İHALE DÜNYASI
DAYMOL(R) EFERVESAN TABLET 200 mg/500 mg
CELTİS İLAÇ
KULLANMA TALİMATI
Ağız yolu ile alınır.
Etkin maddeler: Her bir efervesan tablet, 200 mg asetilsistein ve 500 mg parasetamol içerir.
Yardımcı maddeler: Sitrik asit anhidr, sodyum hidrojen karbonat, povidon, sodyum klorür, sukraloz (E955) ve limon aroması içerir.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
DAYMOL'ü çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25ºC'nin altındaki oda sıcaklığında ve kuru yerde saklayınız.
Her kullanımdan sonra tüpün kapağını kapatmayı unutmayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra DAYMOL'ü kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz DAYMOL'ü kullanmayınız..
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Efervesan Tablet ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 AyDAYMOL suda tamamen eritildikten sonra içilerek kullanılan bir ilaçtır.
DAYMOL, 30 efervesan tablet içeren ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır. Efervesan tabletler beyaz renkte, iki tarafı düz ve yuvarlak şekildedir..
DAYMOL etkin madde olarak asetilsistein ve parasetamol içermektedir. Asetilsistein; bir amino asit olan sistein türevi bir ajandır ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Parasetamol ise ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak etki gösteren bir ilaçtır.
DAYMOL, ateş, eklem ağrısı, burun tıkanıklığı ile beraber solunum yollarında yoğun kıvamlı balgam oluşumunun eşlik ettiği soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların kısa süreli (3 gün) semptomatik tedavisinde kullanılır.
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
14 yaş üzerindeki ergenlerde ve erişkinlerde günde 3 defa bir DAYMOL 200 mg/500 mg efervesan tablet kullanılması önerilir. Dozlar arasındaki süre 4 saatten az olmamalıdır.
DAYMOL 200 mg/500 mg efervesan tablet kullanırken her zaman doktorunuzun talimatlarına uyunuz. Emin olmadığınızda doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.
Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gerekir.
Uygulama yolu ve metodu
DAYMOL, sadece ağız yoluyla alınır.
DAYMOL, aç veya tok karnına alınabilir..
DAYMOL, bir bardak (150 mL) suda çözüldükten sonra bekletilmeden içilmelidir.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
6-14 yaş arası çocuklarda günde 2 defa bir DAYMOL 200 mg/500 mg efevesan tablet kullanılması önerilir.
Dozlar arasındaki süre 4 saatten az olmamalıdır.
6 yaşın altındaki çocuklarda DAYMOL kullanımı önerilmez.
Yaşlılarda kullanımı
Sağlıklı hareketli yaşlılarda normal yetişkin dozu uygundur, fakat zayıf, hareketsiz yaşlılarda doz ve dozlam sıklığı azaltılmalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
DAYMOL daha fazla nitrojenli maddenin ortaya çıkmasından kaçınmak amacıyla karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda uygulanmamalıdır. Eğer böbrek veya karaciğer rahatsızlığınız varsa DAYMOL'ü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Eğer DAYMOL'ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla DAYMOL kullandıysanız
Doz aşımı durumlarında solgunluk, iştahsızlık ile bulantı ve kusma görülen başlıca belirtilerdir, ancak bazı durumlarda saatlerce belirti görülmeyebilir. Ayrıca emzirilen bebeklerde vücut salgılarının aşırı artması tehlikesi vardır. Bu nedenle aşırı doz veya kazayla ilaç alma durumlarında derhal doktorunuza haber veriniz veya hastaneye başvurunuz.
Akut (kısa sürede) yüksek doz alındığında karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. Aşırı dozun zararı alkolik karaciğer hastalarında daha yüksektir. Parasetamol doz aşımı hemen tedavi edilmelidir.
DAYMOL'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz..
DAYMOL'ü kullanmayı unutursanız
İlacı aldığınız zaman sonraki dozun alınma zamanına yakın ise bu dozu atlayıp almayınız ve daha sonra normal kullanıma devam ediniz.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
DAYMOL ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
İlacınızı doktorunuzun söylediği süre zarfınca kullanın. Herhangi bir olumsuz etki göstermesi beklenmez.
Tüm ilaçlar gibi DAYMOL'ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, DAYMOL'ü kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin DAYMOL'e karşı alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Bu istenmeyen etkiler parasetamol ile neden-sonuç ilişkili değildir.
Çok seyrek
Bilinmiyor
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz..
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
DAYMOL'ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
DAYMOL'ü aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
DAYMOL'ü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
3-5 gün içinde yeni belirtilerin oluşması ya da ağrının ve/veya ateşin azalmaması halinde, DAYMOL kullanmaya son vererek doktorunuza danışınız.
Birden (akut) yüksek doz verildiğinde ciddi karaciğer toksisitesine neden olur.
Erişkinlerde uzun süreli (kronik) günlük dozlarda karaciğer hasarına neden olabilir.
Alkolik karaciğer hastalarında dikkatli kullanılmalıdır..
Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gerekir..
Sepsis gibi glutatyon eksiliği olan hastalarda, parasetamol kullanımı metabolik asidoz riskini arttirabilir.
Ciddi bir enfeksiyonunuz varsa bu metabolik asidoz riskini arttırabilir.
Metabolik asidoz belirtileri şunlardır:
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
DAYMOL'ün yiyecek ve içecek ile kullanılması
DAYMOL'ün yiyecek ile beraber kullanılmasında bilinen bir sakınca bulunmamaktadır.
Alkol, DAYMOL içeriğindeki parasetamolün karaciğer üzerine olumsuz etkilerini arttırır, bu nedenle alkolle birlikte kullanılmamalıdır.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
DAYMOL'ün anneye ve bebeğe herhangi bir zararlı etkisinin olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir.
Gebeyseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız DAYMOL'ü kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
DAYMOL içeriğindeki parasetamol anne sütüne çok az miktarda geçmekte, diğer etken madde asetilsisteinin ise geçip geçmediği bilinmemektedir.
DAYMOL, emziren annelerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır. Emzirmeye devam edip etmemeniz gerektiği konusunda doktorunuza danışınız.
Araç ve makine kullanımı
DAYMOL'ün araç ve makine kullanımı üzerine herhangi bir etki göstermesi beklenmez. Ancak DAYMOL içeriğindeki parasetamol bazı hastalarda baş dönmesi veya uyku hali yapabilir. DAYMOL kullanırken, uyanık kalmanızı gerektiren işler yaparken dikkatli olmalısınız.
DAYMOL'ün içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Her bir efervesan tablet 151,43 mg (6,58 mmol) sodyum içermektedir. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
DAYMOL'e ek olarak herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışınız.
Ayrıca, bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında DAYMOL'ün etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
DAYMOL'ün yiyecek ile beraber kullanılmasında bilinen bir sakınca bulunmamaktadır.