TÜBA 2018 Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ve Bilimsel Eser Ödülleri Açıklandı

17.12.2018

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) üstün başarılı bilim insanlarını ve bilimsel çalışmalarını teşvik, takdir ve ödüllendirme görevi kapsamında her yıl verilen ve geçen ay açıklanan TÜBA-Uluslararası Akademi Ödülleri’nden sonra, “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) ve Bilimsel Telif Eser (TESEP) Ödülleri” de açıklandı.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘Üstün bilimsel başarıların ödüllendirilmesi, dünyada bilim akademilerin en önemli işlevlerindendir.  Bu kapsamda, ülkemizin ulusal akademisi TÜBA olarak, “Uluslararası Akademi Ödülleri”mizi geçen ay açıkladık. Bu gün de, “GEBİP ve  TESEP Ödülleri’mizi kazananları açıklıyoruz. 2018 yılında titiz bir değerlendirme süreci sonunda Akademi Konseyi’miz tarafından 23 farklı üniversiteden 37 üstün başarılı genç bilim insanı TÜBA-GEBİP Ödülü’ne layık görüldü.İkisi Telif Eser Ödülü, biri Halil İnalcık Özel Ödülü ve dördü Kayda Değer Eser Ödülü olmak üzere yedi Türkçe Bilimsel Telif eser de TÜBA-TESEP Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl, dört Uluslararası Akademi Ödülü’yle birlikte toplam 48 ödül vermiş olacağız. Böylece TÜBA-GEBİP Ödülü kazanan üstün başarılı genç bilim insanı sayısı toplamda 480’e, ödüllendirilen eser sayısı 203’e; Uluslararası Akademi Ödülü sayısı 13’e, toplam ödül sayısı da 696’ya yükseldi. Bilim dünyasında özel ve saygın bir konuma sahip olan 2018 yılı TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP ve TESEP ödülleri, bu yıl da Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen törenle sahiplerine verilecek. Ödül kazanan tüm bilim insanlarını kutluyor, ödüllendirme sürecine katkı sağlayan Akademi üyelerimiz, bilim insanları ve çalışanlarımız ile ulusal ve uluslararası paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yüksek himayeleri için de Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyorum.”

Başkan Acar, ayrıca 2019 yılı TÜBA-Uluslararası Akademi, TÜBA-GEBİP ve TESEP Ödülleri için önümüzdeki günlerde çağrıya çıkılacağını belirtti. Ödül sahiplerinin isimleri www.tuba.gov.trden ilan edildi.


 

 

TÜBA- GEBİP Ödülleri; doğa, mühendislik, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında çalışan üstün başarılı genç bilim insanlarını, bilimsel çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla 2001’den beri veriliyor. Oldukça ilgi gören program kapsamında, ödül sahiplerine 3 yıl boyunca her yıl 20 bin liralık mali desteğin yanında, tez aşamasındaki doktora öğrencileri için de ayrıca her yıl 6 bin liralık ek destek ve akademi üyelerince danışmanlık ile uluslararası bilimsel etkinliklere katılım desteği de sağlanıyor.

 TÜBA-TESEP Ödülleri; tüm bilim alanlarında üniversite düzeyinde nitelikli Türkçe bilimsel telif eser yazım ve yayınını teşvik amacıyla veriliyor. 2008’de başlatılan ve 2016’ya kadar telif ve çeviri eserlerin ödüllendirildiği TEÇEP olarak adlandırılan program, 2017’den beri telif eserleri teşviki amaçlayan TESEP olarak yürütülüyor ve Sosyal Bilimler alanından bir esere “Halil İnalcık Özel Ödülü” veriliyor. 2018 yılında, TESEP ve Halil İnalcık Özel Ödülü 20 bin TL, Kayda Değer Telif Eser Ödülü (mansiyon) ise, 7 bin TL olarak belirlendi.  

 


Kaynak:Sağlık Dergisi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir