Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sn. Naci AĞBAL TTÜDER Başkanı Sn. Mustafa DAŞCI'yı Makamında Kabul Etti

19.09.2018

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sn. Naci AĞBAL Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği Başkanı (TTÜDER) Sn. Mustafa DAŞCI’yı makamında kabul etti.

 

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sn. Naci AĞBAL, toplu alımlarla daha ekonomik alımlar yapıldığını fakat bunun uzun vadede ekonomik olmayacağı görüşlerine de katıldığını söyledi. İhalelerde yerli üreticiye sağlanan ama uygulamada sıkıntılar yaşanan %15 fiyat avantajının yerli ürünleri kullanan hastane ve hekimlere katkı payı olarak ödenmesinin daha etkili bir teşvik olacağı önerisini ise olumlu karşıladı. Ağbal, yerli ürüne destek veren kurumların tek çatı ve sistem altında birleştirilmesi fikrine ise destek verdi. Naci Ağbal, Sağlık Marketlerin küçük üreticiye yaşam hakkı tanımayacağı gibi endişeleri DMO ile paylaştığını ifada etti.


TTÜDER Başkanı Mustafa Daşcı ise, ürün fiyatlarının düşmesinin toplu alımlardan kaynaklanmadığını, bu düşüşün sebebinin Türkiye’de üretimin artması ve 3 dünya ülkelerinden gelen ucuz ürünler olduğunu söyledi. 

Mustafa Daşcı, Yerli üretime %15 fiyat avantajının SUT fiyatlandırılmasında verilmesi, SUT’ta olmayan üretimlerin %15 fiyat avantajından yararlanabilmesi için paket alımların kaldırılması, ihalelerin kalem kalem yapılması, DMO Sağlık Market uygulamasının durdurulması, SİP ihalesinden dijital röntgen ve hastabaşı monitörünün çıkarılması, ihalenin ülke bazında yapılması, firmaların alacaklarının SGK tarafından ödenmesi, hastanelerin ihale sonrası firmalarından indirim talep etmemesi, yerli üretim desteklerinin fatura tesliminde nakit ödenmesi, yerli ürünlerin ithal muadillerinin SUT listesinden çıkarılması, yerli üretimin KDV den muaf olması, hammadde, mamül ürün arasındaki KDV dengesinin sağlanması, ihalelerde kesin ödeme tarihlerinin belirle olması gibi konuları Sn. Naci AĞBAL’a iletti.


Kaynak:Sağlık Dergisi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir