Köşe Yazısı / Mustafa DAŞCI

22.10.2018

Sektör STK’lara Güvenmiyor

Son zamanlarda sektörü bir araya getiren sivil toplum örgüt toplantıları yapılmıyordu. 11.10.2018’de TOBB Medikal Meclis Olarak bir araya geldik. Toplantıya 10 firma temsilcisi katıldı. Bir kısmı da meclis üyesi değildi. Toplantının gündem maddeleri ise Sağlık Market ve E-ticarette medikal ürün satışlarının serbest bırakılması konusuydu. Katılımın bu kadar az olması devlet dahil, STK’lara güvenin ve ümidin kalmadığının göstergesi.

Konuların detayına girmeyeceğim. Şuanda Sağlık Market uygulamasına olumlu görüş veren hiç bir STK yok. Ancak buna rağmen hayata geçirmekte kararlı olduklarını görüyorum. Yani kamu hastanelerinin yıllık tıbbi cihaz finansını, bütün mal varlıklarımızı ipotek altına alarak üniversite hastanelerinin 3.5 yıllık tıbbi cihaz finansını karşılıyoruz, şimdi ise ölümü göstererek iyileşme vaadiyle devlet hastanelerinin finansmanını da karşılayacağız.

2 Milyar 600 Milyon Dolarlık Pazar KİK Kanun Dışına çıkarılmak İsteniyor

Tanıtım videosunu da izledim. Tek cazip olarak 90 günlük ödeme. Sağlık Bakanlığına ek bütçe yok. SGK fiyat arttırımı yok. Geriye bizden toplayıp ihaleyi kazanan firmalara vererek hem hastanelerin tıbbi cihaz ihtiyaçları giderilecek, hem de DMO yaşayacak. Nasıl ? Çerçeve anlaşmayı ithalatçı, üretici ve bayilerin de yapabileceğini bildirmişler. Çerçeve anlaşma yapan her firma 10 Bin TL süresiz teminat yatıracak deniliyor. ÜTS’de kayıtlı 6800 firma var, çarparsanız 10 bin ile 68 milyon TL para, daha harcamadan toplanacak para. Ürün kayıt bedeli olarak da 100 TL alınacak. 100 TL x 113 (ürün adedi) = 11300 x 6800 = 76.840.000 TL + 68 000000 = 144. 840. 000 TL para toplanılması planlanmış. Bütün firmalardan toplayıp bir firmaya vererek büyük bir firma ortaya çıkacak ve uluslararası marka olacak. Plan bu herhalde. Sağlık marketten önce de firmalar DMO’ya ürün verebiliyor ve parasını peşin alıyordu. Şimdi bu ödemeler 90 günlük vadeye yayılacak.

Siyasilerin İşareti Kim? Hangi Firmalar?

Buradan ihale alabilecek firmalar varsa buyursun. İhaleler il il yapılacak, tamam bayiler de fiyat verebilecek. Peki, tamamına fiyat veren firmaların yanında benim üreticimin, küçük ithalatçı bayinin ihale alma şansı var mı? Yok. Türkiye’de bu planla 800 firma kalması planlanması yapıldığını düşünüyorum. Gerekçe olarak küçük ilçe hastanelerinin malzeme temini yapamadığını söylüyorlar. Bizimle dalga geçmeyin. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlikleri il bazında toplu alım yapmıyor muydu? Küçük hastanelerin alımlarını entegre hastaneler yapmıyor muydu?

Akıl Tutulması

Gelelim E-ticarete. TOBB Meclisler Daire Başkanı sağ olsun bir yasağı sektör lehine kaldırmak istiyor. Ancak belge parası kesilir korkusu yaşayanlar bunun sektöre zararlı olacağını, büyük global firmaların Türkiye’deki firmaları batıracağını savunuyor. Bu akıl tutulması olsa gerek. Çünkü zaten söylenen firmalar bunu bize ve dünyaya satıyor. Sadece biz satamıyoruz. Bizi tutup onları serbest bırakan zihniyeti siz isimlendirin kıymetli okuyucularım.


Mustafa DAŞCI

Sağlık Yayınları İmtiyaz Sahibi

TTÜDER Yönetim Kurulu BaşkanıYorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir