İHALE DÜNYASI
FEXOFEN PEDİATRİK ŞURUP 30 mg/5 ml
SANOVEL
KULLANMA TALİMATI
Ağızdan alınır.
Etkin madde: Feksofenadin hidroklorür
Yardımcı madde(ler): Gliserin, propilen glikol, sorbitol çözeltisi (%70), Tween 80, sodyum sakarin, sodyum siklamat, sitrik asit, sodyum sitrat, sodyum benzoat, Ponceau 4 R, çilek aroması, alkol, deiyonize su.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
FEXOFEN PEDİATRİK'i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak saklayınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra FEXOFEN PEDİATRİK'i kullanmayınız.
### Form Şurup ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 60 AyFEXOFEN PEDİATRİK'in etkin maddesi feksofenadin hidroklorür'dür. Kırmızı renkli, çilek kokulu ve özel tatlı şurubun 5ml'si 30 mg feksofenadin hidroklorür içerir.
FEXOFEN PEDİATRİK Şurup, 100 ml ve 200 ml şurup içeren plastik kapaklı amber renkli cam şişe içerisinde ve karton kutu ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.
FEXOFEN PEDİATRİK, antihistaminik ilaçlar grubundandır. Antihistaminik ilaçlar, saman nezlesi (mevsimsel alerjik rinit) denen hastalıkla ortaya çıkan aksırık, kaşıntılı burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma gibi belirtileri iyileştirirler..
Doktorunuz, FEXOFEN PEDİATRİK'i 2-11 yaş arasındaki çocuğunuza mevsimsel alerjik rinit ve 6 ay-11 yaş arasındaki çocuğunuza kronik idiopatik ürtiker (uzun süreli alerjik deri reaksiyonları) adı verilen hastalıklara bağlı olarak gelişen aşağıdaki belirtilerin giderilmesi için reçetelemiş olabilir:
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
2-11 yaş çocuklardaki mevsimsel allerjik rinit tedavisinde önerilen doz
Günde 2 defa 30 mg (5 ml)'dır.
6 ay-11 yaş arası çocuklardaki kronik idiopatik ürtiker tedavisinde önerilen doz
2-11 yaş hastalarda günde 2 defa 30 mg (5 ml) ve 6 ay-2 yaşından küçük hastalarda ise günde 2 defa 15 mg (2.5 ml)'dır. (1 ölçek = 5 ml)
Uygulama yolu ve metodu
FEXOFEN PEDİATRİK şurup ağızdan kullanılır. Şurubu doktorunuzun önerdiği miktarlarda alınız.
Hazımsızlık şikayetleriniz için alüminyum veya magnezyum içeren antiasid ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilaçların alınmasıyla, FEXOFEN PEDİATRİK'in yutulması arasında 2 saatlik bir zaman aralığı bırakınız.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
FEXOFEN PEDİATRİK 6 aylıktan küçük pediyatrik hastalarda güvenilirliği ve etkinliği henüz kanıtlanmadığı için kullanılmaz.
Yaşlılarda kullanımı
Yaşlı hastaları kapsayan çalışmalar bu hastalarda feksofenadin hidroklorür dozunun ayarlanmasının gerekli olmadığını göstermektedir.
Özel kullanım durumları
Böbrek yetmezliği
2-11 yaş çocuklardaki mevsimsel allerjik rinit tedavisinde önerilen doz
Azalmış böbrek fonksiyonlu pediyatrik hastalarda, başlangıç dozu olarak günde 1 defa 30 mg (5 ml)'lık doz tavsiye edilir.
6 ay-11 yaş arası çocuklardaki kronik idiopatik ürtiker tedavisinde önerilen doz
Azalmış böbrek fonksiyonlu pediyatrik hastalarda, önerilen başlangıç dozları 2-11 yaş hastalarda günde 1 defa 30 mg (5 ml) ve 6 ay-2 yaşından küçük hastalarda ise günde 1 defa 15 mg (2.5 ml)'dır..
Eğer FEXOFEN PEDİATRİK'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla FEXOFEN PEDİATRİK kullandıysanız
FEXOFEN PEDİATRİK'ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
FEXOFEN PEDİATRİK'i kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
FEXOFEN PEDİATRİK ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
FEXOFEN PEDİATRİK tedavisini doktorunuzun onayı olmadan bırakırsanız; ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi yakınmalarınız tekrar başlayabilir.
Tüm ilaçlar gibi, FEXOFEN PEDİATRİK'in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Asağıdakilerden biri olursa, FEXOFEN PEDİATRİK'i almayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, FEXOFEN PEDİATRİK'e karşı ciddi alerjik reaksiyonunuz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz
Günde bir defa 180 mg Feksofenadin HCl alan hastaların %2'sinden fazlasında bildirilmiştir.
Bunlar FEXOFEN PEDİATRİK'in zayıf yan etkileridir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
FEXOFEN PEDİATRİK'i aşağıdaki durumlarda kullanmayınız
Eğer FEXOFEN PEDİATRİK'in içindeki etkin madde olan feksofenadin hidroklorüre karşı veya ilacın içerdiği diğer maddelerden birine karşı alerjiniz varsa
FEXOFEN PEDİATRİK'i, aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız
Eğer;
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse, lütfen doktorunuza danışınız.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Doktorunuz, FEXOFEN PEDİATRİK'in sağlayacağı faydanın, bebeğiniz için olası zarardan daha fazla olduğunu düşünüyorsa, ilacı kullanmanızı tavsiye edebilir. Doktorunuza danışmadan FEXOFEN PEDİATRİK'i kullanmayınız.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme sırasında FEXOFEN PEDİATRİK kullanımı önerilmemektedir. Emzirme sırasında FEXOFEN PEDİATRİK ile tedavi edilmeniz gerekiyorsa, bebeği anne sütüne geçen az miktarda feksofenadin hidroklorürden korumak için, süt vermeyi bırakmanız gerekir.
Araç ve makine kullanımı
Araç ve makine kullanımı üzerine bilinen herhangi bir etkisi yoktur..
FEXOFEN PEDİATRİK'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
İçeriğinde bulunan sorbitol nedeniyle, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınızın olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
FEXOFEN PEDİYATRİK şurup, 5 ml'lik dozunda 10 g'dan daha az gliserin içerir. Gliserin'e karşı herhangi bir etki beklenmez.
Bu tıbbi ürün her dozunda 23 mg'dan daha az sodyum ihtiva eder. Dozu nedeni ile herhangi bir uyarı gerekmemektedir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Alüminyum ve magnezyum hidroksit içeren antasitler (FEXOFEN PEDİATRİK ile bu tip antiasit ilaçların uygulanması arasında 2 saatlik süre bırakılması önerilmektedir.)
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.