İHALE DÜNYASI
APİREKS COLD & FLU FİLM KAPLI TABLET 200 mg/30 mg
BİLİM
KULLANMA TALİMATI
Ağızdan alınır.
Etkin Madde: Her bir film kaplı tablet 200 mg ibuprofen ve 30 mg psödoefedrin hidroklorür içerir.
Yardımcı Madde(ler): Laktoz monohidrat (inek sütü kaynaklı), mısır nişastası, prejelatinize nişasta, hidroksipropil metil selüloz, kroskarmeloz sodyum, kolloidal silikon dioksit, magnezyum stearat, polivinil alkol hidrolize part., makrogol, talk, titanyum dioksit, kinolin sarısı alüminyum Lake, FD&C Sarı #6 (gün batımı sarısı) (E110), sarı demir oksit, FD&C Mavi #2
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
Bu kullanma talimatında
Başlıkları yer almaktadır.
### Saklama KoşullarıAPİREKS COLD & FLU'yu çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
30°C'nin altındaki oda sıcaklığında ve nemden koruyarak saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra APİREKS COLD & FLU'yu kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Film Kaplı Tablet ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 Ay ### Saklama Koşulları Nemden Korunması Gereken İlaçAPİREKS COLD & FLU, 10, 24 ve 30 tabletlik blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır.
APİREKS COLD & FLU, etkin madde olarak ibuprofen ve psödoefedrin içerir.
APİREKS COLD & FLU'nun etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip nonsteroid antiinflamatuvar bir ilaçtır. Psödoefedrin burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) oluşan dolgunluğu gidermeye yarayan dekonjestan bir ilaçtır.
APİREKS COLD & FLU, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici etkileri sayesinde, başlıca, aşağıda belirtilen durumların tedavi edilmesi için kullanılır:
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak ağızdan 2 tablet ve eğer gerekli ise her 4 saatte bir 1-2 tablet şeklinde bir miktar su ile birlikte kullanılmalıdır.
Hekim tarafından önerilmedikçe günde 6 tabletten fazla alınmamalıdır.
Uygulama yolu ve metodu
APİREKS COLD & FLU ağızdan bir bardak su ile alınır.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
APİREKS COLD & FLU 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
12 yaş ve üzerindeki çocuklarda erişkin dozu uygulanır.
Yaşlılarda kullanımı
Yaşlılarda erişkin dozu uygulanır. 60 yaş üzerindeki hastalarda dikkatli kullanılmalıdır..
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
Ciddi böbrek ve/veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda APİREKS COLD & FLU'nun kullanımından kaçınılmalı ya da gerekiyorsa hekim kontrolü altında düşük dozda kullanılmalıdır.
Eğer APİREKS COLD & FLU'nun etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla APİREKS COLD & FLU kullandıysanız
Eğer kullanmanız gerekenden daha fazla APİREKS COLD & FLU kullanmışsanız ya da çocuklar bu ilacı kazara kullandıysa, alınacak önlem hakkında tavsiye ve risk ile ilgili görüş almak üzere her zaman bir doktora veya en yakın hastaneye başvurun.
Belirtiler; mide bulantısı karın ağrısı, kusma (kanlı çizgiler olabilir), baş ağrısı, kulak çınlaması, bilinç bulanıklığı ve titrek göz hareketlerini içerebilir. Yüksek dozlarda, uyuşukluk, göğüs ağrısı, çarpıntı, bilinç kaybı, kasılmalar (özellikle çocuklarda), güçsüzlük ve baş dönmesi, idrarda kan, üşüme hissi, solunum problemleri bildirilmiştir.
APİREKS COLD & FLU'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
APİREKS COLD & FLU'yu kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.
APİREKS COLD & FLU ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
APİREKS COLD & FLU tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.
Tüm ilaçlar gibi, APİREKS COLD & FLU'nun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa,APİREKS COLD & FLU'yu kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
APİREKS COLD & FLU gibi ilaçlar, kalp krizi (miyokard infarktüsü) veya inme riskinde küçük bir artışa neden olabilir
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin APİREKS COLD & FLU'ya karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Diğer yan etkiler
Görülebilecek diğer yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Çok seyrek
Bilinmiyor
Bunlar APİREKS COLD & FLU'nun hafif yan etkileridir.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız..
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
APİREKS COLD & FLU'yu aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Kalp damar sistemi ile ilgili riskler
Sindirim sistemiyle ilgili riskler
Eğer;
APİREKS COLD & FLU'yu aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Aşağıdaki durumlarda size veya çocuğunuza APİREKS COLD & FLU'nun kullanılıp kullanılmayacağına doktorunuz karar verecektir.
Eğer;
"Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız."
APİREKS COLD & FLU'nun yiyecek ve içecek ile kullanılması
Yiyecek ve içecekler ile etkileşimi bildirilmemiştir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
APİREKS COLD & FLU hamilelik boyunca kullanılmamalıdır.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
İbuprofenin anne sütüne çok düşük miktarlarda geçtiği bilinmesine rağmen Psödoefedrin anne sütüne önemli miktarda geçer.
APİREKS COLD & FLU emzirme dönemi boyunca kullanılmamalıdır.
Araç ve makine kullanımı
APİREKS COLD & FLU kullanımı sırasında baş dönmesi gelişebileceğinden araç ve makine kullanmayınız.
APİREKS COLD & FLU'nun içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
Yiyecek ve içecekler ile etkileşimi bildirilmemiştir.