Bakan Koca: "Yerlileşmeyle birlikte ihracatı da kamçılamak zorundayız"

30.11.2018

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olarak katıldı ve canlı yayında soruları yanıtladı.

Bakan Koca, AA Genel Müdürü Şenol Kazancı, Genel Müdür Yardımcısı Metin Mutanoğlu, Türkiye Yayın Yönetmeni Hasan Öymez, Ankara Haberleri Editörü Yusuf Çelebi, Editör Yardımcısı Orhan Topal, Avrupa Haberleri Editörü Yusuf Kaya, Diyarbakır Bölge Müdürü Erdem Gültekin, sağlık muhabirleri Duygu Yener ve Yeşim Sert Karaaslan’ın katıldığı programda gündeme dair merak edilenleri anlattı.

“Sağlıkta şiddeti önleme eylem planı hazırlıyoruz”

Sağlıkta şiddetin arttığı ve günde 10-11 fiziki, bunun üç katı kadar da sözel şiddet olayının görüldüğü günlerin yaşandığını belirten Koca, sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik bir eylem planı hazırladıklarını belirtti. Fiziki ortamların düzeltilmesi, çalışanların hasta yüklerinin azaltılması, malpraktis ve tazminat gibi konuların da dahil olduğu birçok tedbirin gündeme alındığını ifade eden Koca, şiddetin önlenmesi konusunda yalnızca kamu çalışanları için değil genele dair düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

Sağlık çalışanlarını çok önemsediklerini vurgulayan Koca, hedeflerinin hasta memnuniyeti olduğunu, ancak bunun sağlık çalışanları memnun olmadan gerçekleşeceğine inanmadıklarını belirtti. Fahrettin Koca, 1 milyon 25 bin sağlık çalışanın, 400 bine yakın da öğrenci adayın bulunduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Çalışanlarımız kendilerini rahat hissetsinler. Olabilecek sorunları çok yakından takip ediyorum. Bakanlığa gelir gelmez, çalışanlarımızı memnun etmek üzere Meclis kapanmadan, sağlık çalışanlarıyla ilgili emeklilik ve yıpranma payını çıkarmış olduk. Emeklilikle ilgili uzman hekimlere 2 bin, pratisyen hekimlere bin 500 lira ilave düzenleme yaptık. Yıpranma payı ise 60 gün kanunda geçmiş oldu. Yani ortalama 30 yıl çalıştığınızı düşünün, 5 yıl daha fazla çalışmış ve erken dönemde emekli olabilirliğin yasalaştığı bir durumdan bahsediyoruz. Yıpranma payı, tüm sağlık çalışanları için gelen bir düzenleme. Çalışan memnun edilmeden hasta memnuniyeti sağlanmaz.”

Şehir hastaneleri konusuna değinen Bakan Koca, “Bir üniversiteyle sürdürebilirlik çok mümkün olmayabilir, ihtiyaç halinde birden fazla üniversiteyle iş birliği veya birlikte kullanım protokolü imzalamanın önünü açıyoruz. Ne Sağlık ne Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu-özel işbirliği anlamında hiçbir şekilde borç yükü anlaşmasına imza atmamıştır. Şehir hastanelerinde, ne muayene yani poliklinik hizmetleri ne ameliyat veya ameliyathane doluluk oranı ne acil ve yoğun bakım hizmetleri ne de yatak doluluk oranıyla ilgili asla hiçbir garanti söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, birlikte kullanım protokolü bulunan 53 eğitim araştırma ve 21 üniversite hastanesindeki öğretim elemanlarıyla kişisel sözleşme yapılacağını belirtti.

“Dijital ortamda bütün raporlamaların yer aldığı bir sürece geçiyoruz”

Bakan Koca sağlık hizmetlerinin daha kaliteli ve hızlı sunulabilmesi için çalıştıklarını söyledi ve “Önümüdeki süreç için kağıdı devre dışı bırakan, reçeteyi devre dışı bırakan, tamamen dijital ortamda bütün raporlamaların dahi yer aldığı bir dijitalleşmeden bahsediyoruz” ifadesini kullandı.

E-Nabız uygulamasını şu anda 9 milyon aktif kullanan olduğunu belirten Bakan Koca, “Bugüne kadar 1,5 milyar dolar sağlık turizminden gelirimiz var, bunu yeterli görmüyoruz. 2023'e kadar medikal turizmde bunu 5 kat artırmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

İlaç, cihaz ve malzemede dışa bağımlılık konusunda toplam 12 milyar dolarlık bağımlılıktan bahseden Koca, “Önümüzdeki 5 yıllık süreçte biz bunun asgari yarısını çözmek zorundayız. Yerlileşmeyle birlikte ihracatı da kamçılamak zorundayız. Ürettiklerimizin ihracatını yapmalıyız” diye konuştu.

Ameliyat yapılamadığı iddialarını yalanlayan Bakan Koca, “Çok önemsediğimiz iki kanser ilacını toplu alımla var olan fiyatından yüzde 71 indirimle aldık. Yıllık toplam 427,6 milyon TL tasarruf yapıldı. Çok önemsediğimiz iki kanser ilacını toplu alımla var olan fiyatından yüzde 71 indirimle aldık. Yıllık toplam 427,6 milyon TL tasarruf yapıldı” açıklamasında bulundu. 

Koca son olarak yeni yasadaki düzenlemelere değinerek, “Tütünle mücadelemizi asla gevşetmeden sürdürmek istiyoruz. Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak zorundayız. Türkiye’de ilk defa yer yer daha önce de konuşulan tek tip sigara kullanımına geçtik. Bundan böyle paketler birbirine benzeyecek” dedi.


Kaynak:Sağlık Bakanlığı

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir