Tıbbi Cihaz Sektörünün Geleceği - Mustafa DAŞCI / KÖŞE YAZISI

18.10.2018

İki yıldır TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Biyomedikal Bölümü Öğrenci Stajlarıyla ilgili işbirliği içerisindeyiz. 10 Ekim’de yine Biyomedikal Mühendislik Bölümü’nün "Tıbbi Cihaz Sektörünün Bugünkü ve Yarın ki Sorunları” başlığı altında düzenlediği toplantıda öğretim üyeleri ve öğrencilerle biraraya geldik.

Biyomedikal mühendisliği öğrencileri geleceklerine yönelik umut besleyebilecekleri açıklamalar bekliyor. Doğal olarak sektörün şu anki durumu ve sorunlarını gündeme getiriyor ve konuşuyorsunuz.

Aleyhimize olan pazar payı düşüklüğünü lehimize nasıl çevirebiliriz, sektörün durumunu ortaya koyan rakamlar neler, 3,5 milyar dolarlık Türkiye pazarında, 450 milyar dolara ulaşan dünya pazarında neler yapılabilir bunları anlatmaya çalıştık.

Öğrenciler öğrenmeye, yeni teknolojiler üretmeye çok hevesliler. Geleceğe umutla bakmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyorlar.

Öğrenmeye, sektöre atılmaya o kadar hevesliler ki, bu genç mühendisler işi öğrenmek ve çalıştıkları şirketlere katma değer katmak için ücretsiz çalışmaya bile razılar. Bu ekonomik krizde üreterek ülke ekonomisine katkıda bulunan şirketlerimize bizim de bir katkımız olsun diyorlar.

Bu genç mühendisleri şirketlerinizde çalıştırmak isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Millet olarak ne kadar fedakarsak, işte yeni yetişen neslimizde böyle fedakar. Bunlar öğrenci deyip geçmeyin, birçoğunun kayda değer ayakları yere basan hayalleri ve projeleri var.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Biyomedikal Bölümü yöneticilerini, öğretim üyelerini kutluyorum. Geleceğe umutla bakan bir gençlik yetiştiriyorlar. Düzenledikleri, geleneksel hale gelen Future Medicine 2018 etkiliğinin ileri ki yıllarda da devamını dilerim.

Haklarımıza sahip çıkmada, bize ait olanı almada ısrarcı ve gayretli değiliz. Bunu da her alanda sivil toplum örgütlerimizi  kurarak başarabiliriz. Bugün firmalar birer birer konkordato  ilan ediyorlar.  Fakat kamuda oturduğu koltuğun hakkını vermeyen yöneticiler var. Sağlık Bakanlığı ekonomisinin başına ne zaman konuya hakim olmayan, ekonomist olmayan bir yönetici gelse böyle sıkıntılar yaşıyoruz. Mevcut yönetmeliği korkusundan uygulayamayan, ‘benden sonra biri gelip de devleti zarara uğratmış derler’ diye sorumluluk almayan bir yönetimle karşı karşıyayız. 

Yüzde 20 mal artışı istemeyin. Bakın, Sayın Cumhurbaşkanımız  ekonomik savaş içerisindeyiz diyor. Bu mücbir sebeptir. ‘İhale sözleşmelerini yapmış, yerine getiremeyenlere ceza vermeyin’ deyince  biz bunu sözlü olarak bütün İl Sağlık Müdürlüklerine bildirdik ancak yapamayız diyerek sorumluluktan kaçan bir yönetim var. Devletin itibarını düşünmeyen bir yönetim var. Şartnamelerdeki ödeme tarihleri kanun gereği yazılıp uyulmayan ve kendi tacirini yanıltan bir yönetim var. Tarihi gelince bütçede para yok. Şartnamede ‘bütçede para olunca ödenecek ibaresi var’ deniyor.

Bu ekonomik savaştan birbirimizi anlayarak, birbirimize destek olarak çıkabiliriz. Birbirimizin üzerine basarak, ezerek değil.


Mustafa DAŞCI

Sağlık Yayınları İmtiyaz Sahibi

TTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir