Bakan Selçuk: "“Alzheimer, Demans Gibi Hastalığının Bakımı Zor Olan Yaşlılarımıza Hizmet Sunacağız”

22.02.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, I. Yaşlılık Şurası, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Açılışta konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Alzheimer, Demans Gibi Hastalığının Bakımı Zor Olan Yaşlılara Hizmet Sunulacağını söyledi. 


168 bin yaşlıya Evde Bakım Desteği verdiklerini kaydeden Bakan Selçuk, ”Belediyelerimiz ile işbirliğinde, koruyucu önleyici bir işlev de üstlenen Yaşlı Destek Programı (YADES)i yaygınlaştırıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Alzheimer, Demans Gibi Hastalığının Bakımı Zor Olan Yaşlılarımıza Hizmet Sunacağız”

Türkiye’nin dört bir yanında yaşlılara hizmet verildiği aktaran Bakan Selçuk, yaşlılık yol haritasını şu ifadelerle açıkladı:

“Yatılı hizmetlerimizin yanı sıra gündüzlü bakım hizmetleri modelini de yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yaşlı bakım hizmetleri veren kuruluşlarımızda da süratle ihtisaslaşmaya gidiyoruz. Alzheimer, demans gibi ailelerimizin bakım konusunda zorlandığı durumlarda yaşlılarımıza bu ihtisaslaşmış kuruluşlarımızda hizmet sunacağız.”

“Yılda 30 Gün Yatılı Olarak Misafir Ettiğimiz Yaşlılarımızı Artık 45 Gün Ağırlayacağız”

Aileleri rahatlatmak amacıyla yaşlıları bir yılda 30 güne kadar yatılı olarak misafir ettiklerini belirten

Bakan Selçuk, “Artık ailelerimizin hac, umre gibi uzun dönemli seyahatlerinde veya vefat gibi durumlarda gözleri arkada kalmaması için bu süreyi 45 güne çıkarıyoruz.” dedi.

Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

“Yaşlı Bakım ve Yaşlı Destek Programı oluşturuyoruz ve Aile Danışmanlığı hizmetimize entegre edeceğiz. Yaşlılarımız ve yakınları bu hizmetlerimizden ücretsiz olarak yararlanabilecek. Tamamladığımız Bakım Hizmetlerinde Kalite Standartları çalışmasını da uygulamaya geçiriyoruz. Kalite standartları ile bakım güvence sisteminin ilk etabı sağlanmış olacak. Ülkemizde aktif yaşlanmayı desteklemek amaçlı yürüttüğümüz Bocce etkinliklerinde başarılı olan oyuncuları uluslararası platformlarda katılımını sağlayacağız.”

Bakan Selçuk, sosyal ve ekonomik kalkınmanın çocuklar, gençler ve yaşlılar arasındaki dayanışma, etkileşim ve bir arada yaşam kültürünün güçlendirilmesi ile mümkün olacağını ifade etti.


Kaynak:Sağlık Dergisi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir