İHALE DÜNYASI
VİCKS MEDİNAİT ŞURUP
PROCTER & GAMBLE
KULLANMA TALİMATI
Ağız yoluyla alınır.
Etkin madde: Her 30 ml şurup 30 mg Dekstrometorfan HBr, 60 mg Psödoefedrin HCl, 12.5 mg Doksilamin süksinat, 1000 mg Parasetamol içerir.
Yardımcı maddeler: Sodyum sakkarin, sodyum sitrat, sitrik asit, şeker (sukroz), gliserin, propilen glikol, polietilen glikol 400, F.D.&C Red 40, F.D&C Blue 1, yapay ananas aroması, doğal/yapay spesiyal aroma, doğal/yapay tatlı badem aroması, alkol (%95'lik), saf su.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
VİCKS MEDİNAİT'i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Etiketin veya ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra VİCKS MEDİNAİT'i kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz VİCKS MEDİNAİT'i kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 AyVİCKS MEDİNAİT'in etkin maddeleri; dekstrometorfan hidrobromür, psödoefedrin hidroklorür, doksilamin süksinat ve parasetamoldür.
VİCKS MEDİNAİT; berrak, koyu kırmızı, kendine özgü kiraz-çilek koku ve tadında hafif viskoz bir şuruptur. Burgulu kapaklı, cam şişelerde, 30 ml'lik ölçek ile birlikte takdim edilir.
VİCKS MEDİNAİT, soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarda görülen kırıklık, baş ağrısı, kas ağrıları, boğaz ağrıları, ateş, burun akması, aksırma ve tahrişe bağlı öksürük gibi şikayetlerin hafifletilmesini sağlar.
Bu ilaç 12 yaş ve üzerinde kullanılır..
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
VİCKS MEDİNAİT, yetişkinlerde ve 12 yaş ve üzerindeki çocuklarda, günde 1 defa, tercihen akşam yatarken 30 ml (1 ölçek) olarak kullanılır.
Doktor tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde belirtilen dozlarda kullanınız.
Uygulama yolu ve metodu
VİCKS MEDİNAİT ilaçla verilen ölçek yardımıyla, oral yoldan, aç ya da tok karnına alınabilir.
Kullanmadan önce şişeyi çalkalayınız.
Soğuk algınlığı ve grip semptomlarının seyrine bağlı olarak en fazla 6 saatte bir olmak kaydıyla tekrarlanabilir.
3 gün içinde belirtilerde bir düzelme olmazsa, hekime başvurulmalıdır.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanım
VİCKS MEDİNAİT, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır..
Yaşlılarda kullanım
VİCKS MEDİNAİT'in yaşlı hastalardaki güvenliliği ve etkililiği incelenmemiştir. Yetişkinler için verilen doz uygulanır. 60 yaşın üzerindeki hastalar dikkatli kullanmalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
VİCKS MEDİNAİT böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
VİCKS MEDİNAİT şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Diğer
Alkol alan kişilerde günlük alınan parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması gereklidir (Bakınız bölüm 2. VİCKS MEDİNAİT kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler).
Eğer VİCKS MEDİNAİT'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla VİCKS MEDİNAİT kullandıysanız
VİCKS MEDİNAİT'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
VİCKS MEDİNAİT'i kullanmayı unutursanız
Kaçırdığınız dozu hatırladığınızda alınız. Daha sonraki doz için bir sonraki dozu bekleyiniz.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
VİCKS MEDİNAİT ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
VİCKS MEDİNAİT'i belirlenen tedavi süresinden daha kısa kullandığınızda, zararlı etki görülmesi beklenmez. Ancak bu durumda hastalık belirtilerinin, VİCKS MEDİNAİT tedavisine başlamadan önceki düzeyden daha az şiddette olsa da tekrar ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.
Tüm ilaçlar gibi, VİCKS MEDİNAİT'in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, VİCKS MEDİNAİT'i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin VİCKS MEDİNAİT'e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Bilinmiyor
Bunlar VİCKS MEDİNAİT'in hafif yan etkileridir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, lütfen doktorunuzu ya da eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız..
VİCKS MEDİNAİT'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
VİCKS MEDİNAİT'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birini fark ederseniz doktorunuza danışınız:
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerli ise doktorunuza danışınız.
VİCKS MEDİNAİT'in yiyecek ve içecek ile kullanılması
VİCKS MEDİNAİT yiyeceklerle birlikte ya da yalnız alınabilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuz ilacı kullanabileceğinizi söylemediği sürece VİCKS MEDİNAİT'i almayınız. Hamilelik sırasında VİCKS MEDİNAİT'i kullanmanın risklerini ve yararlarını doktorunuzla görüşmelisiniz.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme dönemindeyseniz, doktorunuz ilacı kullanabileceğinizi söylemediği sürece VİCKS MEDİNAİT'i almayınız. Emzirme sırasında VİCKS MEDİNAİT'i kullanmanın risklerini ve yararlarını doktorunuzla görüşmelisiniz..
Araç ve makine kullanımı
Araç ve makine kullanımı sırasında reaksiyon yeteneğinde azalma olabilir.
Tedavi sırasında motorlu vasıta kullananlar, tehlikeli iş ve aletlerle çalışanların dikkatli olması gerekmektedir.
VİCKS MEDİNAİT'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu tıbbi ürün her dozunda (30 ml'de) yaklaşık 26 mg sodyum içerir. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır..
Bu tıbbi ürün her dozda 13,26 g şeker (sukroz) içerir. Bu durum, diyabet (şeker) hastalarında göz önünde bulundurulmalıdır. Nadir kalıtımsal fruktoz intolerans problemi (örneğin glukoz-galaktoz malabsorsiyonu) olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
Bu tıbbi üründe hacmin yaklaşık %13'ü kadar etanol (alkol) vardır; örneğin her dozda (30 ml) 3.1 g'a kadar, her dozda 78 ml biraya eşdeğer, her dozda 32 ml şaraba eşdeğer gibi. Alkol bağımlılığı olanlar için zararlı olabilir. Hamile veya emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer hastalığı ya da epilepsi gibi yüksek risk grubundaki hastalar için dikkate alınmalıdır.
Bu tıbbi ürün ile birlikte alkollü içeceklerin alınmaması uygundur.
Bu tıbbi üründeki alkol miktarı diğer ilaçların etkisini değiştirebilir. Birlikte alınan bazı ilaçların etkilerini azaltabilir ya da şiddetlendirebilir.
Bu tıbbi ürün her dozunda (30 ml'de) 4,5 g propilen glikol içerir. Alkol benzeri semptomlara neden olabilir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
VİCKS MEDİNAİT aşağıda belirtilen ilaçlarla birlikte kullanılmamalı ya da dikkatle kullanılmalıdır.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz..
VİCKS MEDİNAİT yiyeceklerle birlikte ya da yalnız alınabilir.