İHALE DÜNYASI
MİNOSET(R) PLUS TABLET 250 mg/150 mg/50 mg
BAYER
KULLANMA TALİMATI
Ağız yoluyla alınır.
Etkin madde: 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon, 50 mg kafein
Yardımcı maddeler: Mikrokristalin selüloz, hidroksipropil metil selüloz, esma spreng (formaldehit kazein, inek kaynaklı), mısır nişastası, talk, magnezyum stearat, kolloidal silika susuz
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
MİNOSET(R) PLUS'ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra MİNOSET(R) PLUS'ı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz MİNOSET PLUS'ı kullanmayınız.
"Son Kull. Ta.:" ibaresinden sonra yazılan rakam ayı temsil eder ve o ayın son günü son kullanım tarihidir.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Tablet ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 48 AyUygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Bu ilacın kullanma talimatında yer alan veya doktorunuzun veya eczacınızın belirttiği uygulama talimatlarına tam olarak uyunuz. Herhangi bir şüpheniz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Önerilen doz
Yetişkinler: Gerektiğinde 4 veya 6 saatte bir (günde 6 veya 4 kez) 1 ila 2 tablet.
24 saat içinde 6 tabletten (1.500 mg parasetamol/900 mg propifenazona eşdeğer) fazla almayınız.
24 saat içinde 3 gram'dan fazla parasetamol almayınız (bkz. Bölüm 2. "MİNOSET(R) PLUS'ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler").
Her zaman etkili olan en düşük dozu kullanınız.
Ağrının yetişkinlerde 5 günden fazla sürmesi veya ateşin 3 günden fazla sürmesi, artması veya başka belirtilerin ortaya çıkması halinde tedaviyi keserek doktorunuzla görüşünüz.
Boğaz ağrısında hastalığın seyri değerlendirilmeden üst üste 2 günden fazla alınmamalıdır..
Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2.000 mg'ı aşmaması gerekir.
Uygulama yolu ve metodu
Bu ilaç ağızdan alınır.
Tabletler bütün olarak, kırılarak veya yiyecek veya su ile ezilerek yutulmalıdır.
Sindirim yolu rahatsızlığı görülürse tercihen yemekle birlikte alınmalıdır.
Ağrının hızlı bir şekilde giderilmesi için ilacı yemeklerden ve özellikle karbonhidrat oranı yüksek yiyecek yemeden önce alınız.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
MİNOSET(R) PLUS'ın bebeklerde, çocuklarda ve 18 yaşından küçük ergenlerde kullanılması tavsiye edilmez.
Yaşlılarda kullanımı
Yaşlı hastalar için doz ayarlaması gerekebileceğinden bu hastaların ilacı almadan önce doktor veya eczacılarına danışmaları gerekir.
Özel kullanım durumları
Böbrek yetmezliği
Şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa MİNOSET(R) PLUS'ı kullanmayınız.
Hafif ila orta şiddette böbrek yetmezliğiniz var ise dozun azaltılması gerekebileceğinden MİNOSET PLUS'ı doktor gözetiminde kullanınız.
Karaciğer yetmezliği
Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa MİNOSET(R) PLUS'ı kullanmayınız..
Karaciğer yetmezliğiniz var ise MİNOSET(R) PLUS'ı dikkatli ve doktor gözetiminde kullanınız.
Eğer MİNOSET(R) PLUS'ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla MİNOSET(R) PLUS kullandıysanız
Doz aşımı belirtileri şunları içerebilir: Bulantı, baş dönmesi, kusma, iştah kaybı, sarılık (cildin ve gözlerin sararması), karın ağrısı, böbrek veya karaciğer yetmezliği, terleme ve genel halsizlik. Bu belirtilerin görülmesi halinde mutlaka doktorunuza başvurunuz.
MİNOSET(R) PLUS'tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız herhangi bir belirti ortaya çıkmasa dahi derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz çünkü aşırı dozda belirtiler genellikle şiddetli zehirlenme olgularında bile aşırı dozun alınmasından sonraki 3 güne kadar ortaya çıkmaz.
MİNOSET(R) PLUS'tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
MİNOSET(R) PLUS'ı kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
MİNOSET(R) PLUS ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
İlacı doktorunuzun belirttiği sürece kullanınız. Bu ilacın kullanımı hakkında daha fazla sorunuz olması durumunda, doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışınız.
Tüm ilaçlar gibi, MİNOSET(R) PLUS'ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, MİNOSET(R) PLUS'ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin MİNOSET(R) PLUS'a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Diğer yan etkiler
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:
Yaygın
Seyrek
Çok seyrek
Bilinmiyor
Hastada baş dönmesi veya çarpıntı görülürse tedavi derhal durdurulmalıdır.
Yüksek dozda kafein çarpıntıya, taşikardiye (kalp atımının hızlanması) ve kan basıncının artmasına neden olabilir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan Etkilerin Raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya yer almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz.Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız..
MİNOSET(R) PLUS'ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
MİNOSET(R) PLUS'ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer;
Böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda MİNOSET(R) PLUS doz ayarlaması yapılarak kullanılmalı. Bu çeşit bir hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışınız.
Bu ilaçla tedavi edilirken kafein içeren ürünlerin kullanımının sınırlandırılması önerilir.
Uyumada güçlük çeken kişilerde olası uykusuzluğu önlemek için yatmadan önceki saatlerde bu ilacı almamaları tavsiye edilir.
Bölüm 3'te tavsiye edilenden fazla dozda ilaç almayınız (bkz. Bölüm 3 MİNOSET PLUS nasıl kullanılır?
Bu ilacı uzun süreli ve sık olarak veya diğer ağrı kesicilerle birlikte almayınız.
Ağrı ve ateş yakınmanız bir haftadan daha fazla sürdüyse mutlaka doktorunuza danışınız. Başka bir ilaç kullanmakta iseniz doktorunuza söyleyiniz..
Astım, saman nezlesi veya benzeri hastalıklarınız varsa MİNOSET(R) PLUS'ı doktorunuza danışmadan almayınız.
Bir seferde yüksek dozda ya da sürekli olarak günlük dozda parasetamol kullanımı karaciğer hasarına sebep olabilir. Ağrı kesicilerin düzenli biçimde ve uzun süre kullanılmasının sakıncalı olduğunu ve bunun ancak doktorunuzun önerisi ile yapılması gerektiğini unutmayınız..
Parasetamol veya propifenazon kullanan bazı duyarlı hastalarda solunum ve dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar olabileceği bildirilmiştir.
Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2.000 mg'ı aşmaması gerekir.
Parasetamol yüksek dozlarda karaciğer hasarına yol açabileceğinden bu ilacın parasetamol içeren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır. Parasetamol içeren birden fazla ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
Parasetamolü ilk kez kullananlarda veya daha önce kullanmış olanlarda, alınan ilk dozda veya sonraki dozlarda deride kızarıklık, döküntü veya başka bir deri reaksiyonu oluşabilmektedir. Bu durumda doktorunuz ile iletişime geçiniz. Doktorunuz ilacınızı değiştirecek ve size başka bir tedavi önerecektir.. Parasetamol ile deri reaksiyonu gözlenen hasta bir daha MİNOSET(R) PLUS ya da parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamalıdır. Bu durum, ciddi ve ölümle sonuçlanabilen Steven Johnson Sendromu (SJS), toksik epidermal nekroliz (TEN) ve akut generalize ekzantematöz püstülöz (AGEP) dahil deri reaksiyonlarına neden olabilir. Bu hastalıklara ilişkin açıklamalar için, "4. Olası yan etkiler nelerdir?" bölümüne bakınız.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
MİNOSET(R) PLUS'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
MİNOSET(R) PLUS tedavisi sırasında alkol kullanmayınız.
Alkol tüketme alışkanlığınız varsa (günde üç veya daha fazla alkollü içecek-bira, şarap, likör vb.), MİNOSET PLUS almak mide kanamasına veya karaciğer hasarına neden olabilir.
Bu ilacı kullanırken kafein içeren yiyecek ve içecek (kahve, çay, çikolata ve kolalı içecekler) tüketiminizi sınırlayın.
Besinler MİNOSET PLUS'ın bağırsaklardan emilim hızını azaltabilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
Fetüse zarar verebileceği veya doğum sırasında sorunlara neden olabileceği için hamileliğinizin son 3 ayındaysanız MİNOSET PLUS'ı kullanmayınız..
Bu ilaç fetüs üzerinde böbrek ve kalp sorunlarına neden olabilir. Sizin ve bebeğinizin kanamaya yatkınlığını etkileyerek doğumda olası bir gecikmeye veya doğumun beklenenden daha uzun sürmesine neden olabilir.
Kesinlikle gerekli olmadıkça ve doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe, hamileliğinizin ilk 6 ayında MİNOSET PLUS'ı kullanmamalısınız. Bu dönemde veya hamile kalmaya çalıştığınız sırada tedaviye ihtiyaç duymanız halinde doz, mümkün olan en kısa süre için en düşük dozla sınırlandırılacaktır.
MİNOSET PLUS'ı hamileliğin 20. haftasından başlayarak birkaç gün boyunca alırsanız, fetüste amniyotik sıvının düşük seviyelerine (oligohidramnios) veya bebeğin kalbindeki bir kan damarının (duktus arteriyozus) daralmasına yol açabilecek böbrek sorunlarına neden olabilir. Birkaç günlük bir tedaviye ihtiyacınız varsa doktorunuz ek izleme önerebilir.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
MİNOSET(R) PLUS'ın içeriğindeki propifenazon nedeniyle emzirenlerde kullanımı önerilmemektedir. Ancak doktorun yarar-risk değerlendirmesi yapması ve mutlaka önermesi halinde önerilen dozun aşılmaması şartı ile kullanılabilir.
MİNOSET(R) PLUS'ın içeriğinde bulunan kafein anne sütüne geçerek, bebekte huzursuzluk, ağlama, uykusuzluk vb. istenmeyen etkilere neden olabilir.
Araç ve makine kullanımı
Bu ilacın parasetamol içeren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır. Bu ilaç, önerilen dozlarda uyuşukluk veya tepki verme yeteneğinin azalmasına neden olabileceğinden, tehlikeli araç ve makine kullanmayınız.
MİNOSET(R) PLUS'ın içeriğinde bulunan yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu tıbbi ürün formaldehit içerdiğinden mide bulantısına ve ishale sebebiyet verebilir..
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında MİNOSET(R) PLUS'ın ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
MİNOSET(R) PLUS tedavisi sırasında alkol kullanmayınız.