İHALE DÜNYASI
BUSİCOD(R) FORT ŞURUP 22,5 mg/5 ml
TEBEM İLAÇ
KULLANMA TALİMATI
Ağız yoluyla alınır.
Etkin madde: Her 5 ml şurup 22,5 mg butamirat sitrat (4,5 mg/ml) içerir.
Yardımcı maddeler: Sorbitol %70, sodyum benzoat, sodyum hidroksit, çilek aroması, deiyonize su.
### Saklama KoşullarıBUSİCOD(R) FORT'u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra BUSİCOD(R) FORT'u kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Şurup ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 AyUygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde kendiniz/çocuğunuz için belirtilen dozlarda kullanınız
6 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.
6 yaşın üstündeki çocuklarda
Günde 2 defa 1 ölçülü kaşık (5 ml)
12 yaşın üstündeki çocuklarda
Günde 3 defa 1 ölçülü kaşık (5 ml)
Yetişkinlerde
Günde 4 defa 1 ölçülü kaşık (5 ml)
Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıkça, BUSİCOD FORT'u 1 haftadan daha uzun süre kullanmayınız.
Uygulama yolu ve metodu
BUSİCOD(R) FORT, ağız yoluyla uygulanır.
İlacınızın dozunu ayarlamak için dereceli ölçeği kullanınız. Dereceli ölçeği her kullanımda yıkayıp kurulayınız.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
BUSİCOD(R) FORT Şurup'un 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.
Yaşlılarda kullanımı
BUSİCOD(R) FORT'un yaşlılarda kullanımı araştırılmamıştır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
BUSİCOD(R) FORT böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda araştırılmamıştır.
Eğer BUSİCOD(R) FORT'un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz...
Kullanmanız gerekenden daha fazla BUSİCOD(R) FORT kullandıysanız
BUSİCOD(R) FORT'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
BUSİCOD(R) FORT'u kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
Aşırı dozda BUSİCOD(R) FORT alınması halinde şu belirtiler görülebilir: Uyku hali, bulantı, kusma, ishal, sersemlik ve tansiyon düşmesi. Bu etkiler doz azaltılınca veya tedavi kesilince ortadan kalkabilir. Eğer ilaç kesildiğinde bu etkiler devam ediyorsa doktorunuz veya eczacınıza danışınız.
BUSİCOD(R) FORT ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
Bulunmamaktadır.
Tüm ilaçlar gibi, BUSİCOD(R) FORT'un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, BUSİCOD(R) FORT'u kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bu çok ciddi bir yan etkidir. Eğer bu yan etki sizde mevcut ise, sizin BUSİCOD(R) FORT'a karşı ciddi alerjiniz var demektir.. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etki oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunlar BUSİCOD(R) FORT'un hafif yan etkileridir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma talimatında yer alan veya yer almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
BUSİCOD(R) FORT'u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer sizin/çocuğunuzun butamirat veya BUSİCOD(R) FORT'un bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine karşı (yardımcı maddeler listesine bakınız) alerjiniz/alerjisi varsa
Eğer çocuğunuz 3 yaşın altında ise BUSİCOD(R) FORT'u kullanmayınız.
BUSİCOD(R) FORT'u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer siz/çocuğunuz aynı zamanda başka balgam söktürücü ilaçlar alıyorsanız, dikkatli olmalısınız. BUSİCOD(R) FORT'un bu tür ilaçlarla aynı anda kullanılmaması önerilir.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin/çocuğunuz için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
Öksürük 7 günden daha uzun süre devam ederse doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
BUSİCOD(R) FORT'un yiyecek ve içecek ile kullanılması
Yiyecek ve içeceklerle etkileşimi bildirilmemiştir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Hamile iseniz, ilk üç ay BUSİCOD(R) FORT kullanmamanız önerilmektedir.. Daha sonraki dönemde, ancak doktorunuz kesin gereklilik olduğuna karar verirse BUSİCOD(R) FORT kullanabilirsiniz.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Bebeğinizi emziriyorsanız, BUSİCOD(R) FORT almadan önce doktorunuza danışınız.
Araç ve makine kullanımı
BUSİCOD(R) FORT uykulu hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle araç ve makine kullanırken veya dikkat gerektiren diğer işleri yaparken dikkatli olunuz.
BUSİCOD(R) FORT'un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
BUSİCOD(R) FORT, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
BUSİCOD(R) FORT her 5 ml'sinde 1 mmol (23 mg)'den daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında sodyum içermez.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Eğer balgam söktürücü özelliği olan başka ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka bilgilendiriniz..
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
Yiyecek ve içeceklerle etkileşimi bildirilmemiştir.