Evrensel Üretim

25.11.2019

Evrensel Üretim

Sağlık, sadece belirli bir bölgeyi veya ülkeyi ilgilendiren bir konu değil. Mikrop ve bakterilerin sınır tanımayan yayılma yetenekleri bütün insanlığı dolayısıyla bütün dünyayı tehdit ediyor. Bu sebeple tıbbi cihaz üretim politikaları buna göre belirlenmeli ve firmalar da hedeflerini buna göre oluşturmalı.

Dünya genelinde sağlık konusunda ortak hareket etme ve düzenlemelere de ihtiyaç var. Dünya Sağlık Örgütü bir ölçüde bunu gerçekleştiriyor fakat işin tıbbı teknoloji kısmı eksik kalıyor. Yaklaşık 40 yıldır yeni antibiyotik grubu geliştirilememesi göz önüne alındığında insanlığı bekleyen büyük tehlikenin önüne geçmek için ülkelerin iş birliği içerisinde olması kaçınılmaz. Aynen DSÖ gibi tıbbi teknoloji konusunda da uluslararası bir birliğin kurulması şart.

Peki Türkiye bu tıp teknolojisinin neresinde!

İnovatif, teknolojik ürün listeleri yapılıyor teşvik ve destek kapsamına alınıyor. Bir bakmak lazım; ben bu konuda en çok hangi kaleme para ödüyorum, ekonomik kaçağım nerede! En basit sarflara tıbbi cihaz harcamasının %26’sını ödüyorsun ve bunları üretmiyorsun, teknolojik ürün üret diyorsun. ASELSAN’ın savunma sanayisindeki gelişim süreci bizlere iyi bir rehber olur. En basitten en teknolojik üretime geçişin yol haritası tıpta da uygulanmalı.

Tıbbi cihaz fiyatlandırması 5 ülkenin fiyat ortalaması veya maliyet raporlarına göre fiyatlandırılması yanlış. Serbest piyasa ekonomisinde ‘sen bu ürünü şu fiyattan satacaksın’ diye fiyatın devlet tarafından belirlenmesi işletme mantığına ters. Üreticinin ve satıcının kendi fiyatlarını belirlemesi doğal olanı. Siz ne kadar fiyat belirleseniz de teknik şartnamede bu oyun bozulur. Devletin bir taraftan kamu işletmelerini özelleştirirken bir taraftan yeni işletmeler kurması da manidar.     

Tıbbi cihaz mı? Değil mi? Tartışmasını yaparken cihaz örtülerini dahi tıbbi cihaz kapsamına sokarken - tanıma uymayanlardan bahsediyorum - hangisinin cihaz hangisinin aksesuar olduğunu da belirleyip bunları da kodlayıp kayıt altına alınması gerekir. Fiyatlandırılması gerekir. Ancak böyle bir çalışmayı yapınca cihazdan kaynaklı tedavi hataları dava fiyatları da belirlenmeli ve tıbbi cihaz  fiyatlarına ve sigorta maliyetlerine eklenmeli.  En mantıklısı serbest ekonomi. Muadilsiz ürünlerin fiyatları pazarlıkta sabitlenmeli görüşündeyim. Tıbbi teknolojinin evrensel dolaşım güvenlik kuralları yetmez.  Dünya ticaret kanun ve kuralları olduğu gibi dünya tıbbi teknoloji ve sağlık kanunları olmalı. Ülkeler buna uymalı.

Kıymetli okurlarım. Son dönemlerde maliyet hesabı sağlık harcamalarından götürü usulü harcama ve iş yapma sistemine başladık. Bu da bizi sağlık ekonomisi olarak geriye götürüyor. Devlet maliyet hesaplı sağlık hizmeti almak ve satmaktan, götürü usulü alım satıma başlayarak, hatalarının, yanlışlarının maliyetini tıbbi cihaz sektöründen çıkarıyor. Hatadan yanlıştan dönmek varken ikinci bir yanlışa imza atacak.  Sağlık hizmet sunucularının  finansman kaynakları olduk.


Kaynak:Sağlık Dergisi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir