Sağlıkta Temel Taşlar

23.01.2020

Sağlıkta Temel Taşlar

Öncelikle yazıma bu ülkeye üreterek hizmet veren üreticilere, üretilmeyeni dünyadaki üreticilerden temin ederek ülke insanımızın hizmetine sunan tıbbi cihaz firma temsilcilerine teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Türkiye’de Sağlık sisteminin temelleri Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren sosyal hizmet anlayışıyla atılmıştır.  Bugün, dünyada sağlık hizmetlerini sosyal hizmet anlayışıyla en etkin şekilde sunan ülke konumundayız. Dünyanın başaramadığını biz başardık.

Sağlığın üç tane temel taşı var;  1. Basamak, 2. Basamak ve  3. Basamak sağlık hizmetleri. 1. Basamak sağlık hizmetlerini ayakta tutan 3 ana direk var; Hekim ve yardımcı sağlık görevlileri,   tıbbi tanı, teşhis cihazları ve aşı.  2. Basamak;  hekim ve yardımcı sağlık görevlileri, tıbbi teknoloji ve ilaç. 3. Basamak; hekim ve yardımcı sağlık hizmetlileri, tıbbi teknoloji Ar-Ge ve ilaç.  Üç temel görevlerde de görüldüğü gibi tıbbi teknoloji hep 2’inci sırada. Ancak ülkemizde tıbbi teknoloji her bakımdan en geride değerlendiriliyor. Ülke olarak bugüne kadar hep hazır kullanmışız.  Üretene hak ettiği değeri vermemişiz ve vermiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız üretenleri engelleyenlere gerekeni yapacağını söylüyor. Çok mutlu olduk. İnşallah bu engelleri ortadan kaldırır, biz de rahat yol alırız.

Bize fırsat verilsin her şeyi üretecek bilgi birikimine, teknik ekibe sahibiz. Olmayanları yurt dışında bu bilgi birikimine sahip insanlarla çalışarak yaparız. Biz küçük dokunuşlarla büyük işler yapacak yeteneklere sahibiz…

Sayın Cumhurbaşkanım; kamu çalışanlarının bazıları kamu menfaatinin yanına şahsi menfaatini sıkıştırınca işler yürümüyor. Biz bunu söyleyince, ‘üretimi istemeyen adam’ oluyoruz. Biz Sağlık Bakanlığı’na MR, Tomografi, Ultrasonografi cihazlarının üretimini ihalesiz ASELSAN’a verelim teklifinde bulunduk, kabul görmedi. Çünkü amaç başka.

Biz % 15 fiyat avantajı desteği yerine sattığımız ürünün bedelinin peşin verilmesini istiyoruz. %15 destek yerine yerli ürün kullanan hekimlere döner sermayeden %15 ek katkı verilsin istiyoruz. Biz toplu alımlar yerine her ilin ihtiyacı yerinde karşılansın istiyoruz. O ildeki firmalar da yaşasın, o ilin insanların da işi, aşı olsun istiyoruz. 

Devlet Malzeme Ofisi’ndeki memurlara iş oluştururken yüzlerce iş yeri kapanmasın istiyoruz. Üretici firmalarımızla görüşüyorum; ‘biz artık kendi ülkemizde mal satmak istemiyoruz’ diyorlar. Bu sizin için de benim için de kötü ve acı bir olay. Kamudaki bencil insanlar sektördeki işbirlikçileriyle sağlığın temel taşlarıyla oynuyorlar. Lütfen buna müsaade etmeyin.

Ufak dokunuşlarla büyük işler yaparız. Kamudaki eğitim araştırma kliniklerini Ar-Ge yapan firmalara açılsın ve ortak çalışma, üretme imkanı verilsin. Kamu da böylece ticarete girsin, yoksa bunca emek heba olur. Haksız rekabete neden olan faaliyetlerde bulunan ve bulunacak olan kamu işletmelerini kapatalım. İkinci basamak sağlık hizmetlerini  özele verelim. Oradan elde edeceğimiz gelirlerle birinci basamağı geliştirelim. Devlet, milletinin yapmak istemediği ya da karlı görmediği işleri sosyal hizmet anlayışıyla yapsın. Siz bunu en iyi başaranlardansınız.  Gene Sağlık Sigortası hayali gerçek oldu,  Şehir hastaneleri hayali gerçek oldu, hayal gibi görünen bir çok şey gerçek oldu.


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir