İHALE DÜNYASI
PİRETİKOL PLUS PEDİATRİK ŞURUP 160 mg/5 ml+1 mg/5 ml+2,5 mg/5 ml
WORLD MEDİCİNEKULLANMA TALİMATI
Ağız yoluyla alınır.
Etkin maddeler: Her bir ölçekte (5 ml) 160 mg parasetamol (mikronize), 1 mg klorfeniramin maleat, 2.5 mg fenilefrin hidroklorür içerir.
Yardımcı maddeler: Gliserin, PEG 400, sorbitol %70, maltitol, sodyum benzoat, sodyum sakarin, sodyum siklamat, ksantam gum, sitrik asit monohidrat, muz aroması, kinolin sarısı, saf su.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
PİRETİKOL PLUS'ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra PİRETİKOL PLUS'ı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz PİRETİKOL PLUS'ı kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz." ibaresine kullanma talimatında yer verilir.
### Form Şurup ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 AyPİRETİKOL PLUS şurup formunda bir ilaçtır. Sarı renkli, berrak, pratik olarak partikülsüz, muz aroması kokulu, akışkan sıvıdır.
PİRETİKOL PLUS, bir ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol), bir antihistaminik (klorfeniramin maleat) ve mukozanın şişkinliğini azaltarak tıkanıklıkları gideren bir dekonjestan (fenilefrin hidroklorür) olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.
PİRETİKOL PLUS, koparma kafalı ve beyaz renkli plastik kapaklı 100 ml amber renkli cam şişede 5 ml'lik şurup kaşığı ile birlikte, orijinal kutuda kullanıma sunulmaktadır.
PİRETİKOL PLUS, grip ve soğuk algınlığına bağlı ateş, üşüme, vücut ağrıları, baş ağrısı, burun tıkanıklığı hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerini azaltır.
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde aşağıdaki dozlarda kullanınız:
12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde (44 kg ve üstü)
Her 6 saatte bir 4 ölçek (20 ml)
6-12 yaş grubundaki çocuklarda (22-43 kg)
Her 6 saatte bir 2 ölçek (10 ml).
Uygulama yolu ve metodu
PİRETİKOL PLUS pediatrik ağız yoluyla kullanılır. PİRETİKOL PLUS pediatriği yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır..
Yaşlılarda kullanımı
PİRETİKOL PLUS pediatriğin yaşlılarda kullanımı araştırılmamıştır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
PİRETİKOL PLUS şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Eğer PİRETİKOL PLUS'ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla PİRETİKOL PLUS kullandıysanız
Doz aşımı durumlarında solgunluk, bulantı ve kusma sık görülen erken belirtilerdir. Ancak bazı durumlarda saatlerce belirti görülmeyebilir. Bu nedenle aşırı doz veya kazayla ilaç alma durumlarında derhal doktorunuza haber veriniz veya hastaneye başvurunuz. Akut (kısa sürede) yüksek doz alındığında karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. Aşırı dozun zararı alkolik karaciğer hastalarında daha yüksektir. Parasetamol doz aşımı hemen tedavi edilmelidir.
Doz aşımında karşılaşılan etkiler olası yan etkiler bölümünde listelenen etkilerle benzerdir.. Ciddi vakalarda zihin karışıklığı, halisünasyonlar (hayal görme), nöbetler ve kalp ritm bozuklukları görülebilir..
Doz aşımında sakinlik, merkezi sinir sisteminin paradoksal uyarılması, toksik psikozis (duygudurum bozukluğu), nöbet, apne (solunumun geçici olarak durması), konvülsiyonlar (istemli olarak çalışan kasların, istem dışı kasılması), antikolinerjik etkiler (bulanık görme, ağız kuruluğu, idrar tutulması, kabızlık), distonik reaksiyonlar (istem dışı, güçlü kas kasılmaları ve postür bozukluğu), ve aritmi (kalp atışında anormallik) dahil kardiyovasküler kollaps (damarların genişleyip burada kanın toplanmasıyla oluşan ağır bir çöküntü tablosu) meydana gelebilir.
PİRETİKOL PLUS'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
PİRETİKOL PLUS'ı kullanmayı unutursanız
Eğer PİRETİKOL PLUS'ın bir dozunu çocuğunuza vermeyi unutursanız, hatırladığınız anda dozu veriniz ve 6 saat sonra gerekiyorsa (doktorunuzun önerisi doğrultusunda) dozu tekrarlayınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
Tüm ilaçlar gibi, PİRETİKOL PLUS'ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursaPİRETİKOL PLUS'ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri ortaya çıkarsa, çocuğunuzun PİRETİKOL PLUS 'a karşı ciddi alerjisi var demektir.
Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmasına gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür..
Yan etkiler görülme sıklıklarına göre aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Çok seyrek
Bilinmiyor
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız..
PİRETİKOL PLUS'ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer kullanan kişinin
PİRETİKOL PLUS'ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer kullanan kişide
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
PİRETİKOL PLUS'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
PİRETİKOL PLUS alkolle birlikte kullanılırsa karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürün kullanılırken alkollü içecekler kullanmamalısınız.
Araç ve makine kullanımı
PİRETİKOL PLUS uyuşukluğa neden olabilir. Bu nedenle araç ve makine kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır.
PİRETİKOL PLUS'ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
PİRETİKOL PLUS sorbitol ve maltitol içerdiğinden, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Bu tıbbi ürün her dozunda 1 mmol (23 mg)'dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Eğer çocuğunuz
Bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında PİRETİKOL PLUS 'ın etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
PİRETİKOL PLUS alkolle birlikte kullanılırsa karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürün kullanılırken alkollü içecekler kullanmamalısınız.