İHALE DÜNYASI
AFEBRYL EFERVESAN TABLET 300 mg/300 mg/200 mg
GALEPHARMA
KULLANMA TALİMATI
Ağızdan alınır.
Etkin madde: Her bir tablette 300 mg asetilsalisilik asit (aspirin), 300 mg askorbik asit (vitamin C), 200 mg parasetamol (asetaminofen)
Yardımcı maddeler: Sodyum bikarbonat, susuz sitrik asit, sorbitol, laktoz monohidrat, sodyum sakarin, limon uçucu yağ esansı
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
AFEBRYL'i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
AFEBRYL tabletler havayla hızlı bir şekilde etkileşime girer, neme karşı duyarlıdır. Tabletler ağzı kapalı plastik tüpler içinde bulunmaktadırlar. Kullanımdan hemen sonra tüp sıkıca kapatılmalıdır.
25°C'nin altında oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Son kullanma tarihi o ayın son gününü ifade eder.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra AFEBRYL'i kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz AFEBRYL'i kullanmayınız..
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
### Form Efervesan Tablet ### Uygulama Yolu Oral ### Raf Ömrü 30 Ay ### Saklama Koşulları Nemden Korunması Gereken İlaçUygun kullanım ve dozu uygulama sıklığı için talimatlar
Yetişkinlerde ve 16 yaş üstü gençlerde 1 ila 4 tablet kullanılır. İki tablet alımı arasındaki süre genellikle 4 saattir. Maksimum dozlar, bir kerede 2 tablet ve 24 saatte 6 tablettir
Uygulama yolu ve metodu
AFEBRYL ağız yoluyla kullanılır.
Yarım bardak suyun içine tableti koyunuz ve bir kaşık yardımıyla tablet çözünene kadar karıştırınız. AFEBRYL neme karşı duyarlıdır, dolayısıyla kullanımdan hemen sonra tüpü kapatınız.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanım
AFEBRYL, çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. 16 yaş altında spesifik bir endikasyon olmadıkça kullanımı önerilmez.
Yaşlılarda kullanım
Karaciğer veya böbrek yetmezliği çoğunlukla yaşlılarda gözlendiği için AFEBRYL' in dozu bu durumlar göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/karaciğer yetmezliği
Hafif ve orta şiddette karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliklerinde ise kullanılmamalıdır..
Eğer AFEBRYL'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izlenimiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden fazla AFEBRYL kullandıysanız
AFEBRYL'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden fazla AFEBRYL kullanmışsanız; aşırı ve hızlı soluk alıp verme, terleme, solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma, ateş yükselmesi, tansiyon düşmesi ya da yükselmesi, ritim bozukluğu gibi kalp rahatsızlıkları, susuzluk, kan şekerinin düşmesi ya da yükselmesi, kulak çınlaması, sağırlık, mide kanaması, baş ağrısı ve sersemlik hali, baş dönmesi, işitme bozukluğu, zihin karışıklığı, uyuşukluk, ishal, idrar çıkışında azalma ya da idrara sık çıkma gibi belirtiler görülebilir. İdrarınızın asidik olması bazı durumlarda böbrek taşı oluşumuna neden olabilir Tüm hasta gruplarında ciddi zehirlenme belirtileri olabilir. Sersemlik ve kulak çınlaması özellikle çocuk ve yaşlı hastalarda ciddi zehirlenme belirtileri olabilir.
Aşırı doz veya kazayla ilaç alma durumlarında bazen saatlerce belirti görülmeyebilir. Bu gibi durumlarda derhal doktorunuza haber veriniz veya hastaneye başvurunuz. Kısa sürede yüksek doz alındığında karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. Aşırı dozun zararı alkolik karaciğer hastalarında daha yüksektir. AFEBRYL doz aşımı hemen tedavi edilmelidir.
AFEBRYL'i kullanmayı unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
AFEBRYL ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
AFEBRYL tedavisi sonlandırıldığında oluşan herhangi bir yan etki belirtilmemiştir. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe tedaviyi kesmeyiniz.
Tüm ilaçlar gibi AFEBRYL'in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
AFEBRYL'in içerdiği parasetamolün istenmeyen etkileri genellikle hafiftir. Parasetamolün 10 gramından (50 adet AFEBRYL tablete denk gelmektedir) üzerinde alınması zararlı etki görülmesi muhtemeldir.
Aşağıdakilerden biri olursa, AFEBRYL kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin AFEBRYL' e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır: Çok yaygın: 10 hastanın en az 1'inde görülebilir.
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Çok Seyrek
Bilinmiyor
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz..
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri "www.titck.gov.tr" sitesinde yer alan "İlaç Yan Etki Bildirimi" ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
AFEBRYL'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
bu ilacı kullanmayınız.
AFEBRYL'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer;
Çocuklarda ve gençlerde, ateşle veya ateşsiz seyreden enfeksiyonlarda su çiçeği ve grip ihtimali bertaraf edilene kadar hekime danışılmadan kullanılmamalıdır; Bu durumlarda eşzamanlı asetilsalisilik asit kullanımı ile birlikte, beyin ve karaciğeri etkileyen, ölümcül olabilen nadir görülen bir hastalık olan Reye Sendromu riski artabilir. Çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.
Yeterli olarak kontrol edilmemiş yüksek tansiyon hastaları dikkatlice izlenmelidir..
Askorbik asit, demirin bağırsaklardan kana geçişini artırdığından dolayı yüksek dozları, demir depolama hastalığına, akdeniz anemisine, kanda eritrosit artışına, kan kanserine ya da bir çeşit kansızlık olan sideroblastik anemiye sahip hastalarda tehlikeli olabilir.
C vitamini idrarda şeker testi sonuçlarında yanlışlıklara neden olabilir. Diyabet testi yapılmadan önce C vitamini alımı kesilmelidir.
3-5 gün içinde yeni belirtilerin oluşması ya da ağrının ve/veya ateşin azalmaması halinde AFEBRYL kullanmaya son vererek doktorunuza danışınız..
AFEBRYL içerdiği parasetamolden dolayı kısa sürede yüksek dozda alındığında ciddi karaciğer zehirlenmesine neden olur. Erişkinlerde uzun süreli ve tekrarlayarak kullanılan dozlarda alındığında karaciğer hasarına neden olabilir.
Kana mikrop ve/veya zehir bulaşması olan sepsis gibi hastalıklarda vücuda zararlı maddelerin atılımında rol oynayan glutatyon eksikliği görülebilir. Bu hastalarda parasetamol kullanımı asit iyonlarının vücutta birikmesi (metabolik asidoz) riskini artırabilir. Ciddi bir enfeksiyonunuz varsa bu metabolik asidoz riskini artırabilir.
Metabolik asidoz belirtileri şunlardır:
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız..
AFEBRYL'in yiyecek ve içecek ile kullanılması
Asetilsalisilik asit, alkolle birlikte kullanıldığında mide kanaması riski artabilir.
Alkolle veya alkol içeren yiyecek ve içeceklerle birlikte kullanıldığında karaciğer üzerine zararlı etki gösterme riski artabilir.
Besinler parasetamolün bağırsaktan emilimini azaltabilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar, uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır. AFEBRYL, hamileliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır. Hamileliğin ilk 6 ayında ise doktorunuza danışmadan AFEBRYL kullanmayınız.
İlacın hamilelik sırasında kullanımı, ilacın kullanımının potansiyel yararının fetüs (doğmamış çocuk) üzerindeki potansiyel riskine üstün görürse kullanılır.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..
AFEBRYL'in anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Emzirme döneminde bebeğe olası etkileri göz önüne alınarak dikkatli kullanılmalıdır. İlacın düzenli kullanımında ya da yüksek dozlardan sonra emzirmeye devam edilmemelidir.
Araç ve makine kullanımı
AFEBRYL tedavisinin araç ve makine kullanımı üzerine bilinen herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Bazı hastalarda AFEBRYL içerisinde parasetamol ihtiva ettiğinden, ilacın kullanımına bağlı olarak baş dönmesi veya uyumaya eğilim görülebilir. Bu sebeple AFEBRYL kullanan hastaların uyanık kalmalarını gerektiren faaliyetler sırasında dikkatli olmaları gerekmektedir.
AFEBRYL'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
AFEBRYL bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında içerisinde bulunan asetilsalisilik asitin ve/veya parasetamolün ve/veya askorbik asitin ve/veya kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir.
AFEBRYL'in etkileştiği ilaçlar aşağıda belirtilmiştir. Aşağıda belirtilen etken maddelerden herhangi biriyle etkileşen ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
Asetilsalisilik asit, alkolle birlikte kullanıldığında mide kanaması riski artabilir.
Alkolle veya alkol içeren yiyecek ve içeceklerle birlikte kullanıldığında karaciğer üzerine zararlı etki gösterme riski artabilir.