100 günlük icraat programına göre 20 hastane ve 2 ağız diş sağlığı merkezi açılacak

08.08.2018

Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük yatırımlarından birisi olan şehir  hastanelerine dört yenisi daha ekleniyor . Kamu-özel ortaklığı modeli  ile yapılan, toplamda 41 bin yataklı şehir hastaneleri çalışmaları  kapsamında Elazığ, Manisa, Eskişehir ve Ankara Bilkent şehir  hastanelerinin açılışında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat programına göre, vatandaşın  sağlık hizmetlerine daha kolay erişebilmesi için bu yıl bin 642  metrekarelik alana sahip 20 hastane ve 2 ağız ve diş sağlığı merkezi  açılacak.


Kamu-özel ortaklığı modeli ile yapılan, yaklaşık 41 bin yataklı şehir hastanelerine bu yıl 4 yeni hastane daha katılıyor.

Türkiye'nin  sağlık alanındaki en büyük yatırımlarından olan ve "Sağlıkta Dönüşüm  Programı" kapsamında kamu-özel iş birliğiyle hayata geçirilen yüksek  teknoloji özellikli Elazığ, Manisa, Eskişehir ve Ankara Bilkent şehir  hastaneleri açılış için gün sayıyor. 

AA muhabiri Duygu Yener'in  Sağlık Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, Yozgat, Mersin,  Isparta, Adana ve Kayseri şehir hastanelerinden sonra Elazığ Şehir  hastanesi de hasta kabulüne başladı. 

"Şehrin en üst düzey hastanesi" olarak hizmet veren Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü ise  genel hastane 480, kadın hastalıkları ve doğum için 261, kalp ve damar  hastalıkları için 412, psikiyatri hastanesi için 120, fizik tedavi ve  rehabilitasyon için 200, yüksek güvenlikli adli psikiyatri için 100  yataklı olarak planlandı. 

Resmi açılışı gelecek günlerde  yapılacak ancak hasta kabulüne daha önce başlayan Elazığ Şehir Hastanesi  ise güçlü altyapısı ve teknoloji yatırımlarıyla öne çıkarak, sağlık  alanında "şehrin en büyük projesi" olarak birçok ilki bünyesinde  barındırıyor. 

Son teknolojiye sahip cihazlarla hizmet vermeye  başlayan Elazığ Şehir Hastanesi, bölgenin tüm sağlık ihtiyaçlarına çözüm  olmayı hedefliyor. Hastane sadece Elazığlılara değil, bölgedeki diğer  illerden gelenlere de hizmet veriyor.

Toplam yatak kapasitesi bin  38 olarak planlanan Elazığ Şehir Hastanesinde tek kişilik 334 yatak, 169  çift kişilik oda, 227 poliklinik, 39 ameliyathane ve 160 yoğun bakım  yatağı bulunuyor. 

 "Türkiye'nin en büyük şehir hastanesi "Bilkent" 

Türkiye'nin  en büyük şehir hastanesi Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü'nde ise  genel hastane, ana hastane, kalp damar, nöroloji ve ortopedi, çocuk,  kadın doğum, onkoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon ve yüksek  güvenlikli adli psikiyatri olmak üzere 9 hastane yer alıyor.

Bin  11 poliklinik, 700 yoğun bakım yatağı, 131 ameliyathane, bin 77 tek  kişilik oda, özelliğine sahip hastanede, 100 yüksek güvenlikli adli  psikiyatri yatağı ve kişiye özel doğum hizmetinin sunulacağı 80 sancı,  doğum, lohusa odası da yer alacak. 

Bu yıl hizmete girecek Manisa  Şehir Hastanesi de açılış için gün sayıyor. 558 yatak kapasitesine sahip  Manisa Şehir Hastanesi ise tek kişilik 200, çift kişilik 100 odadan  oluşuyor.

Hastanede 19 ameliyathane, 122 yoğun bakım yatağı, 145  poliklinik, 29 poliklinik destek odası, 15 diyaliz merkezi yatağı, 17  kemoterapi koltuğu ile hizmet verilecek.

Son teknolojiye sahip  tıbbi cihazları, modern mimarisi ile sadece Manisa'ya değil, civar  illerdeki hasta ve hasta yakınlarına da hizmet sunacak. 

Eskişehir  Şehir Hastanesi ise bin 81 yatak kapasitesi, 402 tek kişilik oda, 191  çift kişilik oda, 254 poliklinik, 35 ameliyathane 131 yataklı yoğun  bakım ünitesi ile hizmet verecek. 

 "20 hastane ve 2 Ağız Diş Sağlığı Merkezi açılacak"

Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat  programına göre, vatandaşın sağlık hizmetlerine daha kolay erişebilmesi  için 20 hastane ve 2 ağız ve diş sağlığı merkezi açılacak. 

Bin 642 bin metrekare alana sahip 20 hastane ve 2 Ağız Diş Sağlığı Merkezinin (ADSM) hizmete açılacak illere göre yatak dağılımları ise şöyle:

 "Adana  Merkez Karşıyaka ADSM 50 yatak, Ankara Pursaklar Devlet Hastanesi 150  yatak, Antalya Finike Devlet Hastanesi 125 yatak, Balıkesir Burhaniye  Devlet Hastanesi 100 yatak, Balıkesir Bandırma Devlet Hastanesi 17  yatak, Çanakkale Yenice Devlet Hastanesi 30 yatak, Diyarbakır Kadın  Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ek bina (Acil Servis) yatak,  Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi 600 yatak, Gaziantep Şahinbey  Devlet Hastanesi (Perilikaya Kavşağı) 300 yatak, Giresun Görele Op. Dr.  Ergun Özdemir Devlet Hastanesi 45 yatak, İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve  Çocuk Hastalıkları Hastanesi (2. etap) 95 yatak, İstanbul Çekmeköy  Devlet Hastanesi 150 yatak, İzmir Foça Devlet Hastanesi 50 yatak,  Kırklareli Pınarhisar Devlet Hastanesi 30 yatak, Konya Hadim Devlet  Hastanesi 15 yatak, Malatya Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi 45  yatak, Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi 400 yatak, Ordu Aybastı  Devlet Hastanesi 25 yatak, Ordu Korgan Devlet Hastanesi 30 yatak, Siirt  Eruh İlçe Devlet Hastanesi 20 yatak, Sinop Merkez ADSM 20 yatak, Sivas  Gürün Devlet Hastanesi 25 yatak."


Kaynak:medimagazin

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir