TÜRKİYE ORGAN NAKLİNDE DÜNYAYA DERSİ VERDİ

20.12.2018

Organ nakli koordinatörleri... Onlar hayat kurtaran organ nakli sürecinin perde arkasındaki kahramanları...

30 ülkeden 60 organ nakli koordinatörü Uluslararası Organ Nakli Koordinatörleri Eğitim Kursu’nda İstanbul’da biraraya geldi.

Kurs İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın desteğiyle yürütülen Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi kapsamında yapıldı. 10-14 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından desteklenen kursta Türk doktor ve organ nakli koordinatörleri bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Afganistan, Arnavutluk, Belarus, Hırvatistan, Mısır, Etiopya, Gürcistan, Macaristan, Irak, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Moldova, Moğolistan, Filistin, Romanya, Senegal, Sudan, Tanzanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen katılımcılar ülkelerindeki eksiklikleri anlattı, ihtiyaç duydukları konularda bilgi aldı.

Ezbere Değil; Uygulamalı Eğitim

Kursta beyin ölümü teşhisi, organ temini, muhafazası ve transferi, aile bilgilendirmesi ve iknası, organ naklinde etik gibi konular konuşuldu. Katılımcılar bu süreçleri uygulamalı olarak Türk uzmanlardan öğrendi.

Katılımcılar kurs kapsamında Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi ve Uluslararası Organ Nakli Ağı Merkezi'ni de ziyaret etti. Organ nakli sürecinin tüm ayrıntıları merkezdeki simülasyon cihazı üzerinde katılımcılara anlatıldı.


Kaynak:Sağlık Dergisi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir