Mustafa DAŞCI / Kamu; Üretimde Destek, Mal Alımında Köstek

23.05.2019

                                     Kamu; Üretimde Destek, Mal Alımında Köstek

Kamu desteklerinin çok iyi olduğunu bir çok defa yazdım. Ancak kamu destekleriyle araştırıp geliştirerek ürettiğimiz ürünleri kamu veya üniversite hastanelerine satamıyoruz. Sattıklarımızın da parasını alamıyoruz. Sattığımız malın tahsilatını gerçekleştirinceye kadar her türlü vergilerini ödüyoruz. Özel hastanelere malzeme vermeye korkuyoruz. Çünkü ya el değiştiriyor. Ya da çekleri geri dönüyor. Sayın Maliye Bakanım; kamu alacaklarımızı kamu borçlarımızla mahsuplaşalım diyoruz, lütfen  bunu kabul edin. Ticaret ve sanayi oda başkanları hala sektörün durumunu görmüyor ve sesini duymuyorlar. Sayın TOBB başkanı ülkenin ekonomisinin durumunu görmüyor, ‘Ekonomik Şura’da konuşulanlarla hiçbir gelişme olmuyor.

Birebir konuşarak ‘biz batıyoruz’ diyoruz duymuyorlar. Kamuya açık konuştuğumuzda ‘iktidarı istemeyen birileri’ oluyoruz.  Sayın Maliye Bakanımız  bize sattığımız malın bedelini ödeyin. Biz eleman da alırız, bütün yükümlülükleri de yerine getiririz.

Rencide etmemek için ismini vermeyeceğim 20 yıllık firma sahibi  benden kendisine iş bulmamı istedi. “ben bittim, evimde doğal gazım kapalı,  ekmek alacak param yok” dedi. Devletten alacaklarını anlattı bana.

Sayın Cumhurbaşkanım, ilk işe vergi, SGK borçlarını mahsuplaştırmak için lütfen kararname yayınlayın ve üreticilerime bir nefes aldırın. Tıbbi cihaz firmaları bir sağlık kuruluşu kadar önemli ve ülke açısından da bir o kadar stratejik.

Ticaret adamının kısa tarifi; fırsatları ekonomiye dönüştüren kişidir. Devlet adamının tarifinin yanına bir ek daha yapmak istiyorum; Ticaret şirketlerin zayıf taraflarını, fırsatlarını kamu adına ticarileştiren kişilerdir.

Son yıllarda her kurum devlet adına görevlerini yaparken görev alanlarına giren ticari şirketlerle ilgili ciddi ekonomik düzenlemeler getirdiler. Ödediğimiz ağır vergi yükünün üzerine ödemedikleri paralardan banka faiziyle borçlanarak SUT’ta ürün bulundurma bedelleri, tıbbi cihaz satış reklam yönetmelik kapsamında eğitim sertifika ruhsat bedelleri ödüyoruz. Devlet bir kendi bedel topluyor, bir de işbirlikçi STK’ya toplatıyor. Alınan eğitim verilen sorumluluklarla doğrudan ilgili değil. Tecrübeyle olacak işleri 60 saatlik uzaktan eğitimle yapıyorlar. Allah'tan firmalar sadece o sertifikaya dayanarak personellerini sahaya bırakmayacak kadar işin önemine vakıflar.

Değerli tıbbi cihaz meslek sahipleri lütfen yeni Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğindeki değişiklikleri okuyun, yetkili mercilere bireysel veya sivil toplum kuruluşları aracılığı ile taleplerinizi görüşlerinizi iletin. İşinize, mesleğinize sahip çıkın.

Şimdiden Ramazan Bayramınızı kutlar; sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.

.


Kaynak:Sağlık Dergisi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir