Innoprom Uluslararası Sanayi Fuarı Açıldı

08.07.2019

Türkiye'nin Bu Yıl Partner Ülke Olduğu Rusya'nın Yekaterinburg Kentinde Düzenlenen Innoprom Uluslararası Sanayi Fuarı'nın Resmi Açılışı Yapıldı. Açılış Törenine Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Katıldı. Törende Bir Konuşma Yapan Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye İle Rusya Arasında 2018'de İkili Ticaret Hacminin Bir Önceki Yıla Göre Yaklaşık Yüzde 15 Artarak 25,7 Milyar Dolar Seviyesine Ulaştığını Belirterek, "Serbest Vize Rejiminin Tekrar Yürürlüğe Sokulabilmesi Ekonomik, Sosyal, Kültürel İlişkilerimizin Daha Fazla İvme Kazanmasına Sebep Olacaktır, Hedeflerimize Ulaşmamızı Kolaylaştıracaktır" Dedi.

Türkiye'nin Bu Yıl Partner Ülke Olduğu Rusya'nın Yekaterinburg Kentinde Düzenlenen Innoprom Uluslararası Sanayi Fuarı'nın Açılışı Bakan Varank, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur Ve Rusya Sanayi Ve Ticaret Bakanı Denis Manturov'un Katılımıyla Gerçekleşti. Rus Mevkidaşı Manturov Tarafından Karşılanan Varank, İlk Olarak Innoprom 2019 Hatıra Defterini İmzaladı. Dijital Performansların Sahnelendiği Açılış Töreninde, Türk Ezgileri Eşliğinde Refik Anadol Dijital Sanat Gösterisi İzleyenlerin Beğenisine Sunuldu.

Ticari İş Birlikleri

Açılış Töreninde Davetlilere Seslenen Varank, Innoprom 2019'un Yeni Teknik Ve Ticari İş Birliklerinin Tesis Edilmesine Vesile Olacağını, Bu Sayede Türkiye Ve Rusya Arasında Refahın Artarak İki Halkın Dostluğunun Pekişeceğini Söyledi. Varank, Küreselleşme Söylemlerinin Yerini Ticaret Savaşları, Kapalı Ekonomiler Ve Yeni Bloklaşmaların Aldığını Aktarırken, "Böyle Bir Ortamda, Karşılıklı İş Birliği İmkanlarını Geliştirerek Beraber Kazanmamıza İmkan Verecek Innoprom Sanayi Fuarı'nın Türkiye'nin Partnerliğinde Düzenlenmesini Anlamlı Bulduğumu Özellikle İfade Etmek İstiyorum." Dedi.

65 Bine Ulaştı

Türkiye'nin Konumu, Ekonomisi, Pazar Olanakları, Gelişen Ve Dijitalleşen Sanayisiyle Yatırımcı Dostu Bir Ülke Olduğunu Vurgulayan Varank, "Bir Taraftan Türkiye'nin İçinde Bulunduğu Bölgesel İş Birlikleri Ve Serbest Ticaret Anlaşmaları Yatırımcılar İçin Verimli Bir Ortam Sunarken, Diğer Yandan, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı İle Ticaret Bakanlığı Olarak Sağladığımız Teşvikler, Ülkemizi Doğrudan Yabancı Yatırımcılar İçin Bir Cazibe Merkezi Haline Getiriyor. Bu Yıl Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 17 Sıra Yukarı Çıkarak Bir Rekora İmza Attık. Avrupa, Asya, Ortadoğu Ve Kuzey Afrika’da 1,7 Milyar Müşteriye Ve Toplam Milli Hası-La Miktarları 27 Trilyon Doları Aşan Çok Sayıda Pazara Türkiye Üzerinden Kolay Erişim İmkanı Sunabiliyoruz. Bir Kısmını Sayabildiğim İmkanlar Sayesinde 2018 Yılı İtibarıyla Türkiye'de Kurulu Yabancı Sermayeli Şirket Sayısı 65 Bin Rakamına Ulaştı." Diye Konuştu.

Yatırım Çağrısı

Fuar Katılımcısı Ülkelere Çağrıda Bulunan Varank, "Gelin Siz De Bu İmkanlardan Faydalanın Ve Türkiye'nin Verimli Ekosistemine Yatırım Yapın. Bu Şekilde Karşılıklı İş Birliğini Artırarak Halklarımızın Refahına Esaslı Katkılar Sağlayabiliriz." Dedi.

Yakın Diyalog

Varank, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018'de 8, 2019'un İlk Altı Ayında İse 5 Kez Görüştüğünü Hatırlatarak, İki Lider Arasındaki Ya-Kın Diyaloğun Türkiye Ve Rusya Arasındaki İlişkilerin Her Alanında Kendini Gösterdiğini İfade Etti.

Ticaret Hacminde Önemli Artış

İki Ülke Arasındaki Ekonomik Etkileşimin İçeriğinin Genişlediğini, Ticaret Hacmi Ve Yatırımların Arttığını Dile Getiren Varank, Şöyle Devam Etti: 2018'de İkili Ticaret Hacmimiz Bir Önceki Yıla Göre Yaklaşık Yüzde 15 Artarak 25,7 Milyar Dolar Seviyesine Ulaşmıştır. Karşılıklı Yatırımlarımız Da 12 Milyar Dolar Seviyesindedir. Ancak Karşılıklı İş Birliği Bağlamında Hala Ülkelerimizin Taşıdığı Potansiyelin Uzağında Olduğumuzu Özellikle Belirtmek İstiyorum. Rusya Federasyonu'nun Bölgeleriyle De Ekonomik Ve Kültürel İlişkilerimizi Geliştirmek, Böylece İşbirliği Alanlarını Ve Aktörlerini Çeşitlendirmek İstiyoruz. Serbest Vize Rejiminin Tekrar Yürürlüğe Sokulabilmesi Ekonomik, Sosyal, Kültürel İlişkilerimizin Daha Fazla İvme Kazanması-Na Sebep Olacaktır, Hedeflerimize Ulaşmamızı Kolaylaştıracaktır.

43 Stand

Varank, Innoprom 2019'da Türkiye'nin 25 Firma, 7 Kalkınma Ajansı, 12 Birlik İle Toplam 43 Standda Temsil Edildiğinin Bilgisini Verdi.

Kültür Ve Turizm Yılı

Türkiye Ve Rusya Arasındaki İlişkilerde Turizmin De Önemli Bir Yer Tuttuğuna Dikkati Çeken Varank, Geçen Yıl 6 Milyon Rus Turistin Türkiye'yi Ziyaret Ettiğini, Böylece Rus Vatandaşlarının Türkiye'yi Ziyaret Eden Yabancı Ülke Vatandaşları Arasında İlk Sıradaki Yerini Koruduğunu Dile Getirdi. Varank, 2019'un Rus-Türk Kültür Ve Turizm Yılı Olarak İlan Edildiğini Anımsatarak, Bu Kapsamda Gerçekleştirilecek Faaliyetlerin İki Ülke Halklarının Daha Da Yakınlaşmasına Katkıda Bulunacağını Sözlerine Ekledi.

90 Ülkeden Katılım

Rusya Sanayi Ve Ticaret Bakanı Denis Manturov,  Innoprom'un 10'uncu Kez Kapılarını Açtığını Belirterek, Söz Konusu Fuarın Sanayi Dünyasında Kabul Gördüğünü, 50 Binden Fazla Kişinin Fuarı Ziyaret Ettiğini Söyledi. Fuara Katılan 600'den Fazla Teknoloji Şirketinin Son Yenilikleri Tanıtacağına Dikkati Çeken Manturov, "90'ı Aşkın Ülkeden Misafiri Burada Ağırlamaktan Gurur Duyuyoruz." Dedi.

Dijitalleşme Vurgusu

Manturov, Fuar Kapsamında Dijitalleşmeyle İlgili Gelişmelerin Ele Alınacağını Dile Getirerek, Dijitalleşmenin Sanayi Ve Hizmet Sektörünün De Aralarında Bulunduğu Tüm Alanları Etkilediğini İfade Etti.


Kaynak:Sanayi Bakanlığı

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir