Hazımsızlık

30.03.2017
Türkiye önemli bir dönemeçte. Anayasa değişikliği referandumda halk oylamasına sunuluyor. Gelişmeler ve Avrupa’nın verdiği tepkiler gösteriyor ki bu sadece bizi ilgilendiren bir değişiklik değil.

2000’li yıllardan bu yana ülkemizdeki gelişmeler bazı kesimleri rahatsız ediyor. Bunlar olumsuzluklardan ve cehaletten beslenen şer odakları. Bu türlü şer odaklarını yöneten dış güçlerin olduğunu biliyoruz.

Siyasi istikrarsızlığı giderecek ve karar verme - alma süreçlerini kısaltacak, memleket lehine bir çalışma olduğunda bahane üretmeyecek bir sistemin gelmesinden yabancılar bu kadar rahatsız oluyorlar ise Anayasa değişikliğinin doğru ve ülke menfaatine olduğu aşikar.

Bu değişiklik, ülkemizde Başbakanlık hayali olanlar için elbette bu hayalini gerçekleştirememesi anlamına geliyor. Cumhurbaşkanlığı hayali olanlar için de bu değişiklik uygun olmayabilir. Ancak bütün bu değişikliklerin amacı ülkenin daha hızlı kalkınması ve vatandaşa daha iyi hizmet vermek ise ben evet diyorum.

Bu hayalleri vatandaşın yüzde 51’inin güveni ve oyunu alanlar gerçekleştirecek. Başarısızlığın bahanesini, gerekçesini bir başkasına atamayacak. Yanılgısının ve yanlış kararlarının bedelini ödeyecek, hesabını halkımıza verecek. Bu değişikliklerin ülkemizdeki terör örgütünü destekleyen ülkeleri bu kadar rahatsız ettiğini düşünürsek yeni sistemin doğruluğu hakkında şüphe duymamamız gerekiyor.

Değişiklikleri iyi okuyup iyi analiz edelim, sağlıklı karar verelim. Her önüne gelen parti kuramayacak, halkın oyunu bölemeyecek. Yeni sistem, siyasi istikrarı, ekonomik istikrarı ve ülkenin kalkınmasını da beraberinde getirecektir. Bir Cumhurbaşkanı veya bir Başbakan olmak için değil çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için iyi düşünüp iyi karar vermemiz lazım.

Hedefler büyüdükçe küçüklere bu süreç zor gelecek. Bu büyük hedefleri hayal edemeyenlerin elbette evet demesini beklemiyoruz.
Sağlık okuryazarlığı hayati öneme sahip bir konu. Bilgi sahibi olma, karşı karşıya olduğumuz sorunları sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmeyi de beraberinde getirir. 

Sağlık okuryazarlığı sağlıklı yaşama, hastalıklardan korunma, sağlık sisteminin düzenli işleyişi, şiddetin önlenmesi açısından üzerinde ciddi anlamda durulması gereken bir konu. Bu amaçla, ilkokul ve orta öğrenim eğitim müfredatlarında sağlıklı yaşam, ilk yardım, hastalıkları tanıma ile ilgili derslerin yer alması gerekiyor.
Tıp fakültelerinde tıbbı cihazlar hakkında hekim adaylarına uygulamalı derslerin verilmemesi de ayrı bir sorun. 
Hekimlerin tıbbi cihaz kullanım tecrübesi ve pratiği kazanabilmesi için tıp fakültelerinin ders müfredatlarına mutlaka uygulamalı bir dersin konulması şart.


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir