İHALE DÜNYASI
PANADOL MİGRESTOP FİLM KAPLI TABLET 250 mg/250 mg/65 mg
HALEON
KULLANMA TALİMATI
Ağız yoluyla alınır.
Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 250 mg parasetamol, 250 mg asetil salisilik asit ve 65 mg kafein içerir.
Yardımcı maddeler: Hidroksipropilselüloz, mikrokristalin selüloz, stearik asit, hipromelloz, titanyum dioksit (E171), propilen glikol, benzoik asit (E210), karnauba mumu.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
PANADOL MİGRESTOP'u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra PANADOL MİGRESTOP'u kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz PANADOL MİGRESTOP'u kullanmayınız.
### Form Film Kaplı Tablet ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 24 Ay18 yaş ve üstü yetişkinlerde baş ağrısı, diş ağrısı, akut migren atakları, sinir ağrısı (nevralji), kas-iskelet sistem ağrıları, adet ağrısı (dismenore) gibi hafif ve orta şiddetli ağrılar ve soğuk algınlığı gibi ağrının eşlik ettiği durumlarda endikedir.
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde belirtilen dozlarda kullanınız.
18 yaş ve üzeri yetişkinlerde
Baş ağrısında kullanım
Baş ağrısı başladığında 1 tablet alınız. Gerekirse dozlar arasında 4-6 saat arayla 1 tablet kullanabilirsiniz.
Daha şiddetli baş ağrısı için 2 tablet alınız. Gerekirse dozlar arasında 4-6 saat arayla 2 tablet kullanabilirsiniz.
Doktorunuza danışmadan baş ağrısı için 4 günden daha uzun süreyle PANADOL MİGRESTOP kullanmayınız.
Migrende kullanım
Migren belirtileri ya da aura (migren baş ağrısı başlamadan önce görülebilen görme bozuklukları, uyuşma ve konuşma bozuklukları ile seyreden dönem) başladığında 2 tablet alınız. Gerekirse 4-6 saat arayla 2 tablet daha kullanabilirsiniz.
İlk 2 tableti aldıktan sonra 2 saat içerisinde migreninizde bir rahatlama olmuyorsa doktorunuza danışınız.
Doktorunuza danışmadan migren için 3 günden daha uzun süreyle PANADOL MİGRESTOP kullanmayınız.
Baş ağrısı veya migren için günde 6 tabletten (1500 mg parasetamol, 1500 mg asetilsalisilik asit ve 390 mg kafein) daha fazla PANADOL MİGRESTOP kullanmayınız.
Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gerekir..
Uygulama yolu ve metodu
PANADOL MİGRESTOP ağız yoluyla kullanılır. Her dozun tam dolu bir bardak su ile alınması önerilir.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
PANADOL MİGRESTOP, çocuk ve ergenlerde etkililiği ve güvenliliği araştırılmamıştır. Bu sebeple kullanımı önerilmemektedir.
Yaşlılarda kullanımı
PANADOL MİGRESTOP'un, yaşlılarda özel bir kullanım önerisi yoktur, özellikle vücut ağırlığı düşük olan yaşlılarda dikkatli kullanılmalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/karaciğer yetmezliği
PANADOL MİGRESTOP farmakokinetiği karaciğer ya da böbrek yetmezliği olan hastalarda değerlendirilmemiştir. Bununla birlikte asetil salisilik asit ve parasetamol etki mekanizması nedeniyle böbrek ya da karaciğer yetmezliğini artırabilir. Bu nedenle PANADOL MİGRESTOP şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır ve hafif ve orta dereceli böbrek ve karaciğer hastalarında dikkatli olunmalıdır.
Eğer PANADOL MİGRESTOP'un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla PANADOL MİGRESTOP kullandıysanız
PANADOL MİGRESTOP'un önerilen dozlarını ve önerilen süreleri aşmayınız. Daha fazla ya da uzun süreli kullanım için doktorunuza danışınız.
PANADOL MİGRESTOP kullanırken aynı içeriklerin (parasetamol, asetilsalisilik asit ve kafein) veya bu içeriklerden herhangi birinin bulunduğu başka bir ağrı kesici, ateş düşürücü veya antiinflamatuvar (iltihap giderici) ilacı birlikte kullanmayınız.
Kullanmanız gerektiğinden daha fazla kullandığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza veya en yakın hastaneye başvurunuz. Parasetamole bağlı olası bir geri dönüşü olmayan karaciğer hasarı açısından acil ve hızlı tıbbi müdahale kritik öneme sahiptir. Herhangi bir belirtinin ortaya çıkmasını beklemeyiniz çünkü doz aşımı ilk başta farkedilebilir bir belirtiye yol açmayabilir.
Doz aşımına bağlı belli başlı belirtiler şunlar olabilir:
Bu belirtiler ortaya çıkmasa ya da geçse bile, doz aşımında tıbbi müdahale kritik öneme sahiptir.
PANADOL MİGRESTOP'tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor ve eczacı ile konuşunuz..
PANADOL MİGRESTOP'u kullanmayı unutursanız
Hatırladığınız anda dozu alınız ancak unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
PANADOL MİGRESTOP ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
Bulunmamaktadır.
Tüm ilaçlar gibi, PANADOL MİGRESTOP'un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa PANADOL MİGRESTOP'u kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bu durum yutma zorluğu, hırıltı, nefes almada zorluk ve göğüste sıkışma hissine (astım belirtisi) neden olabilir. Ayrıca döküntü ya da kaşınma ve fenalık hali de görülebilir.
Bu durum tüm ağrı kesicilerde ya da ateş düşürücülerde, geçmişte olmamış olsa dahi, tedavi süresince herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve öldürücü olabilir. Bu yan etki özellikle yaşlı insanlarda ciddidir.
Kafeinin günlük 390 mg'a kadar kullanımının sağlıklı kişilerde herhangi bir istenmeyen etkiye yol açmadığı tespit edilmiştir. Ancak kafeine hassas veya kafein kullanmayan kişilerde yüksek dozlarda kullanımı bazı istenmeyen etkilere yol açabilir. Bunlar: titreme, aşırı tepki verme, uykusuzluk, sinirlilik, endişe, baş ağrısı, kulak çınlaması, kalp atım bozukluğu, idrarda artış, mide-kalınbarsak rahatsızlıkları ve hızlı solunumdur.
Bu istenmeyen etkilerin görüldüğü kişiler PANADOL MİGRESTOP veya kafein içerikli diğer ilaçların kullanımını durdurmalıdırlar.
Kafeinin düzenli kullanımı sonrası kullanımına ara verilmesi, 1 hafta sürecek bazı belirtilerin geri gelmesine sebep olabilir. Bunlar: baş ağrısı, yorgunluk ve dikkatte azalmadır.
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin PANADOL MİGRESTOP'a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır..
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Bilinmiyor
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
PANADOL MİGRESTOP'u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
PANADOL MİGRESTOP'u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Aşağıdaki nedenlerden birisi sizde mevcutsa PANADOL MİGRESTOP sizin için uygun olmayabilir. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Eğer,
Diğer uyarılar
Ağrı kesicilerin sürekli kullanılması baş ağrısına neden olabilir. Baş ağrısı için her tür ağrı kesicide olduğu gibi, PANADOL MİGRESTOP'u 3 aydan fazla süre ile eşzamanlı kronik baş ağrıları (ayda 15 gün veya daha fazla) ile birlikte çok sık almak (bu ürün için ayda 10 günden fazla anlamına gelir), baş ağrınızı veya migreninizi kötüleştirebilir. Durumun böyle olabileceğini düşünüyorsanız, tavsiye için lütfen doktorunuza başvurun. Sorunu çözmek için PANADOL MİGRESTOP almayı bırakmanız gerekebilir..
Parasetamol içeren bir ürünü ilk kez kullanıyorsanız ya da daha önce kullandıysanız, ilk dozda ya da tekrarlayan dozlarda deride kızarıklık, döküntü veya bir deri reaksiyonu oluşabilir. Bu durumda doktorla irtibata geçiniz. İlacı bırakarak alternatif bir tedaviye geçmeniz gerekir. Böyle bir deri reaksiyonu oluşumunda bu ilacı ya da parasetamol içeren başka bir ilacı kullanmamalısınız. Bu durum, ciddi ve ölümle sonuçlanabilen cilt reaksiyonlarına neden olabilir.
PANADOL MİGRESTOP bir enfeksiyonun (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) semptomlarını azaltabilir ve belirlenmesini zorlaştırabilir. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, doktorunuza PANADOL MİGRESTOP kullandığınızı mutlaka söyleyiniz.
PANADOL MİGRESTOP laboratuvar testleri sonuçlarını etkileyebilir. Kan, idrar ya da diğer laboratuar testleri yaptırılacaksa PANADOL MİGRESTOP kullandığınızı söyleyiniz.
PANADOL MİGRESTOP akut (kısa sürede) yüksek dozda alındığında ciddi karaciğer toksisitesine (zehirlenmesine) neden olur.. Erişkinlerde kronik (uzun süreli ve tekrarlayarak) günlük dozlarda alındığında karaciğer hasarına neden olabilir.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
PANADOL MİGRESTOP'un yiyecek ve içecek ile kullanılması
Alkol
Günde 3 bardak veya daha fazla alkollü içecek tüketiyorsanız PANADOL MİGRESTOP ya da diğer ağrı kesici/ateş düşürücü ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Parasetamol ve asetilsalisilik asit, karaciğer hasarı ve mide kanamasına neden olabileceğinden PANADOL MİGRESTOP kullanılırken alkollü içeceklerden kaçınınız. Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg'ı aşmaması gerekir.
Kafein
Önerilen PANADOL MİGRESTOP dozu yaklaşık bir fincan kahvenin içerdiği miktarda kafein içermektedir. Aşırı dozda kafein sinirlilik, aşırı hassasiyet, uykusuzluk ve nadiren hızlı kalp atışına neden olabileceği için, tedavi sırasında kafein içeren diğer ilaçların, yiyeceklerin ve içeceklerin kullanımı azaltınız..
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Araç ve makine kullanımı
PANADOL MİGRESTOP'un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Eğer, reçetesiz ilaçlar dahil yakın zamanda herhangi bir ilaç kullandıysanız doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.
Aşağıdaki ilaçlardan birini kullanıyorsanız doktorunuza danışınız.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.