İHALE DÜNYASI
GAYABEN(R) ŞURUP
BİLİM
KULLANMA TALİMATI
Ağızdan yutarak alınır.
Etkin madde: Her 5 mL şurup 8.3 mg karbetapentan sitrat, 10 mg difenhidramin hidroklorür, 133.3 mg potasyum sülfogayakolat ve 100 mg guaifenesin içerir.
Yardımcı maddeler: Etanol, metil paraben (E218), propil paraben (E216), tartrazin (E102), gün batımı sarısı (E110), ponceau 4R (E124), indigotin (E132), sukroz, kiraz aroması, nane aroması, saf su
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
GAYABEN'i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra GAYABEN'i kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz GAYABEN'i kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Şurup ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 60 AyGAYABEN, amber renkli cam şişede, 5 mL'sinde 8,3 mg karbetapentan sitrat, 10 mg difenhidramin hidroklorür, 133,3 mg potasyum sülfogayakolat ve 100 mg guaifenesin içeren kullanıma hazır 150 mL şuruptur.
GAYABEN, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar gibi nedenlerle boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürüklerin hafifletilmesi ve belirtilerin tedavisinde kullanılır.
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
12 yaşın üzerindeki çocuklar ve erişkinler:
4-6 saat ara ile uygulanmalıdır.. Günlük doz 40 mL'yi (maksimum 4 kez 1 ölçek) aşmamalıdır.
Uygulama yolu ve metodu
Sadece ağızdan kullanım içindir.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanım
12 yaş altındaki hastalarda kullanılmamalıdır.
Yaşlılarda kullanım
Yaşlı hastalar dikkatli kullanmalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek yetmezliği
Böbrek yetmezliğiniz varsa GAYABEN'i kullanmayınız.
Karaciğer yetmezliği
İçerdiği karbetapentan sitrat ve etanol nedeniyle, karaciğer hastalığınız varsa GAYABEN'i kullanmayınız.
Eğer GAYABEN'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazlaGAYABEN kullandıysanız
GAYABEN'i kullanılması gerekenden fazla kullanırsanız, gözlenebilecek belirtiler, olası yan etkiler başlığı altında listelenen belirtilerin benzerleridir. Bunlara ek olarak içeriğindeki difenhidramin nedeni ile, göz bebeğinin büyümesi, ateş, ateş basması, aşırı hareketlilik, titreme, yavaş veya sürekli istemsiz kas kasılması, halüsinasyon (olmayan bir şeyi görmek, işitmek veya hissetmek) ve kalp elektrokardiyografisinde değişiklikler olabilir. Yüksek dozlar rabdomiyoliz (bir tür kas hastalığı), havale, deliryum (bilinç azalması, kafa karışıklığı, gerçeklerden kopma), toksik psikoz (duygudurum bozukluğu), kalp ritmi bozukluğu, koma ve kardiyovasküler kollapsa (damarların genişleyip burada kanın toplanmasıyla oluşan ağır bir çöküntü tablosu) neden olabilir. Bu belirtiler 1 gramın üzerinde difenhidramin kullanıldığında ortaya çıkar. GAYABEN'in en yüksek tek dozunda (20 mL = 2 ölçek) 40 mg difenhidramin bulunduğundan GAYABEN'in tedavi dozlarında böyle belirtiler görülmez..
İçeriğindeki guaifenesin nedeni ile mide bağırsak sistemine ait şikayetler, bulantı ve sersemlik hali olabilir. Yüksek dozlarda guaifenesin böbrek taşına neden olabilir.
GAYABEN'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
GAYABEN'i kullanmayı unutursanız
Daha sonraki normal alım saatine göre önerilen dozda yeniden almaya devam ediniz.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
GAYABEN ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
Bulunmamaktadır.
Tüm ilaçlar gibi, GAYABEN' in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, GAYABEN'i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin GAYABEN'e ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Yan etkilerin görülme sıklığı aşağıdaki şekilde sıralanmıştır:
Yaygın
Bilinmiyor
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu ya da eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
GAYABEN'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
İçeriğindeki karbetapentan sitrat nedeniyle,
Eğer;
İçeriğindeki difenhidramin hidroklorür nedeni ile;
Eğer;
GAYABEN'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer;
İçerdiği guaifenesin nedeniyle aşırı kullanımında idrar yollarınızda taş oluşumuna neden olabilir.
Nöbetlerle seyreden (sara hastalığı gibi) hastalığı olan çocuklar GAYABEN ile tedavi süresince yakından izlenmelidir.
GAYABEN kullanırken, sakinleştirici, uyku verici, antihistaminik (alerjik hastalıklara karşı etkili) ilaçlar ve alkol kullanmayınız.
İdrarda bakılan bazı test (vanil mandelik asit testi ve 5-Hidroksiindolasetik asit (5-HIAA) sonuçlarını etkileyebilir.
Antihistaminikler, yaşlı hastalarda (ortalama 60 yaş ve üzeri), baş dönmesine, uyku haline ve kan basıncının düşmesine neden olmaktadır.. İstenmeyen etkilerin daha sık izlenebildiği yaşlılarda dikkatli kullanılmalıdır. Zihin bulanıklığı olan yaşlılarda kullanımından kaçınılmalıdır.
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
Öksürüğün bir hafta içerisinde geçmemesi, ateş, döküntü veya inatçı baş ağrısının eşlik ettiği durumlarda tekrar doktora başvurulması gerekmektedir.
GAYABEN'in yiyecek ve içecek ile kullanılması
GAYABEN'i günün herhangi bir saatinde yemekle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz..
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Gebelik döneminde kullanımı ile ilgili yeterli veri olmadığından gebelik süresince kullanımı önerilmemektedir.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
GAYABEN'in içeriğindeki etkin maddelerin emziren annelerde kullanımının güvenliliğine dair yeterli kanıt yoktur.. Bu nedenle emziren annelerde kullanılması tavsiye edilmez.
Araç ve makine kullanımı
GAYABEN ile tedavi sırasında, içeriğindeki maddelerden dolayı uyuşukluk, uyuklama hali ve refleks kaybı ortaya çıkabilir. Ayrıca baş dönmesi, bulanık görme, bilişsel ve istemli hareketlerde bozukluklara da neden olabilir. Bu risk araç ve makine kullanmak gibi dikkat gerektiren durumlarda göz önünde bulundurulmalıdır.GAYABEN'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
İçerdiği sukroz nedeniyle eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse GAYABEN'i kullanmadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. Ayrıca her dozunda (1 ölçek= 10 mL) 7,5 gram sukroz içerdiğinden eğer diyabet (şeker hastalığı) hastası iseniz bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
Her bir ölçeğinde (1 ölçek = 10 mL) 466,6 mg'a kadar 9,33 mL biraya eşdeğer, 3,88 mL şaraba eşdeğer etanol (alkol) vardır. Alkol bağımlılığı gibi bir sorununuz var ise ya da bunun için önceden tedavi gördüyseniz, hamileyseniz veya emzirme dönemindeyseniz, karaciğer hastalığınız ya da sara (epilepsi) gibi bir hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Çocuk hastalarda da uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
GAYABEN'in içeriğinde ayrıca, metil paraben ve propil paraben bulunmaktadır.. Bu maddeler alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
Bu tıbbi ürün, içeriğindeki tartrazin, gün batımı sarısı ve ponceau 4R maddelerinden dolayı alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Daha önceden doktorunuz tarafından bu maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz olduğu söylendiyse GAYABEN kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız..
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Birlikte alındıklarında, GAYABEN'in veya aşağıdaki ilaçların etkilerinde değişiklik olabilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz, doz ayarlaması yapılması gerekebilir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
GAYABEN'i günün herhangi bir saatinde yemekle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz..