Kuraklıkta Bir Damla Su / Köşe Yazısı - Mustafa DAŞCI

25.10.2018

Üniversite hastanelerinde uzun zamandır ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Buna bir de kamu (Sağlık Bakanlığı) hastaneleri eşlik etmeye başladı. Kamu hastaneleri de 1 yıldır sektöre bir ekonomik kuraklık yaşatıyor. Ancak, dün Sağlık Bakanlığı Strateji Başkanlığından ödemelerle ilgili bir yazı yayımlandı.  İllerin borç durumuna göre de bir dağılım yapılmış. Bu ödeme firmaların ayakta kalabilmesi için bir umut ışığı, kapanmak üzere olan firmalara  bir yaşam suyu olacak. Yaşamak, ayakta kalabilmek için yeterli değil ama en azından umut beslemeye devam etmek için bir itici güç olabilir. Yetmez ama yine de bu paranın dağıtımında emeği geçen herkese sektör adına teşekkür ederim.


23.10.2018’de Samsun İl Sağlık Müdürünü, Çorum İl Sağlık Müdürünü ziyaret ettim, yerli tıbbi cihaz kullanımı, yaşanılan ekonomik kiriz ve DMO sağlık marketle ilgili bilgilendirmeler yaptım, fikirlerini aldım. Her hafta iki ilin sağlık kuruluşlarına ziyaretler yapacağım. 


Sevgili tıbbi cihaz firma temsilcileri, bu paraların, ödemelerin takipçisi olun, paranızı alın.  2 haftadır partileri ziyaret ediyorum. Seçimi kazanamayan partilerin neden kazanamadığını  kazanın neden başarısız olduğunu çok rahat görebiliyorsunuz.  Sağlık sektöründeki bir sorunu bir inşaatçıya veya bir makine mühendisine anlatmak zorunda kalıyorsunuz.  Sanayi Bakanlığı diğer bakanlıklara göre  biraz daha liyakate özen gösteriyor.  Ancak diğer bakanlıklar işin ehli değil. Benim adamım. Güvendiğim kişi. Oy potansiyeli yüksek kişi. Söz verilen kişiler görev alıyorlar. İşin ehilleri dışarıda kalıyor, cezasını halk çekiyor.  Sektör çekiyor.  Lütfen her vatandaşımız  gördüğü bu yanlışlara karşı eleştiri haklarını kullansın. 


Eğer bu para gönderilmiş olmasaydı 20-30 Kasım tarihleri arasında Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın ödemeleriyle ilgili toplantı yaparak kamu oyuna bilgilendirme yapmayı düşünüyorduk.

Yaşadığımız bu sıkıntıların kamuoyu ile paylaşılmasını diğer STK’lara "beraber yapalım” teklifine olumsuz cevap aldım. SİP ihalesi için de aynı tavrı sergilemişlerdi. Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği kapsamında belgeden dolayı kapatılan firmanın yanında da olmamışlardı ve destek de olmadılar. Ama bugün SEİS başkanının SİP ihalesiyle ilgili geç de olsa yanlışları dile getirmesi bizi son derece memnun etti.

Sayın sektör temsilcileri ve firma sahipleri, DMO 90 günde ödeme yapacağını bildiriyor. Şu anda DMO’dan mal alımı yapan hastaneler DMO’ya peşin ödeme yapabiliyorsa biz neden peşin ya da 90 günde paramızı alamıyoruz. DMO’da parayı Sağlık Bakanlığı’ndan alacak. Acaba buradan sektöre verilen mesaj nedir?


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir