilen bir ilaç grubuna dahildir.
NUROFEN PLUS, yetişkinlerde ve 14 yaşından büyük çocuklarda tek başına veya parasetamol veya NSAİİ gibi ağrı kesiciler ile giderilemeyen, aşağıdaki gibi akut ve orta şiddette ağrıların kısa süreli tedavisi için kullanılır:
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Bu ilaç 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer 3 günün sonunda ağrıda azalma olmazsa, doktorunuza danışınız.
Yetişkinlerde ve 14 yaşın üzerindeki çocuklarda, eğer gerekli ise günde 3 defaya kadar her 4 saatte bir suyla 1-2 tablet şeklinde kullanılmalıdır.
Hekim tarafından önerilmedikçe ardışık 3 günden ve günde 6 tabletten fazla alınmamalıdır. Tabletlerin alınmasında en az 4 saat ara verilmelidir. Belirtiler devam eder veya ağrı veya ateş kötüleşirse veya yeni belirtiler meydana gelirse doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Bu ürün sadece kısa süreli kullanım içindir. Semptomlarınızı gidermek için gerekli olan en kısa sürede en düşük dozu almalısınız.
Bu ilaç, üç günden fazla süreyle sürekli olarak alındığında bağımlılığa sebep olabilen kodein içermektedir. İlacı bıraktığınızda yoksunluk belirtileri oluşabilir. Yoksunluk belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Uygulama yolu ve metodu
NUROFEN PLUS ağızdan, bir bardak su ile alınır.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
Ciddi solunum problemlerinin ortaya çıkma riski nedeniyle 14 yaş altındaki çocuklarda NUROFEN PLUS kullanımı önerilmemektedir.
14 yaşından büyük çocuklarda ve ergenlerde, erişkin dozu uygulanır..
Yaşlılarda kullanımı
Yaşlılarda erişkin dozu uygulanır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
Ciddi böbrek ve/veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda NUROFEN PLUS kullanımından kaçınılmalı ya da gerekiyorsa hekim kontrolü altında düşük dozda kullanılmalıdır.
Eğer NUROFEN PLUS'ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla NUROFEN PLUS kullandıysanız
Eğer kullanmanız gerekenden daha fazla NUROFEN PLUS kullanmışsanız ya da çocuklar bu ilacı kazara kullandıysa, alınacak önlem hakkında tavsiye ve risk ile ilgili görüş almak üzere her zaman bir doktora veya en yakın hastaneye başvurun.
Belirtiler; mide bulantısı, karın ağrısı, kusma (kanlı çizgiler olabilir), baş ağrısı, kulak çınlaması, bilinç bulanıklığı ve titrek göz hareketlerini içerebilir. Yüksek dozlarda, uyuşukluk, göğüs ağrısı, çarpıntı, bilinç kaybı, kasılmalar (özellikle çocuklarda), güçsüzlük ve baş dönmesi, idrarda kan, üşüme hissi, solunum problemleri bildirilmiştir.
NUROFEN PLUS'tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
NUROFEN PLUS'ı kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.
NUROFEN PLUS ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
NUROFEN PLUS tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.
Tüm ilaçlar gibi, NUROFEN PLUS'ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, NUROFEN PLUS'ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
"Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir."
"Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin NUROFEN PLUS'a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir."
"Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür."
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
"Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür."
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz
NUROFEN PLUS gibi ilaçlar kalp krizi (miyokard enfarktüsü veya inme) riskinde küçük bir artışa neden olabilir.
"Bunlar NUROFEN PLUS'ın hafif yan etkileridir."
NUROFEN PLUS'a bağımlılık oluştuğu nasıl anlaşılır?
Eğer NUROFEN PLUS'ı, ambalaj üzerindeki talimatlara uygun olarak alırsanız, bağımlı hale gelmeniz olası değildir. Ancak, aşağıda belirtilen durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuza danışmanız önemlidir.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Kardiyovasküler (Kalp-damar sistemi ile ilgili) risk
Gastrointestinal (Mide-bağırsak sistemiyle ilgili) riskler
NSAİİ'ler kanama, ülserasyon (yara), mide veya bağırsak perforasyonu (delinmesi) gibi ölümcül olabilecek ciddi gastrointestinal (GI) advers etkilere yol açarlar. Bu advers olaylar herhangi bir zamanda, önceden uyarıcı bir semptom vererek veya vermeksizin ortaya çıkabilirler. Yaşlı hastalarda ciddi GI etkiler bakımından daha yüksek risk taşımaktadırlar.
NUROFEN PLUS'ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
Bu ilaç, üç günden fazla süreyle sürekli olarak alındığında bağımlılığa sebep olabilen kodein içermektedir. Bu, ilacı bıraktığınız zaman yoksunluk semptomları yaşamanıza neden olabilir.
Eğer baş ağrısı için üç günden fazla süreyle ağrı kesici alırsanız, baş ağrınız kötüleşebilir.
NUROFEN PLUS'ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Aşağıdaki durumlarda size veya çocuğunuza NUROFEN PLUS kullanılıp kullanılmayacağına doktorunuz karar verecektir.
NUROFEN PLUS gibi ilaçlar kalp krizi veya inme riskinde artışa neden olabilir. Bu yan etkiler hastanın hastaneye yatırılmasına hatta ölümüne neden olabilir. Her türlü risk yüksek dozlar ve uzun süreli tedavi ile daha yüksektir. Önerilen dozu aşmayınız veya şikayetlerinizi kontrol altına almak için gerekli olan süreden (3 gün) daha uzun süreyle almayınız.
Kalp krizi veya inme herhangi bir uyarıcı belirti olmadan meydana gelse de, hastalar göğüs ağrısı, nefes darlığı, güçsüzlük, düzgün konuşma yetisinde bozukluk gibi belirtilere dikkat etmeli ve bunlardan birini fark ettiklerinde doktora başvurmaları konusunda uyarılmalıdır.
Kalp hastalığınız varsa, daha önce inme geçirdiyseniz veya bu rahatsızlara ilişkin için risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız (örneğin, tansiyonunuz varsa, diyabet veya yüksek kolesterolünüz varsa veya sigara kullanıyorsanız) bu tedavi için doktorunuz veya eczacınıza danışmalısınız..
Diğer NASİİ'ler gibi NUROFEN PLUS da mide-bağırsak sistemi sıkıntılarına, nadir olarak ülser ve kanama gibi hastaneye yatırılmaya ve hatta ölüme neden olabilecek ciddi yan etkilere sebep olabilir. Hastalar ülserasyon ve kanama belirtileri konusunda dikkatli olmalı ve karın ağrısı, hazımsızlık, siyahımsı renkte kötü kokulu dışkı, kusmayla kan gelmesi durumunda doktora başvurmalıdır..
Kodein, bir enzim aracılığıyla karaciğerde morfine dönüşmektedir. Morfin, ağrının giderilmesini sağlayan maddedir. Bazı kişilerde bu enzimde bir değişiklik söz konusudur ve bu durum, söz konusu kişileri farklı şekillerde etkileyebilir. Bazı kişilerde, morfin üretilmez veya küçük miktarlarda üretilir ve ağrı yeterli şekilde giderilemez. Bazı kişilerde ise çok yüksek miktarda morfin üretildiği için ciddi yan etki oluşma olasılığı daha yüksektir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini yaşamanız durumunda bu ilacı almayı bırakınız ve derhal bir doktora danışınız:
Yavaş veya kesik nefes alma, konfüzyon (zihin bulanıklığı), uyku hali, göz bebeğinde küçülme, mide bulantısı veya kusma, kabızlık, iştah kaybı.
Hastalar anafilaktik reaksiyon belirtileri (örn. solunum güçlüğü, yüzde veya boğazda şişme) konusunda bilgilendirilmelidir.. Hastalara bu durumların görülmesi halinde acilen tıbbi yardım istemeleri öğütlenmelidir.
Kodein nefes alma sorunu olan çocuklarda önerilmez, çünkü bu çocuklarda morfin zehirlenmesine dair belirtiler çok daha kötü olabilir.
Gebeliğin geç döneminde, ductus arteriosus'un [doğumdan önce vücudumuza temiz kan götüren ana atardamar (AORT) ile akciğere kan götüren akciğer atardamarı arasında bulunan damar] erken kapanmasına neden olduğundan diğer NASİİ'ler gibi NUROFEN PLUS'ın kullanılmasından da kaçınılmalıdır.
Diğer NSAİİ'ler gibi NUROFEN PLUS'ın da eksfolyatif dermatit (kızarıklık, pullanma, kaşıntı), Steven-Johnson sendromu ve Toksik Epidermal Nekroliz (döküntü, cildin su toplayarak yaraya dönüşmesi ile belirti veren hastalıklar) gibi hastaneye yatırılma ve hatta ölüme sebep olabilecek ciddi yan etkileri olabilir. Bu durumda derhal ilaç kesilmeli ve acilen doktor ile irtibat kurulmalıdır. Hastalarda açıklanamayan kilo artışı ya da ödem belirti ve semptom(bulgu)ları olması halinde, doktorlarına derhal bildirmeleri hususunda uyarılmalıdır.
"Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız".
NUROFEN PLUS'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
Yiyecek ve içecekler ile etkileşimi bildirilmemiştir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Hamileliğin ilk 6 ayında ilacın kullanımından kaçınılmalı, 6. aydan sonra NUROFEN PLUS kullanılmamalıdır.. Hamileliğin ilk 6 ayında iseniz doktorunuza danışınız.
NUROFEN PLUS, kadınlarda doğurganlığı azaltma riski olan ilaçlar grubuna dahildir. Bu etki, ilaç kesildikten sonra düzelir. Arada bir kullanılan NUROFEN PLUS'ın hamile kalma şansınızı etkilemesi olası değildir. Ancak, hamile kalma ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Kodein ve kodeinin vücutta dönüştüğü madde olan morfin anne sütüne geçer. Emzirme dönemi boyunca NUROFEN PLUS kullanmayınız.
Araç ve makine kullanımı
NUROFEN PLUS baş dönmesi ve sersemliğe neden olabilir. Bu etkiler görüldüğü takdirde motorlu araç ya da makine kullanmayınız.
NUROFEN PLUS'ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Uyarı gerektiren yardımcı madde içermemektedir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Birlikte kullanımda NUROFEN PLUS, metotreksatın (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç), varfarin gibi antikoagülanların (kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar), lityumun (mani ve depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaç), kardiyak glikozitlerin (kalp hastalığında kullanılan ilaçlar), gentamisin gibi aminoglikozit grubu antibiyotiklerin kan düzeylerini ve istenmeyen yan etkilerini artırabilir.
Birlikte kullanımda NUROFEN PLUS, diüretiklerin (idrar söktürücü ilaçlar), ADE inhibitörleri ve anjiyotensin II reseptör antagonistleri gibi yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ilaçların, bir tür düşük ilacı olan mifepristonun etkilerini azaltabilir.
NUROFEN PLUS'ın kortikosteroidler (iltihap giderici ilaçlar), aspirin, benzer etkili diğer ağrı giderici-ateş düşürücü ilaçlar, takrolimus ve siklosporin gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı, organ naklinde kullanılan ilaçlar, AIDS tedavisinde kullanılan zidovudin, siprofloksasin gibi kinolon sınıfı antibiyotikler ile birlikte kullanımı yan etki gelişme riskini artırabilir.
Depresyon tedavisi için kullanılan monoamin oksidaz inhibitörü (MAOİ) grubu ilaçlar, NUROFEN PLUS içeriğinde bulunan kodeinin tedavi edici özelliğini etkileyebilir veya bu tedaviden etkilenebilir.
Bu yüzden NUROFEN PLUS'ı diğer ilaçlarla birlikte almadan önce daima doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz..
Yiyecek ve içecekler ile etkileşimi bildirilmemiştir.