Bakan Yardımcısı Meşe, DSÖ Avrupa Direktörü Zsuzsanna Jakab İle Kopenhag’da Bir Araya Geldi

07.02.2019

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, 4-5 Şubat 2019 tarihleri arasında DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Avrupa Bölge Ofisi ile işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla Danimarka’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Avrupa Bölge Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab’ın daveti ile Kopenhag’da bulunan Emine Alp Meşe, DSÖ tarafından en üst seviyede ağırlandı. 

DSÖ Göç ve Sağlık Koordinatörü Santino Severoni ve ekibinden brifing alan Meşe, ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeliler başta olmak üzere göçmen sağlığına yönelik yürütülecek ortak faaliyetlere ilişkin istişarelerde bulundu.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarıyla yürütülen “Tütün Kullanımının Kontrolü ve Önlenmesi” programının güçlendirilmesine ilişkin ortak çalışmalar ele alındı.

Ayrıca çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi, sezaryen doğum oranlarının azaltılması ve normal doğumun teşviki ile ruh sağlığı ve sağlıklı yaşlanma gibi birçok halk sağlığı konusunda da işbirliğinin güçlendirilmesi konularında mutabık kalındı. 

Ulusal Düzeyde Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Programlarının Temel Bileşenlerinin Uygulanması Toplantısına da katılan Meşe, konuşmasında deneyim ve önerilerini aktardı. Kaynak:Sağlık Bakanlığı

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir