TUS’ta en çok tercih edilen branşlardan oldu, bilinmeyen yönlerini en iyi bilen anlattı!

16.05.2018

Tıpta Uzmanlık Sınavından alınan puanlar, branşların geleceğini göstermesi açısından önemli. En çok tercih edilen branşlardan biri olan Radyasyon onkolojisini Prof.Dr.Dilek Öztürk anlattı


MEDİMAGAZİN-Uzmanlık süresi 4 yıl olan radyasyon onkolojisi TUS’ta en çok tercih edilen branşlar arasında yer alıyor. Az kadro açılan radyasyon onkolojisi, 2017 Eylül TUS’unda en fazla puan alan hekimler içinde 4. Sırada tercih  edildi.

DAHA ÇOK TERCİH EDİLİYOR

Radyasyon Onkolojisinin, kanser tedavisinde yer alan önemli tedavi yöntemlerinden birisi olduğunu vurgulayan Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Dilek Öztürk,  günümüzde son derece gelişmiş tedavi cihazları ile uygulanan radyoterapinin giderek daha çok tercih edilen bir branş haline geldiğini belirtti.

TUS'ta tercih sıralaması nasıl değişti? En çok puan alanlar hangi branşları tercih ediyor?

YARI-KLİNİK BİR BRANŞ

 TUS  sıralamasında tercihleri etkileyen en önemli etkenlerin hasta-doktor ilişkilerinde yaşanan değişimler ile teşhis, tedavi ve komplikasyon ücgeninde yaşanan algı bozuklukları olduğunu hatırlatan Prof.Dr.Öztürk ‘Bu açıdan ele alındığında radyasyon onkolojisinin yarı-klinik bir uzmanlık dalı olması daha cok tercih edilir hale gelmesine neden olmaktadır’ dedi.

 

 

TEŞHİS STRESİ YOK, TEDAVİ VE TAKİP VAR 

Radyasyon onkolojisinin tercih edilmesinin bir nedenini de ‘Modern cihazlar kullanıldığında uluslararası protokollerin uygulanması ile komplikasyon olasılığı düşük olan bir tedavi yöntemi’ olarak açıklayan Prof.Dr.Dilek Öztürk, teşhis sonrası hastanın yalnızca tedavi ve takip için başvurduğu bir branş olmasının, teşhis aşamasındaki stresten uzak olmayı da sağladığını kaydetti. 

TAKİP CİDDİ POLİKLİNİK YÜKÜ OLUŞTURUYOR

Onkolojik tedaviler sonrası takibin ciddi bir poliklinik yükü yarattığı gerçeğinden uzman hekim adaylarının haberi olmadığının da altını çizen Prof.Dr.Öztürk  ‘Radyoloji bölümü ile son derece ters orantılı bir şekilde hasta ile iletisim halinde olan radyasyon onkolojisi uzmanlığına, tıp egitim müfredatında pek yer verilmemesi nedeniyle sadece teknik bir branş olarak bilinmesine neden olmaktadır. Ciddi bir fizik bilgisine de ihtiyac duyan bu uzmanlığa aday olan hekim arkadaşlarımın tercih öncesi bölüm ile ilgili bilgi almalarını öneririm’ dedi.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

 Ölumle boğuşan ve iyi sonucların nispeten sınırlı olduğu radyasyon onkolojisinde Tükenmişlik sendromunu madalyonun diğer yüzü  olarak ifade eden Prof.Dr.Dilek Öztürk ‘Psikolojik destek alması gereken hastaların onkologlardan beklentisi, sınırları zorladığı durumların dışında, tedavi sonrası yaşama devamda egzersiz ve spor bilimlerinden de destek  alınma ihtiyacı gibi çok yönlülüğü Saglık Bakanlığı çatısı altında henüz başaramadığımız gerçegini de vurgulamak isterim. Tüm bunların yanında hekimligin onuru ile sorunların aşılacagına inancım tamdır’ diye konuştu. 


Kaynak:Medimagazin

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir