İHALE DÜNYASI
GAVISCON DOUBLE ACTION ÇİĞNEME TABLETİ 250 mg+106.5 mg+187.5 mg
(RECKITT BENCKISER-İNGİLTERE)
RECKITT BENCKISER
KULLANMA TALİMATI
Ağızdan alınır.
| Etkin maddeler | |
| Sodyum aljinat | 250 mg |
| Sodyum bikarbonat | 106,5 mg |
| Kalsiyum karbonat | 187,5 mg |
Yardımcı maddeler
Ksilitol DC, magnezyum stearat, makrogol 20.000, mannitol (E421), kopovidon, asesülfam-K, aspartam (E951), nane esansı ve karmoisin lake (E122).
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
GAVISCON DOUBLE ACTION'ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
30°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Serin ve kuru bir yerde saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra GAVISCON DOUBLE ACTION'ı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar farkederseniz GAVISCON DOUBLE ACTION'ı kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Çiğneme Tableti ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 Ay ### Saklama Koşulları Nemden Korunması Gereken İlaçGAVISCON DOUBLE ACTION, düz, yuvarlak, bir tabakası beyaz, diğer tabakası pembe olan iki tabakalı tablettir.
Her bir tabletle, 250 mg sodyum aljinat, 106,5 mg sodyum bikarbonat ve 187,5 mg kalsiyum karbonat etkin madde bulunmaktadır. Tabletler, 16 ve 48 tabletlik blister ambalajlarda temin edilebilir.
GAVISCON DOUBLE ACTION, öğünleri takiben ya da hamilelik esnasında oluşan fazla miktarda mide asidine bağlı rahatsızlıkların/şikayetlerin ve ağıza acı, ekşi su gelmesi (asit regürjitasyonu), mide veya göğüste yanma hissi gibi mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına (gastroözofageal reflüye) bağlı şikayetlerin tedavisinde kullanılır.
Bu ilaç, iki antasit ve bir aljinat kombinasyonundan oluşmaktadır. İlacın etkisi tamamen fizikseldir.
GAVISCON DOUBLE ACTION, alındıktan sonra mide asidi ile etkileşime girer . Bu etkileşim sonucunda mide içinde hareket eden nötr pH'a sahip jel oluşur. Bu sayede asitli mide içeriğinin yemek borusuna kaçma (gastroözofageal reflü) sıklığı azalır. Ağır durumlarda bu jel yemek borusuna (özofagus) geçerek mide içeriğinin yemek borusuna temasını önler, mukozayı tahrişten korur ve iyileşme başlar.
GAVISCON DOUBLE ACTION mide asidi ve safranın özofagusa doğru reflüsünden kaynaklanan ağrıları, doğrudan doğruya reflüyü baskı altına almak ve asidi azaltmak suretiyle ortadan kaldırır.
Her zaman, doktorunuz belirttiği talimatlara uygun olarak ilacınızı kullanınız. İlacınızı her gün, düzenli olarak kullanınız. Emin olamadığınız durumlarda doktor veya eczacınız ile birlikte kontrol ediniz.
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Tabletler iyice çiğnenmelidir.
Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için dozaj; yemeklerden sonra ve yatarken 2-4 tablet (Günde toplam 8 ila 16 tablet).
Uygulama yolu ve metodu
Tabletler iyice çiğnenmelidir. Tabletleri kırıp küçük küçük parçalar halinde çiğnemek faydalı olabilir.. İstenirse üzerine su içilebilir.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
12 yaşından küçük çocuklarda yalnızca hekim önerisine göre kullanılır.
Yaşlılarda kullanımı
Yaşlılarda doz ayarlamasına gerek yoktur.
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
Özel kullanım durumu yoktur.
Eğer GAVISCON'un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla GAVISCON DOUBLE ACTION kullandıysanız
GAVISCON DOUBLE ACTION'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz..
Eğer gerekenden daha fazla GAVISCON DOUBLE ACTION tablet kullandıysanız ilacın istenmeyen etkileri ve şiddeti artabilir.
GAVISCON DOUBLE ACTION ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
Doktorunuza danışmadan tedavinizi yarım bıraktığınız takdirde hastalığınızın belirtileri tekrar ortaya çıkabilir.
GAVISCON DOUBLE ACTION'ı kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
Tüm ilaçlar gibi, GAVISCON DOUBLE ACTION'ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir..
Aşağıdakilerden biri olursa, GAVISCON DOUBLE ACTION'ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin GAVISCON DOUBLE ACTION'a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz, doktorunuza söyleyiniz
(Belirtilen dozların üzerinde ilaç kullanmanız durumunda)
Bilinmiyor
Alkaloz (kanın asitlik oranının düşmesi), hiperkalsemi (kandaki kalsiyum oranının yükselmesi), asit reboundu (yemek yedikten sonra midedeki asit seviyesinin yükselmesi)
Süt alkali sendromu (aşırı miktarda ve uzun süre süt alımına bağlı olarak laboratuvar testlerinde kan kalsiyumunda artış, asit seviyesinde azalma, kan azotunda artış ve böbrekte kalsiyum taşı oluşumu görülmesi)
Kabızlık
Bunlar GAVISCON DOUBLE ACTION'ın hafif yan etkileridir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
GAVISCON DOUBLE ACTION'ıaşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer, bu ilacın bileşiminde yer alan herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı iseniz, kullanmayınız.
GAVISCON DOUBLE ACTION'ıaşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Gereğinden uzun süre kullanımından kaçınınız.
4 adet tablet 9,64 mmol sodyum ve 7,5 mmol kalsiyum içermektedir. Diyet kısıtlaması olan hastaların bu ilacı kullanmadan önce doktoruna danışması gerekmektedir.
Diğer antasitlerde olduğu gibi, GAVISCON DOUBLE ACTION'ın kullanımı altta yatan daha ciddi tıbbi durumları maskeleyebilir.
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
GAVISCON DOUBLE ACTION'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
Yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
GAVISCON DOUBLE ACTION'ı hamilelik döneminde yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz. Hamilelik döneminde uzun süre, doktorunuzun tavsiye ettiği miktardan fazla, ya da başka ilaçlarla birlikte GAVISCON DOUBLE ACTION'ı kullanmanız tavsiye edilmemektedir.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
GAVISCON DOUBLE ACTION'ı emzirme döneminde yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.
Araç ve makine kullanımı
GAVISCON DOUBLE ACTION, araç ve makine kullanımını olumsuz yönde etkilememektedir.
GAVISCON DOUBLE ACTION'ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu tıbbi ürün fenilalanin için bir kaynak (aspartam) içermektedir. Fenilketonürisi olan insanlar için zararlı olabilir.
Bu tıbbi ürün karmoisin içermektedir. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir..
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında GAVISCON DOUBLE ACTION'ın ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçlarla birlikte GAVISCON DOUBLE ACTION'ın kullanımı arasında 2 saat ara verilmelidir:
Levotroksin içeren ilaçların GAVISCON DOUBLE ACTION'ı ile birlikte alındığında emilimi bozulduğundan, iki ilacın en az 2 saat ara verilerek alınması gerekmektedir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
Yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.