Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları İstanbul’da Bir Araya Geliyor

23.11.2018

Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları 

İstanbul’da Bir Araya Geliyor  

 

3. Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi (WIHU’18) ve bu yıl ilk kez düzenlenecek WIHU’18 EXPO Fuarı 15-17 Aralık’ta ‘İslami Çerçevede Sağlıkta Kalkınma’ teması İle  İstanbul’da Gerçekleştirilecek. Bu yıl ki kongreye 145 ülkeden 350’ye yakın sivil toplum kuruluşunun katılması bekleniyor. Sağlık Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Sağlık-Der Genel Başkanı, Dünya İslam Sağlık Birliği Başkanı Dr. Kasım Sezen, ülkelerin sağlık bakanlarının yanı sıra, 30 ülkeden bakan yardımcıları ve hükumet yetkililerinin kongreye katılacağını söyleyerek, “kongreye  Güney Amerika’dan, Tobago, Kolombiya, Brezilya’dan dünyanın dört bir yanından sağlıkla ilgili STK’lar, çok küçük ülkelerden bile temsilciler gelecek. Biz aynı zamanda Dünya İslam Sağlık Birliği olarak İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da üyesiyiz.  Türkiye şuan İslam İşbirliği Teşkilatının dönem başkanı. Türkiye hazır dönem başkanıyken bunun sağlık tarafının altını doldurmak için uğraşıyoruz.” dedi.

İlki 2016 yılında düzenlenen Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi’nin 3’üncüsü İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Kongre ile eş zamanlı olarak bu yıl ilk kez WIHU’18 EXPO Fuarı’da gerçekleştiriliyor.

Bu yıl ki ana teması “İslami Çerçevede Sağlıkta Kalkınma” olarak belirlenen kongrede, sağlık politikalarının geliştirilmesi, ulusal ve uluslararası sağlık sektöründe ticari işbirliği, sağlık yardım faaliyetleri, öğrenci değişim programları konularında çalışmalar yürütülecek. 145 ülkeden 350’ye yakın sivil  toplum kuruluşunun üye olduğu WIHU’nun organizasyonuna STK, üniversiteler, sağlık bakanlıkları, hastane ve medikal sektör yetkilileri katılacak.

Sağlık Dergisi’nin sorularını cevaplayan Sağlık-Der Genel Başkanı, Dünya İslam Sağlık Birliği Başkanı Dr. Kasım Sezen, Bu organizasyonun hem İslam ülkelerinin hem Türkiye’nin ekonomik olarak, sosyal olarak gelişmesi, Türkiye’nin İslam alemine önderlik yapması açısından önemli bir organizasyon olduğunu söyledi.

İkili Görüşmeler ve Forumlar Düzenlenecek

Bu yıl ilk kez WIHU’18 EXPO fuarının da kongre ile eş zamanlı olarak düzenleneceğini belirten Sezen,”Firmalarımız bu fuarda cihazlarını, ürünlerini sergileyecek, ülkemizdeki medikal tıp inavosyonunu tanıtma ve  ikili ticari görüşmeler yapma fırsatı bulacaklar. Aynı zamanda hastanelerimizde sağlık turizmi açısından önemli görüşmeler gerçekleştirebilecek. 8 tane forumumuz var; Asya Forumu, Afrika Forumu, Göçmen Forumu, Kadın Forumu, Gençlik Forumu gibi. Bunlara ilave olarak sağlık teknolojileri, sağlık inovasyonu yönünde yarışmalar düzenledik. Aynı zamanda sağlık inovasyonu yönünde sunumlar var, lansmanlar var. Özel hastanelerin, firmalarımızın lansman yapmasına fırsat verecek şekilde organizasyonumuzu yaptık. Kongre kapsamında bakanlar zirvesi de gerçekleştireceğiz.

Sudan’da sadece bir tane radyoterapi cihazı var. Bu anlamda ülkelerden çok fazla talep geliyor. Bu organizasyonun aynı zamanda sağlık ekonomisi tarafı da var. Sağlık ekonomisini canlandırmak için islam ülkelerinin kendi aralarında tıbi cihaz ve ilaç ticaretini yapmak için de bu iş birliklerinin geliştirilmesi adına çalışmalar yapıyoruz. ” şeklinde konuştu. 

“Sivil Toplum Örgütleri Daha Hızlı Hareket Ediyor”

Sivil toplum kuruluşlarının hareket alanlarının daha özgür olduğunu, yardımların ulaştırılmasında daha etkin olduğunu ifade eden Kasım Sezen,  ”sivil toplum kuruluşları devletlerin kısa sürelerde yapamadığını yapan, onların gidemediği yerlere giden, birbirleri ile iş ve güç birliği içerisinde olan kuruluşlar. Bir felaket oluyor, bir devlet öteki devletten izin alacak ki oraya gidebilsin. Bunlar da 3-5 gün, 1 hafta sürebiliyor ama bir yerde bir deprem olduğu zaman STK’lar 2 saat sonra orada. Bizim de özellikle üyemiz STK’lar. Dolayısıyla o ülkede, o şehirde partnerimiz var. Onun üzerinden hemen yardımları, ya da imkanlarımızı oraya ulaştırabiliyoruz. Bizim bugün, Yeni Zelanda’ya, Güney Kore, Güney Afrika, japonya, Filipinler’e kadar bir çok ülkede, Çin’de bile partnerlerimiz var. Hatta Rusya’da müslüman eyaletlerle, Başkurdistan, Tataristan, Dağıstan, Çeçenistan da ayrı ayrı organizasyonlarımız var.” dedi.

“Sağlık Turizminin Gelişimine Katkı Sağlıyoruz”

WIHU’nın sağlık turizmine de önemli katkısının olduğunu ifade eden Kasım Sezen, “bu organizasyonu İstanbul’da yapıyoruz. İstanbul bir marka. Biz insanları 4 günlüğüne getiriyoruz ama yüzde 50’si bir haftadan aşağı gitmiyor. Sadece İstanbul değil, Ankara’ya, Konya’ya diğer şehirlere de gidiyorlar. STK’ larla, ya da iş alemiyle, sağlık sektörü ile iletişim kurup onları ziyaret ediyorlar. Sağlık sektörü onları davet ediyor, onları ayrıca misafir ediyorlar. Böylece ticari ortam doğuyor. Daha çok gönül bağı kuvvetlenmiş oluyor. Aynı zamanda organizasyonun ana dilini Türkçe yapma yönünde bir gayretimiz var. Türkiye’de okumuş ülkelerine dönmüş doktorlarımız var. Onlara STK’lar kurduruyoruz. Varsa mevcut STK’lara dahil edip onların Türkiye’ye gelmesini sağlıyoruz. Bizim toplantılarımızda neredeyse yüzde 40’a yakın Türkçe konuşuluyor.” dedi.

Kongre Harbiye Askeri Müzesinde Gerçekleştirilecek

Kongre ve fuarın düzenleneceği alanın ulaşım ve park yeri açısından çok uygun olduğunu belirten Sezen, “Aslında kongrenin açılışı 15 Aralık, fakat biz 14 Aralık sabahından itibaren gelen misafirlerimize program yaptık. Onları, bu yıl ki partnerimiz Bezmialem Üniversitesi’nin her iki yakada bulunan kampüslerine götüreceğiz, ziyaret edeceğiz. Tam gün orada bu organizasyon, hastane tanıtımı devam edecek. Bu yıl kongremizi İstanbul’un göbeğinde Şişli’de, Atatürk Bulvarı’nda Harbiye Askeri Müzesi’nde yapacağız. Askeri müzenin park problemi yok. İstediğiniz kadar içeriye ücretsiz araç alınabiliyor. Fuar alanı da gayet ferah. Sürprizlerimiz de var. Türkiye’nin en büyük mehter korusu Askeri Müze bünyesinde. Orada 90 kişilik profesyonel mehter korosu var. Bizim için kongrenin birinci ve ikinci günü saat 15-16 arası en güzel eserleri seslendirecekler, icra edecekler.” şeklinde konuştu.

“Medikal Firmalar İçin Önemli İş Birliği Fırsatları Olacak”

Firmaların yurt dışı pazarlarına açılması açısından kongre kapsamında düzenlenen fuarın da önemine vurgu yapan Kasım Sezen, “Biz bu fuarı bir kez yapmayacağız, her sene düzenli olarak yapılacak. Bu açıdan burada kurulan ikili ilişkilerin bir devamlılığının olması firmalarımızın ticari ilişkilerini geliştirecek. Belki ilk sene istedikleri iş kapasitesini göremeyebilirler fakat burada bulunmaya devam ettikçe sağlam ticari ilişkiler kuracaklarından biz eminiz. Sağlık turizminin, yurt dışından gelen hastaların artması yönünde, hem medikal ticaretin artması yönünde çok güzel gelişmeler olacağına inanıyorum. Biz bu yıl, bu fuarda mutlaka olması gereken cihaz ve üretimler için bazı firmalarımıza ücretsiz stant alanı sağladık. Mesela dijital röntgen firmamızın mutlaka bu fuarda bulunması gerekiyor, olmaması önemli bir eksiklik. Bu anlamda onlara ücretsiz stant alanı sağlayarak davet ettik. Biz elimizden gelen fedakarlıkta bulunuyoruz.” dedi.


Kaynak:Sağlık Dergisi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir