Kozmetik Firmalarına Önemle Duyurulur

08.08.2018

Konu: Sertifika İşlemleri 
  Kozmetik firmalarının ihracat işlemleri için düzenlenen “Kozmetik Ürün  İhracat Sertifikası” firmaların adına Kozmetik ürünlerin isimlerinin  yer aldığı Deklarasyon belgesi ile beraber düzenlenmektedir.
  Firmaların adına hazırlanan sertifikalarda yapılacak değişiklik  neticesinde 27.08.2018 tarihinden itibaren yapılacak sertifika  başvurularında artık ürün isimleri ve sertifika seri numarası yer  alacaktır.
  25.05.2018 tarihli E.1782 sayılı Makam oluruna istinaden sertifika  talep edilen her bir ürün için güvenlilik değerlendirmesi raporunun  ÜTS’ye yüklenmesi gerekmektedir.

Konu: İthal Kozmetik Ürünlerin Bildirim İşlemleri 
Bilindiği üzere ihracat yapacak yerli kozmetik firmaları, ürünlerinin  bildiriminde güvenlilik değerlendirme raporlarını 4.06.2018 tarihinden  itibaren ÜTS’ye yüklemekteydi.
Ürün Takip Sistemine yapılan kozmetik ürün bildirimlerinde yurtdışından  ülkemize getirilmiş ürünler için (ithal ürünler için) Güvenlilik  Değerlendirme Raporunun ÜTS “Güvenlilik Değerlendirme Raporu” bölümüne  yüklenmesi gerekmektedir. 27.08.2018 tarihinden itibaren yapılacak  bildirimlerde bu hususa dikkat edilmesi ilgililere önemle rica edilir.

Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanlığı


Kaynak:TİTCK

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir