Mustafa DAŞCI / 2018’de Tıbbi Cihaz Sektörü

05.02.2019

2018’de Tıbbi Cihaz Sektörü

Geride bıraktığımız 2018 yılında başlayan ekonomik daralma yeni yılda da devam edeceğe benziyor. Tıbbi cihaz sektörü için 2018’in iyi geçtiğini söylemek isterdim fakat olumlu bir gelişmeden bahsetmek mümkün değil. Sektör adına bir kazanımımız olmadı ama yine de bürokrasi ve ülkede tasarruf adına bazı gelişmeler oldu. Devamı gelir inşallah.

Kamu Hastaneleri Kurumu, genel müdürlüğe dönüştü, genel sekreterlikler kalktı. En azından kira giderlerinden tasarruf edilmiş oldu.

Yerlilik söylemlerinin ön plana çıkması, ülkenin, üreterek ve ihracat yaparak kalkınabileceği, dış ticaret açığını kapatabileceği bilincinin yaygınlaşması sevindirici. Bunun söylemden eyleme geçmesi gerekiyor.

Sektör en üst seviyede temsile kavuştu. Cumhurbaşkanlığı makamında  Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’nun faaliyete geçmesi sektörün önünü açacak ve dünya ile rekabet edebilecek bir seviyeye gelecek. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Sayın Prof. Dr. Serkan Topaloğlu’nu  ve Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu üyesi Sayın Dr. Osman Coşkun’u yeni görevleri nedeniyle tebrik ediyor, sektörümüze yaptığı katkılardan dolayı da teşekkür ediyorum.

Ödemelerde kıpırdanmalar var. Ödeme sürelerinin 90 güne kadar düşeceği bilgisi veriliyor. Temennimiz 90 gün olsun. Ancak siz 180 gün olarak bilin şimdilik.

Geçtiğimiz yıl kaybettiklerimizi aklıma bile getirmek istemiyorum. İyi ve güzel şeyler yazmak istiyorum. Benim aklıma gelmedi, STK başkanları ile görüştüm; belki benim aklıma gelmeyen onların aklına gelir diye. Fakat onlar benden de karamsar tablo çizdiler. Bakanlar Kurulu kararıyla üniversitelerden indirim karşılığında paramızı iyi ki almışız. İndirim yapmayanların hali  ve kaybettikleri daha fazla diye, zararın neresinden dönersek kardır diye seviniyoruz.  2018 verimsiz geçti. 2019 inşallah verimli olacak. Umarım SİP İhalesi yurt içi firmalarla üniversite işbirliğinde olur. Ürettiklerimiz ihale dışı kalır. Hastabaşı monitör ve dijital röntgen gibi.

DMO Sağlık market mevcut bütçeyi en ekonomik kullanım şekli gibi görünse de uzun vadede sektörü ve küçük illerimizdeki üreticileri, bayileri olumsuz etkiler. En olumlu ve verimli hali  il bazında marketlerin olması. Bunu da yine  özel sektörün yapması, daha verimli sürdürülebilir, devlete de maliyeti daha az olur.

Bakanlıktaki görev dağılım ve yetkilendirmeler gibi hastane bazında olmalı. Her hastanenin tıbbi direktörü, finans direktörü ve insan kaynakları direktörünün ayrı olması gerekir. Bunlar hastanelerde mevcut, yetki sınırlarını genişletip sorumluluklar verilmeli ve İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı olmalı.

Umarım bir gün illerin emniyeti, sağlığı ve ekonomisi seçilerek gelenlerden olur temennisi ile 2019 yılının olumlu, verimli ve sağlıklı geçmesini diliyorum.


Kaynak:Sağlık Dergisi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir