İHALE DÜNYASI
PANALGİNE TABLET 300 mg/150 mg/30 mg
ATABAY
KULLANMA TALİMATI
Ağız yoluyla alınır.
Etkin madde: Her bir tablet 300 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 30 mg kafein içerir.
Yardımcı maddeler: Mikrokristalin selüloz, mısır nişastası, povidon, stearik asit.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
PANALGİNE'i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altındaki oda sıcaklığında ve kuru bir yerde saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajındaki son kullanma tarihinden sonra PANALGİNE'i kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Tablet ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 48 Ay ### Saklama Koşulları Işıktan Korunması Gereken İlaçNemden Korunması Gereken İlaçUygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Bu ilacı her zaman tam olarak doktorunuzun size söylediği şekilde alınız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça
Yetişkin iseniz tek seferde 1-2 tablet kullanabilirsiniz.
Tek doz 4-6 saatlik aralıklarla tekrarlanabilir.
Gerekirse, 24 saatlik bir süre içinde üç defaya kadar tek bir doz alınabilir. Bu nedenle maksimum günlük doz yetişkinler için 3-6 tablet ve 12-18 yaş arası ergenler için 3 tablettir.
Bu kullanma talimatında verilen doza veya doktorunuzun önerdiği doza uyunuz!
Bu kullanma talimatındaki dozdan fazlasını almayınız. Diğer analjezikler gibi, PANALGİNE'i uzun süre düzenli olarak almamalısınız.
Yaşlı hastalar için doz ayarlaması gerekli değildir..
Karaciğer veya böbrek sorunları olan hastalar bu ilacı doktorun önerdiği şekilde kullanmalıdır.
Hekim önerisi yoksa 3 ardışık günden fazla kullanılmamalıdır. Ağrı süresi 5 günü aşar ya da ateş 3 günden fazla sürerse ya da artarsa ve/veya başka belirtiler ortaya çıkarsa doktor veya eczacıya danışmadan tedaviye devam edilmemelidir.
Alkol alan kişilerde hepatotoksisite riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması gerekir.
Uygulama yolu ve metodu
Tabletleri bol su ile yutunuz.
Doktorunuz PANALGİNE ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.
Değişik yaş grupları
12-16 yaş arası hastalar tek seferde 1 tablet kullanabilirler. Gerektiğinde 24 saat içinde 3 kez uygulanabilir.
12 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde kullanılmamalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek yetmezliği
PANALGİNE böbrek fonksiyon bozukluğu olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.
Şiddetli böbrek yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
Karaciğer yetmezliği
Hafif ve orta şiddette karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda doktor kontrolü altında dikkatli kullanılmalıdır..
Şiddetli karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
Eğer PANALGİNE'nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izlenimiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla PANALGİNE kullandıysanız;
Solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma parasetamolün aşırı dozda kullanımında sık görülen erken belirtileridir. Bu belirtilerin görülmesi halinde mutlaka doktorunuza başvurunuz.
PANALGİNE'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
PANALGİNE'i almayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
Bu ürünün kullanımıyla ilgili başka sorularınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.
Tüm ilaçlar gibi, PANALGİNE'nin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler ortaya çıkabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, PANALGİNE'i kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin PANALGİNE'e ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi biri olursa HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza başvurunuz:
Bunlar PANALGİNE'in hafif yan etkileridir..
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
PANALGİNE'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
PANALGİNE'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
Ağrı ve ateş yakınmanız bir haftadan daha fazla sürdüyse mutlaka doktorunuza danışınız. Başka bir ilaç kullanmakta iseniz doktorunuza söyleyiniz.
Önerilen dozlardan daha yüksek dozlarda veya uzun süreli kullanımda karaciğer sirozu gibi ciddi karaciğer hasarı riskine yol açabilir.
Yüksek dozların uzun süreli kullanımı böbrek hasarına yol açabilir.
PANALGİNE ile birlikte parasetamol içeren diğer ilaçları almayınız.
Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gerekir..
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız..
Astım, saman nezlesi veya benzeri hastalıklarınız varsa PANALGİNE'i doktorunuza danışmadan almayınız.
Bir seferde yüksek dozda ya da sürekli olarak günlük dozda parasetamol kullanımı karaciğer hasarına sebep olabilir. Ağrı kesicilerin düzenli biçimde ve uzun süre kullanılmasının sakıncalı olduğunu ve bunun ancak doktorunuzun önerisi ile yapılması gerektiğini unutmayınız.
Sepsis gibi glutatyon eksikliği olan hastalarda, parasetamol kullanımı metabolik asidoz riskini arttırabilir.
Ciddi bir enfeksiyonunuz varsa bu metabolik asidoz riskini arttırabilir. Metabolik asidoz belirtileri şunlardır:
Parasetamol veya propifenazon kullanan bazı duyarlı hastalarda solunum ve dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar olabileceği bildirilmiştir.
PANALGİNE'in yiyecek ve içecek ile kullanılması
PANALGİNE tedavisi sırasında alkol kullanmayınız.
Besinler parasetamolün bağırsaktan emilimini azaltabilir.
Diyet ile alınan kafein miktarına dikkat edilmelidir.. Yüksek doz kafein uykusuzluk, huzursuzluk, kaygı, baş ağrısı, mide ve bağırsak yakınmaları ve çarpıntı gibi kafein ile ilişkili istenmeyen etki riskini artırır.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
PANALGİNE kullanımı hamilelerde önerilmemektedir. Ancak doktorun yarar-risk hesabı yapmasıyla ve mutlaka önermesi halinde kullanılabilir. Kafeinin spontan (kendiliğinden) düşük riskini artırma olasılığı nedeniyle gebelerde kullanılması önerilmez.
Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız veya bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, tavsiye için doktorunuza danışınız..
PANALGİNE hamilelikte, özellikle hamileliğin ilk üç ayında ve son altı haftasında kullanılmamalıdır.
Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz derhal doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
PANALGİNE kullanımı emzirenlerde önerilmemektedir.. Ancak doktorun yarar-risk hesabı yapması ve mutlaka önermesi halinde kullanılabilir.
PANALGİNE emzirme döneminde önerilmez; etkisi iyi bilinen sadece bir aktif madde içeren ürünler daha uygundur.
PANALGİNE'nin doğurganlığı geçici olarak etkilemesi olasıdır.
PANALGİNE'nin içeriğinde bulunan parasetamol az da olsa süte geçmektedir. Kafein anne sütüne geçerek, bebekte huzursuzluk, ağlama, uykusuzluk vb. istenmeyen etkilere neden olabilir.
Araç ve makine kullanımı
Araç ve makine kullanımını olumsuz etkileme ihtimali düşüktür. Yine de parasetamol bazı hastalarda baş dönmesi ve uyku haline neden olabilir.
PANALGİNE' nin içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
PANALGİNE' nin içeriğinde sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek yardımcı maddeler bulunmamakla beraber, bu maddelerden birine karşı alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında PANALGİNE'nin ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir.. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz..
PANALGİNE tedavisi sırasında alkol kullanmayınız.