İHALE DÜNYASI
FORZA(R) PEDİATRİK ŞURUP 160 mg + 1 mg + 5 mg/5 ml
ALİ RAİF
KULLANMA TALİMATI
Ağızdan alınır.
Etkin madde: Her bir 5 ml şurup 160 mg parasetamol, 5 mg fenilefrin HCl, 1 mg klorfeniramin maleat içerir.
Yardımcı maddeler: Metil paraben, propil paraben, sorbik asit, sitrik asit monohidrat, sodyum hidroksit, sodyum sakarin, likasin, propilen glikol, sorbitol çözeltisi (%70), ponceau 4R Lake, etanol, vanilyalı süt esansı, deionize su.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
Bu kullanma talimatında
Başlıkları yer almaktadır.
### Saklama KoşullarıFORZA(R)'yı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız
25oC altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra FORZA(R)'yı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz FORZA(R)'yı kullanmayınız.
Orijinal ambalajında saklayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Şurup ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 36 AyUygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde aşağıdaki dozlarda kullanınız:
6-12 yaş grubu çocuklarda (22-43 kg)
Her 6 saatte bir 10 ml (2 ölçek)
6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir.
Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
FORZA(R)'yı 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
Uygulama yolu ve metodu
Kapağı açmak için
FORZA(R) ağız yoluyla kullanılır.
FORZA(R)'yı yemeklerden önce veya sonra kullanabilirsiniz.
Değişik yaş grupları
Yetişkinlerde kullanımı
12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde
Her 6 saatte bir 20 ml (4 ölçek)
Yaşlılarda kullanımı
FORZA(R) 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
Özel kullanım durumları
FORZA(R), karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır..
FORZA(R) şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gerekir.
Eğer FORZA(R)'nın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla FORZA(R) kullandıysanız
Doz aşımı durumlarında solgunluk, bulantı ve kusma sık görülen erken belirtilerdir. Ancak bazı durumlarda saatlerce belirti görülmeyebilir. Bu nedenle aşırı doz veya kazayla ilaç alma durumlarında derhal doktorunuza haber veriniz veya hastaneye başvurunuz. Akut (kısa sürede) yüksek doz alındığında karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. Aşırı dozun zararı alkolik karaciğer hastalarında daha yüksektir. Parasetamol doz aşımı hemen tedavi edilmelidir.
Doz aşımında karşılaşılan etkiler olası yan etkiler bölümünde listelenen etkilerle benzerdir. Ciddi vakalarda zihin karışıklığı, halüsinasyonlar (hayal görme), nöbetler ve kalp ritm bozuklukları görülebilir.
Doz aşımında sakinlik, merkezi sinir sisteminin paradoksal uyarılması, toksik psikozis (duygudurum bozukluğu), nöbet, apne (solunumun geçici olarak durması), konvülsiyonlar (istemli olarak çalışan kasların, istem dışı kasılması), antikolinerjik etkiler (bulanık görme, ağız kuruluğu, idrar tutulması, kabızlık), distonik reaksiyonlar (istem dışı, güçlü kas kasılmaları ve postür bozukluğu), ve aritmi (kalp atışında anormallik) dahil kardiyovasküler kollaps (damarların genişleyip burada kanın toplanmasıyla oluşan ağır bir çöküntü tablosu) meydana gelebilir.
Tavsiye edilen dozlarda görülen yan etkilerle beraber gerginlik, huzursuzluk, titreme, kasılmalar, çarpıntı ve yüksek tansiyon görülebilir.
FORZA(R)'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
FORZA(R)'yı kullanmayı unutursanız
Eğer FORZA(R)'nın bir dozunu çocuğunuza vermeyi unutursanız, hatırladığınız anda dozu veriniz ve 6 saat sonra gerekiyorsa (doktorunuzun önerisi doğrultusunda) dozu tekrarlayınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız..
Tüm ilaçlar gibi, FORZA(R)'nın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa FORZA(R)'yı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri ortaya çıkarsa, çocuğunuzun FORZA(R)'ya karşı ciddi alerjisi var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmasına gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Yan etkiler görülme sıklıklarına göre aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Bilinmiyor
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
FORZA(R)'yı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer kullanan kişinin
FORZA(R)'yı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer kullanan kişide
Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birini farkederseniz doktorunuza danışınız:
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
FORZA(R)'nın yiyecek ve içecek ile kullanılması
FORZA(R) alkolle birlikte kullanılırsa karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürünü kullanırken alkollü içecekler kullanılmamalıdır.
Araç ve makine kullanımı
FORZA(R) uyuşukluğa neden olabilir. Bu nedenle araç ve makine kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır.
FORZA(R)'nın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bu tıbbi ürün her 5 ml'sinde 3,30 mg metil paraben ve 1,65 mg propil paraben içermektedir. Alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) neden olabilir..
FORZA(R), sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktor tarafından çocuğunuzun bazı şekerlere karşı intoleransı (hassasiyet) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü çocuğunuza vermeden önce doktorunuzla temasa geçiniz.
FORZA(R), Ponceau 4 R Lake (E124) içerir. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
Bu tıbbi üründe hacmin %5'i kadar etanol (alkol) vardır; örneğin, her 10 mL (2 ölçek)'de 405 mg'a kadar, her 10 mL (2 ölçek)'de 10 mL biraya eşdeğer, her 10 mL (2 ölçek)'de 4,17 mL şaraba eşdeğer gibi. Alkol bağımlılığı olanlar için zararlı olabilir. Hamile veya emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer hastalığı ya da epilepsi gibi yüksek risk grubundaki hastalarda dikkate alınmalıdır..
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında FORZA(R)'nın etkisi değişebilir. Çocuğunuz aşağıdaki ilaçları kullanıyorsa lütfen doktora söyleyiniz:
Eğer çocuğunuz:
Eğer çocuğunuz reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsa veya son zamanlarda kullandı ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
FORZA(R) alkolle birlikte kullanılırsa karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürünü kullanırken alkollü içecekler kullanılmamalıdır.