Sanayide "Yerlileşme Programı" nın Ayrıntıları Belli Oldu

16.04.2019

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mayıs ayında Sanayide Yerlileşme Programı’nı hayata geçireceklerini belirterek, “Ürün bazlı bir yaklaşımımız olacak. Önceliğimiz orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünler. Seçilen ürünün Ar-Ge’sinden ihracatına varıncaya kadar tüm gelişim sürecini tek pencereden yönetecek bir sistem tasarlıyoruz. Bu sistemde alıcı ve satıcıyı eş anlı destekleyeceğiz. Sistemimiz yerli katma değeri esas alacak. Programımızın adı Yerlileşme, ama bu yabancılara kapımız kapalı anlamına gelmiyor. Çünkü; Türkiye’de üreten herkes bizim için yerlidir.” dedi.

Türk-Japon iş birliğinin önemli örneklerinden biri olan İnci GS Yuasa’nın yeni akü fabrikasının açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Açılış töreninde Manisa Valisi Ahmet Deniz, AK Parti Manisa Milletvekilleri Semra Kaplan Kıvırcık, Tamer Akkal, Uğur Aydemir, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ile GS Yuasa Başkanı Osamu Murao da hazır bulundu. Bakan Varank, Manisa’daki açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR: 120 milyon liralık yatırımla faaliyete geçen bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum. Bu fabrika, Türk-Japon iş birliğinin dikkat çekici örneklerinden. İki ülkenin dostluğu uzun yıllara dayanıyor. Bu sarsılmaz dostluğu ortak yatırım, üretim ve ticaretle daha da perçinliyoruz. Sayın Büyükelçimiz ve Japonya’dan bir heyetle bir aradaydık. Ekim ayında Kyoto’da gerçekleştirilecek Bilim ve Teknoloji Forumu‘na davet edildik. Ekonomik iş birliğimizde olduğu gibi; bilim ve teknoloji alanlarında da somut projelerle birlikte yol almayı oldukça önemsiyor, birlikten kuvvet doğar diyoruz.

YÜZDE 60’I İHRAÇ: Bu fabrika ile bölge istihdamına katkı yüzde 25 artacak. Burada ileri teknoloji start/stop araç aküleri ve otomotiv ana sanayi tedarikçileri için en yüksek kalitede yeni nesil aküler üretilecek. Bu üretimin yüzde 60’ının ihraç edilmesi planlanıyor. Gerek üretimdeki teknoloji yoğunluğu gerekse oluşturduğu dış ticaret hacmi açısından bu ve benzeri yatırımların hızla çoğalmasını arzu ediyoruz. Bunun için de yatırımcı ve üreticilerimizi aktif bir şekilde destekliyoruz. İnci GS Yuasa da bakanlığımızca sunulan imkanlardan faydalandı. Akü sektörünün ilk Ar-Ge merkezine burası 10 yıldır ev sahipliği yapıyor. Bu sayede; yenilikçi fikirler, katma değeri yüksek ve rekabetçi ürünlere dönüşüyor.

ÜRÜN BAZLI YAKLAŞIM: Yeni Ekonomi Programımızın Yapısal Dönüşüm Adımları açıklandı. Bu kapsamda; Sanayide Yerlileşme Programı doğrudan bizim sorumluluğumuzda hayata geçecek. Ürün bazlı bir yaklaşımımız olacak. Önceliğimiz orta yüksek ve yüksek teknolojili segmentte yer alan ürünler. Seçilen ürünün Ar-Ge’sinden ihracatına varıncaya kadar tüm gelişim sürecini tek pencereden yönetecek bir sistem tasarlıyoruz. Bu sistemde alıcı ve satıcıyı eş anlı destekleyeceğiz, böylece ölçeklendirme sorununu aşmayı ümit ediyoruz. Yine sistemimiz yerli katma değeri esas alacak. Yani, yurt içi kaynaklardan en iyi şekilde faydalanmayı ve üretim kapasitesini çeşitlendirerek ileri taşımayı hedefliyoruz.

 

YABANCILARA KAPALI DEĞİL: Çok yapıcı, üretken ve verimli bir iş birliği ruhu oluşturduk. Mayıs ayında kamuoyuyla tüm detayları paylaşacağız. Ortak akılla şekillendirdiğimiz bu politikanın üretim dinamiklerimize güçlü bir destek katacağını düşünüyorum. Programımızın adı Yerlileşme, ama bu yabancılara kapımız kapalı anlamına gelmiyor. Biz üretimdeki yerli katma değerin payını artırmanın peşindeyiz. Dolayısıyla ülkemizde üretim yapan yerli ya da yabancı her kim olursa olsun, bizim için eşit öneme sahip olmaya ve imkânlardan eşit ölçüde faydalanmaya devam edecek. Çünkü; Türkiye’de üreten herkes bizim için yerlidir.

YÖNÜMÜZ KATMA DEĞERLİ ÜRETİM: Türkiye’nin önünde 4 buçuk yıl seçimsiz bir dönem var. Biz bu dönemi reform ve atılım dönemi olarak görüyoruz. Bu yeni dönemde hedeflerimize odaklanacağız. Tek bir gündemimiz var, ekonomimizi güçlendirmek, Türkiye’yi büyütmek. Milletimizin refahını yükseltecek, her alanda bağımsızlığımızı pekiştirecek politikalar üretmeye devam edeceğiz. Türkiye olarak yönümüz katma değerli üretimdir, istihdamdır. Bu hedefimizden bir milim bile sapmadan, inşallah Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız.Kaynak:Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir