Böbrek darlığına laparoskopik tedavi!

22.09.2016
Ordu’da böbreklerinin çıkışında darlık olan ve uzun süredir hayatı kabusa dönen D.A. (26) Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez yapılan laparoskopik ameliyatla sağlığına kavuştu Bir süredir böbrek ve idrar yollarındaki rahatsızlık sebebiyle Ankara ve İstanbul’da birkaç hastane dolayan D.A, çare bulamayınca ODÜ Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Bölümü’ne başvurdu. Yapılan muayene neticesinde hastada böbrek çıkış darlığı (UPJ darlık) olduğu belirlenerek ameliyat kararı alındı.

D.A., Yrd. Doç. Dr. Erdal Benli,  Yrd. Doç. Dr. Abdullah Çırakoğlu ve Dr. Ahmet Yüce tarafından laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatı ile sağlığına kavuştu. D.A. hastaneden 3. gün taburcu edildi.
 
UZMANLARDAN UYARI!

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdal Benli, laparoskopik ameliyatların nadir klinikler tarafından yapıldığını belirtti. Böbrek yolu darlığının hastalığın sıklıkla yan ağrısı ve farkına varılmadığında böbrek kaybı ile sonuçlandığını ve bu nedenle ciddiye alınması gerektiği uyarısında bulundu.
 
Böbrek yolu darlığının laparoskopik yöntemle tedavi edilmesi işleminin hastanede uzun zamandır yapıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Benli, ameliyat edilen hastaların 2-3 gün içinde taburcu edildiğini ve birkaç gün içinde isterlerse işlerine dönebileceğini kaydetti.
 
Yrd. Doç. Dr. Benli, Ordu halkının ürolojik sorunları ile ilgili başka bir şehre sevk edildiklerinde üniversite hastanesine başvurmadan karar vermemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

İHA

 

posta.com.tr

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir