İHALE DÜNYASI
VICKS VAPODRY(R) ŞURUP 10 mg + 20 mg + 2 mg/5 ml
PROCTER & GAMBLE
KULLANMA TALİMATI
Ağız yoluyla alınır.
Etkin madde: Her 5 ml şurup 10 mg Dekstrometorfan HBr, 20 mg Psödoefedrin HCl, 2 mg Klorfeniramin maleat içerir.
Yardımcı maddeler: Propilen glikol, sodyum benzoat, sitrik asit, alkol (%95), sorbitol çözeltisi (%70'lik) E 420, sodyum sitrat dihidrat, mikrokristalin selüloz ve selüloz gum, kiraz esansı, şeker (sukroz), gliserin, mentol, Ponso 4R E-124, titanyum dioksit, saf su.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
VICKS VAPODRY'ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra VICKS VAPODRY'ı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz VICKS VAPODRY'ı kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Şurup ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 AyUygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Doktorunuz tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde, çeşitli yaş gruplarına göre tavsiye edilen dozlar aşağıdaki gibidir:
12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için:
Günde 3-4 kez 1-2 ölçek ölçek (5-10 ml) (1 ölçek=5 ml) kullanılmalıdır.
Uygulama yolu ve metodu
Ağız yoluyla kullanım içindir.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanım
12 yaş ve altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
Yaşlılarda kullanım
60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanımından kaçınılmalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek yetmezliği
Böbrek yetmezliği olan hastalarda dikkatli olunmalıdır. Böbrek fonksiyonlarında ağır bozukluk olan kişilerde kullanılmamalıdır
Karaciğer yetmezliği
Karaciğer yetmezliği olan hastalarda dikkatli olunmalıdır. Karaciğer fonksiyonlarında ağır bozukluk olan kişilerde kullanılmamalıdır.
Eğer VICKS VAPODRY'ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazlaVICKS VAPODRY kullandıysanız
Psödoefedrin ile doz aşımında heyecan, huzursuzluk, hayal görme (halüsinasyon), yüksek tansiyon ve kalp ritm bozukluğu gibi merkezi sinir sistemi ve kardiyovasküler sistem şikayetleri ortaya çıkabilir. Şiddetli olgularda psikoz (bir tür ruhsal bozukluk), havale, koma ve ani yükselen kan basıncı gelişebilir. Potasyumun hücre dışından hücre içine kayması nedeniyle serum potasyum düzeyi değişebilir.
Varsanı, gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak (halüsinasyonlar)..
Dekstrometorfan aşırı dozda kullanıldığında, baş dönmesi, görme bulanıklığı ve idrar yapamama görülebilir. Belirtiler genelde çabuk kaybolur ve spesifik tedavi gerektirmez.
Klorfeniramin aşırı dozda alındığında nöbetler (konvülsiyon) ve kalp atım düzensizliği (aritmi) görülebilir. Böyle durumlarda mide boşaltılmalı, aktif kömür yutturulmalı, semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.
VICKS VAPODRY'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
VICKS VAPODRY'ı kullanmayı unutursanız
Eğer VICKS VAPODRY'ın bir dozunu almayı unutursanız, hatırladığınız anda dozu alınız ve 6 saat sonra gerekiyorsa (doktorunuzun önerisi doğrultusunda) dozu tekrarlayınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
VICKS VAPODRY ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
Bilinen herhangi bir etkisi yoktur.
Tüm ilaçlar gibi, VICKS VAPODRY'ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, VICKS VAPODRY'ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi sıklığı bilinmeyen çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:
Yaygın görülen yan etkiler
Yaygın olmayan yan etkiler
Seyrek görülen yan etkiler
Bilinmiyor
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, lütfen doktorunuzu ya da eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
VICKS VAPODRY'ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
12 yaşın altında kullanılmamalıdır.
VICKS VAPODRY'ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birini fark ederseniz doktorunuza danışınız:
VICKS VAPODRY'ı 5 günden fazla kullanmayınız.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.
VICKS VAPODRY'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
Alkol ya da greyfurt suyu ile birlikte VICKS VAPODRY kullanmayınız.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
VICKS VAPODRY gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza ve eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
VICKS VAPODRY'ı emzirme döneminde kullanmayınız.
Araç ve makine kullanımı
Baş dönmesi, uyku hali, yorgunluk, distoni (doku ve organlarda anormal gerginlik) ve görsel halüsinasyonlara (olmayan görüntüleri, sesleri, dokunmaları vb. algılama) sebebiyet verebileceğinden VICKS VAPODRY kullanırken araç ve makine kullanmayınız. Eş zamanlı olarak alkol almayınız.
VICKS VAPODRY'ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu tıbbi ürün her "doz"unda 5 mg sodyum benzoat ve 100 mg sodyum sitrat içerir. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
VICKS VAPODRY, yardımcı madde olarak sorbitol içermektedir.. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Bu tıbbi ürün şeker (sukroz) içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Bu tıbbi üründe hacmin yaklaşık %10'u kadar; örneğin her ölçekte (5 ml) 428 mg'a kadar, her ölçekte 10 ml biraya eşdeğer, her ölçekte 4,5 ml şaraba eşdeğer gibi alkol içerir. Alkol bağımlılığı olanlar için zararlı olabilir. Hamile veya emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer hastalığı ya da epilepsi gibi yüksek risk grubundaki hastalar için dikkate alınmalıdır.
Bu tıbbi ürün ponso 4R içerir. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında VICKS VAPODRY'ın ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
Alkol ya da greyfurt suyu ile birlikte VICKS VAPODRY kullanmayınız.