İHALE DÜNYASI
ASE-COLD ZERO ŞURUP 160 mg+1 mg/5 ml
LİLYUM İLAÇ
KULLANMA TALİMATI
Ağızyoluyla alınır.
Etkin madde: Her 1 ölçek (5 ml'de); 160 mg parasetamol, 1 mg klorfeniramin maleat içerir.
Yardımcı maddeler: Sodyum benzoat, sodyum sitrat dihidrat, sodyum sakkarin, sitrik asit monohidrat, sodyum klorür, polivinilprolidon K30, hidroksi etil selüloz, sorbitol (%70) (E420), gliserin, polietilen glikol, çilek aroması, tutti frutti aroması ve saf su içerir.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatliceokuyunuz,çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
ASE-COLD ZERO'yu çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Kullanılmayan kısım var ise atılmalıdır.
Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra ASE-COLD ZERO'yu kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz ASE-COLD ZERO'yu kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Şurup ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 AyASE-COLD ZERO açık somon renkli, berrak şurup formunda bir ilaçtır.
ASE-COLD ZERO, bir ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol) ve bir antihistaminik (klorfeniramin maleat) olmak üzere iki etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.
ASE-COLD ZERO, 100 ml şurup içeren amber renkli cam şişelerde, 5 ml'lik ölçek ve kullanma talimatı ile birlikte sunulmaktadır.
ASE-COLD ZERO, grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda ortaya çıkan; ateş, burun akıntısı, kırıklık hali ve minör adale ağrıları, genizde kaşıntı gibi semptomların tedavisinde kullanılır..
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde aşağıdaki dozlarda kullanınız:
2-6 yaş: Günde 4-6 saat ara ile 1 ölçek (5 ml)
6-12 yaş: Günde 4-6 saat ara ile 2 ölçek (10 ml)
2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız..
ASE-COLD ZERO'yu 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gerekir.
Uygulama yolu ve metodu
ASE-COLD ZERO ağız yoluyla kullanılır.
ASE-COLD ZERO'yu yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.
Değişik yaş grupları
Yetişkinlerde kullanımı
12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde: Günde 4-6 saat ara ile 4 ölçek (20 ml)
Yaşlılarda kullanımı
ASE-COLD ZERO 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
Özel kullanım durumları
ASE-COLD ZERO, karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır..
ASE-COLD ZERO, şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Eğer ASE-COLD ZERO'nun etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla ASE-COLD ZERO kullandıysanız
Doz aşımı durumlarında solgunluk, bulantı ve kusma görülen erken belirtilerdir. Ancak bazı durumlarda saatlerce belirti görülmeyebilir.. Bu nedenle aşırı doz veya kazayla ilaç alma durumlarında derhal doktorunuza haber veriniz veya hastaneye başvurunuz. Akut (kısa sürede) yüksek doz alındığında karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. Aşırı dozun zararı alkolik karaciğer hastalarında daha yüksektir. Parasetamol doz aşımı hemen tedavi edilmelidir.
Doz aşımında karşılaşılan etkiler olası yan etkiler bölümünde listelenen etkilerle benzerdir.
ASE-COLD ZERO'yu kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
ASE-COLD ZERO'yu kullanmayı unutursanız
Eğer ASE-COLD ZERO'nun bir dozunu çocuğunuza vermeyi unutursanız, hatırladığınız anda dozu veriniz ve 6 saat sonra gerekiyorsa (doktorunuzun önerisi doğrultusunda) dozu tekrarlayınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
ASE-COLD ZERO ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
İlacınızı doktorunuzun söylediği süre zarfınca kullanın. Herhangi bir olumsuz etki göstermesi beklenmez.
Tüm ilaçlar gibi, ASE-COLD ZERO'nun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, ASE-COLD ZERO'yu kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin ASE-COLD ZERO'ya karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Yan etkiler görülme sıklıklarına göre aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Bilinmiyor
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
ASE-COLD ZERO'yu aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer kullanan kişinin;
ASE-COLD ZERO'yu aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer kullanan kişide;
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
ASE-COLD ZERO'nun yiyecek ve içecek ile kullanılması
ASE-COLD ZERO alkolle birlikte kullanılırsa karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürünü kullanırken alkollü içecekler kullanılmamalıdır..
Araç ve makine kullanımı
ASE-COLD ZERO uyuşukluğa neden olabilir. Bu nedenle araç ve makine kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır.
ASE-COLD ZERO'nun içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
ASE-COLD ZERO sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında ASE-COLD ZERO'nun etkisi değişebilir. Çocuğunuz aşağıdaki ilaçları kullanıyorsa lütfen doktorunuza söyleyiniz:
Eğer çocuğunuz:
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
ASE-COLD ZERO alkolle birlikte kullanılırsa karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürünü kullanırken alkollü içecekler kullanılmamalıdır..