Doktorlara şiddet her yerde: Avustralya’da doktoru boğmaya çalışan kameralara takıldı

14.02.2018

Avustralya’da, bir hasta acil serviste görev yapan doktoru arkadan kavrayarak boğmaya çalıştı. Mahkeme 8 ay hapis cezası kararı aldı ama doktorlar güvenlikleri için bunun yeterli olmadığını söylüyor.


MEDİMAGAZİN-Doktorlar ve hastane çalışanları dünyanın her yerinde sıklıkla saldırıya uğruyor. Bunun bir örneği de geçtiğimiz yıl Kasım ayında Avustralya’da yaşandı. DailyMail’e göre, polisler şimdi hastane çalışanlarına kendilerini savunma dersleri veriyor.


https://youtu.be/G3ww1LQHV1I


Geçen Kasım ayında Royal Perth Hastanesi’nin acil servisinde bir doktora şiddet vakası yaşandı. Kamera kayıtlarının kaydettiği olayda, 21 yaşındaki Mohamed Arab, bir doktora arkasından saldırdı. Hastane personelinin müdahale ettiği olayda, neredeyse boğulacak olan mağdur doktorun sesini geçici olarak kaybettiği, boyun çevresinde morlukların oluştuğu ve soluk borusunun zedelendiği bildirildi. Yargıya taşınan şiddet vakasının ilk olmadığı, sözlü ve fiziksel tacizlerle hastane genelinde çok sık karşılaşıldığı ifade edildi.

Bu haftaki duruşmada, Arab’ın avukatı müvekkilinin psikolojik problemleri olduğunu ve bu sebeple sıklıkla acil servisi ziyaret ettiğini söyledi. Arab ise verdiği ifadede, kendisiyle ilgilenilmediğini ve bunu dikkat çekmek için yaptığını dile getirdi. Arab için 7 yıl hapis cezası isteniyordu, ancak iyi hal gösterdiği ve ilaçlarını aldığı sürece 16 ay hapisten 8 ay ceza ertelemesine hükmedildi. Doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının tepkilerine rağmen pişmanlıktan yararlanan Arab, 8 ay sonra tahliye edilecek.Kaynak:Medimagazin

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir